Počela je sezona alergija, evo kako se zaštititi

Usprkos zimskim vremenskim uvjetima, cvatnjom lijeske i johe počela je ovogodišnja peludna sezona, odnosno sezona alergija.

Pelud je najjači prirodni alergen. Mikroskopske je veličine (nevidljiv oku), raznih oblika, veličina i vrlo lagan. Zračnim strujama se može prenijeti na udaljenosti i do nekoliko stotina kilometara od samog izvora. Najveći dio peludi, oko 90%, ostaje na mjestu otpuštanja. U većim naseljima i gradovima zbog posebnih mikroklimatskih uvjeta, peludna zrnca su najgušća u sloju zraka do 10 m od tla. Temperatura zraka i oborine, geografska širina, lokalna i globalna cirkulacija zraka, stupanj urbanizacije okoliša i razina onečišćujućih tvari u zraku, definiraju prisutnost i razinu alergenosti peludi u zraku određenog područja.

Ne sušite rublje na zraku u vrijeme cvjetanja biljaka koje vam izazivaju tegobe te za vrijeme visokih koncentracija peludi u zraku

Lijeska

Jednodomno stablo ili razgranati grm, „vjesnik“ je peludnih alergija. U zraku kontinentalne Hrvatske pelud se pojavljuje u slučaju blage zime već u siječnju. Uzgaja se zbog plodova oraščića (lješnjak). Viseći muški cvjetovi (rese) formiraju se već ujesen, dok su ženski cvjetovi neprimjetni. Zbog pripadanja istoj porodici, između lijeske, johe i breze moguća je križna reakcija. Cvate prije listanja te se smatra vjesnikom peludnih alergija.

Joha

Uz lijesku također spada u „vjesnike“ peludnih alergija. U zraku kontinentalne Hrvatske pelud se pojavljuje u slučaju blage zime već u siječnju. Jednodomno listopadno stablo, od 5 do 15 m visoko, rasprostranjeno u centralnoj i zapadnoj Europi, često uz nizinske i brdske potoke i rijeke. Cvate prije listanja. Muški cvjetovi (ljubičasto smeđe rese) formiraju se ljeti. Postoji križna reakcija s peludi lijeske i breze.


Alati za pomoć alergičarima

Alergijski semafor

Alergijski semafor je način dnevnoga izvještavanja o koncentraciji peludnih zrnaca u zraku određenoga područja. Temeljem mjerenja koncentracije peludnih zrnaca u prostornom metru atmosferskog zraka određuju se boje alergijskog semafora: zelena, žuta i crvena.

Peludni kalendar

Peludni kalendar predstavlja grafički prikaz peludnog spektra u zraku istraživanog područja tijekom promatranoga vremena. Peludni kalendar prikazuje informaciju o početku, trajanju, intenzitetu i kraju polinacije pojedine biljne vrste na određenome području. Dostupne informacije korisne su svim alergičarima, ali i liječnicima, kako bi što bolje planirali terapiju, svakodnevne aktivnosti i godišnje odmore.

Aplikacija Peludna prognoza

Aplikacija „Peludna prognoza“ daje prikaz rezultata mjerenja alergene peludi u zraku po regijama i gradovima, ovisno o intervalu uzorkovanja. Sadrži i popis najčešćih alergenih biljaka. Uz svaku biljku je fotografija i opis biljke, kao i oznaka stupnja alergenosti. Dostupan je i pregled križnih reakcija između različitih vrsta biljaka.

Preporuke alergičnim osobama – kako se zaštititi?

Poznavanje prostorne i vremenske dinamike peludnih zrnaca tijekom godine, jedan je od glavnih čimbenika za prevenciju i liječenje peludnih alergija. U tom kontekstu, najbolja preventiva je smanjenje izlaganja alergenima, što je u praksi vrlo teško izvedivo.

Osobama alergičnim na pelud savjetuje se:

– informirajte se o dinamici alergene peludi na dnevnoj i tjednoj bazi (pratite alergijski semafor i peludnu prognozu) i prema njima organizirajte dnevne aktivnosti

– izbjegavajte odlazak u prirodu za vrijeme sunčanoga i vjetrovitoga vremena

– izbjegavajte izlazak nakon grmljavinske oluje, osobito u vrijeme visokih koncentracija peludi trava

– za odlazak u prirodu izaberite razdoblja nakon kiše jer su tada koncentracije peludi u zraku najniže

– nakon boravka na otvorenom prostoru pri povratku kući operite ruke, istuširajte se, operite kosu i presvucite odjeću, kako biste spriječili unošenje peludi u prostor u kojem boravite

– ne sušite rublje na zraku u vrijeme cvjetanja biljaka koje vam izazivaju tegobe te za vrijeme visokih koncentracija peludi u zraku

– zatvorite prozore u vrijeme najintenzivnije polinacije/produkcije peludi

– nosite sunčane naočale tijekom dana

– četkajte i operite kućne ljubimce jer oni također skupljaju pelud

– ukoliko je moguće boravite u zatvorenim i klimatiziranim prostorima

– redovito uređujte svoje okućnice i travnjake

– ukoliko ste alergičar, pri košnji travnjaka zaštitite se, odnosno nosite masku za lice

– izbjegavajte šetnju pored i kroz zakorovljene površine

– planirajte odmor koristeći dostupne peludne kalendare za određeno područje

– redovito uzimajte terapiju propisanu od strane liječnika

Perut i kako je se riješiti

Koža zimi: svrbež i crvenilo

Znate li da radno mjesto može biti izvor bolesti?

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads