Tjelesna aktivnost i ljepota kože

Tjelesna aktivnost ima mnogobrojne pozitivne učinke za zdravlje. Uvijek se navodi pozitivno djelovanje na srce, krvožilni sustav, mišiće, psihu, ali se rijeđe naglašava kako djeluje na kožu. Ako na sve tjelesne sustave djeluje pozitivno, naravno da će tako djelovati i na najveći organ – kožu i pridonijeti zdravlju i ljepoti kože. Tjelesna aktivnost preporučuje se svakoj osobi i mora biti prilagođena dobi, spolu, kondiciji i postojećim zdravstvenim problemima.
Kod osoba koje koje redovito vježbaju poboljšana je cirkulacija u cijelom tijelu, pa i u koži, jer i najmanje krvne žile u koži dobivaju više krvi, kisika i hranjivih tvari. Koža zbog toga poprima zdraviju boju, ružičasta je, ljepša i zategnutija . Tjelovježba potiče i stvaranje kolagena u koži koji je vrlo važan kao strukturni dio kože.

Tjelovježba potiče znojenje, što je korisno jer znojenje ima pozitivne učinke na ljepotu kože. Otvara pore čime se omogućuje koži da “diše” i čini učinke pojačane cirkulacije još značajnijima.


Brojne pogodnosti za zdravlje

Tjelesna aktivnost može pomoći da neke kožne bolesti, poput akni, budu manje izražene i da ne nastaju. To je svakako od velike pomoći, uz svu terapiju koju propisuje dermatolog. Kod djevojaka s policističnim jajnicima umjerena tjelovježba pozitivno djeluje na hormonski status.

Kod osoba koje imaju problema s cirkulacijom u nogama, umjerena tjelovježba vodi k tome da su ti problemi manje izraženi. To dovodi do poboljšanja u izgledu kože i manje izraženosti hipostazičnog dermatitisa, kao što je crvenilo, ljuskanje i pigmentacije.

Prilikom vježbanja ubrzano se diše, pa se povećava i količina udahutog zraka što je jače izraženo prilikom vježbanja na otvorenom. Udisanjem više zraka i tijelo dobiva više kisika. Broj krvnih stanica se povećava, srce radi učinkovitije i organi se bolje opskrbljuju krvlju. Poboljšava se krvni tlak, kao i vitalnost krvnih žila i tkiva. Sve to dovodi i do bolje oksigenacije kože koja postaje ljepša i vitalnija.

 


Manje stresa 

Tjelovježba smanjuje stres jer smanjuje razine hormona stresa u tijelu. Tijelo je manje podložno upalama, pa su i upalne promjene na koži manje izražene. Tjelovježba pomlađuje cijelo tijelo, pa i kožu, jer stres vodi prema nesanici, a manjak sna uzrokuje dehidrinost kože, tamne podočnjake i podbuhlost lica. Dovoljno sna očituje se baš na koži lica koje je tada zaglađeno s manje izraženim borama.

Tjelovježba potiče znojenje, što je korisno jer znojenje ima pozitivne učinke na ljepotu kože time što se otvaraju pore u koži. Kako bi koža uz vježbanje bila još ljepša, preporučuje se ne nanositi puder prije vježbanja kako se pore u koži ne bi zatvorile i kako ne bi nastajali prištići. Prije treninga mogu se korisiti laganije hidratantne  kreme koje će štiti kožu od iritacija. manjih trauma i dehidracije. Vrlo je važno kod sportova na otvorenom  tijekom dana nanositi proizvode za zaštitnu od sunca. Oni mogu biti u obliku kreme za lice ili zaštitnog spreja za kosu. Lice se može nakon vježbanja osvježiti termalnim sprejem ili osvježavajućim maramicama.

Nakon treniranja preporučuje se radovito tuširanje radi održavanja osobne higijene kako bi se s kože uklonio znoj i prašina. Koža tijela može se dodatno njegovati losionima za tijelo te redovitom primjenom pilinga. Nakon treninga preporučuje se oprati kosu blagim šamponima za čestu uporabu da se kosa ne pretjerano isušila te još dodatno njegovati regeneratorima, maskama za kosu i njegujućim uljima.

 

Autor: dr. Klaudija Šebetić

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads