Smije li se terapija za štitnjaču uzimati s mlijekom?

Proces pasterizacije mlijeka mijenja proteinske strukture mliječnih proteina, što ih čini više reaktivnima. Ako ste osjetljivi na mliječne proteine, kazein ili sirutku od konzumiranja konvencionalnog mlijeka, tada konzumiranje sirovih mliječnih proizvoda, organskih mliječnih proizvoda, mlijeka bez laktoze ili kozjeg mlijeka može biti problem. Moguće je da, ako ste tijekom cijelog života pili svježe mlijeko, možda niste razvili osjetljivost. Ali, općenito je kravlje mlijeko teže probaviti za većinu odraslih osoba s Hashimotom.

Najčešće reakcije na mliječne proizvode uključuju reakcije crijeva: nadutost, proljev i refluks kiseline. Ali, moguće su i reakcije pluća:  kašalj, astma, sinusitis, sluz…, kao i reakcije kože: ekcem, osip, akne.

Kod reakcija na mlijeko, poput svih odgođenih reakcija na hranu, gotovo je nemoguće znati je li mliječni proizvod okidač za vas ako ne uklonite sve mliječne proizvode barem 2-3 tjedna. I ujedno provjerite jesu li se neki od simptoma koje ste uočili, ublažili. Zatim možete polako uvoditi mlijeko u prehranu i zapažati vraćaju li vam se simptomi koje ste imali.

Uzimanje terapije odnosno levotiroksina u kombinaciji s kravljim mlijekom značajno smanjuje njegovu apsorpciju.

LEVOTIROKSIN I MLIJEKO

Što se tiče uzimanja nadomjesne terapije odnosno levotiroksina uz kravlje mlijeko, situacija je sljedeća. Nedavno provedeno istraživanje pokazalo je kako uzimanje levotiroksina u kombinaciji s kravljim mlijekom značajno smanjuje njegovu apsorpciju.

Da podsjetimo, levotiroksin je sintetski hormon štitne žlijezde (Euthyrox). Uzimaju ga oboljeli od poremećaja štitnjače (hipotireoza), odnosno pacijenti s hipotireozom, smanjenom proizvodnjom hormona štitnjače ili karcinomom štitne žlijezde. Levotiroksin je zamjena za prirodni hormon tiroksin (T4) koji štitna žlijezda oboljelih ne proizvodi u dovoljnoj količini.

Znanstvenici su u ovom istraživanju proučavali 6 muškaraca i 4 žene prosječne dobi 33,7 godina. Ispitanici nisu imali nikakve probleme sa štitnom žlijezdom. Na samom početku istraživanja njihova štitna žlijezda lučila je normalnu razinu hormona. Također, nitko od ispitanika nije bio alergičan na kravlje mlijeko niti na levotiroksin. Žene nisu bile trudne i nisu uzimale kontracepcijske pilule. Ispitanici su postili večer prije ispitivanja koja su se održala dva puta. Razmak između ispitivanja bio je mjesec dana.

Tijekom prvog ispitivanja ispitanici su uzeli samo 1000 μg levotiroksina. Tijekom drugog su, uz istu dozu levotiroksina, popili i 3,5 dL kravljeg mlijeka s 2% mliječne masti. Znanstvenici su ispitanicima uzeli krv prije samog ispitivanja. Nastavili su im uzimati krv i jedan, dva, četiri i šest sati nakon što su terapiju popili s kravljim mlijekom. Cilj je bio izmjerili razinu hormona štitnjače tiroksina (T4) te uspješnost djelovanja levotiroksina.

Rezultati su pokazali da je ispitanicima znatno smanjena apsorpcija tiroksina (T4) nakon uzimanja levotiroksina uz kravlje mlijeko. Stoga znanstvenici preporučuju izbjegavati takvu kombinaciju. Terapiju svakog jutra na tašte uzimajte s čašom vode i tako spriječite negativan utjecaj kravljeg mlijeka na djelovanje levotiroksina.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads