Glavne karakteristike ljeta su vrućina, dugi sunčani dani i suhoća. Prema ayurvedi one su direktno povezane s Pitta dušom, pa se ljeto nerijetko naziva i Pitta sezonom.
Ovisno o vašoj tjelesnoj konstituciji ljeto može povećati vašu ravnotežu ili je narušiti. Ako ste osoba s vrućim temperamentom, koja voli hladnu klimu i niske temperature, tijekom ljeta možete osjećati puno veću toplinu od drugih. Možete osjetiti veliki nemir te emotivnu i tjelesnu nelagodu kako se ljetne temperature povećavaju.
S druge strane, ako kronično patite od hladnih ruku i stopala zbog slabije cirkulacije, i nikako se ne možete ugrijati tijekom zime, osjećat ćete se suprotno – uživat ćete u toplini ljeta. Godišnja doba ne moraju ekstremno utjecati na vaše zdravlje, posebno ako vaše navike prilagođavate godišnjem dobu. Ayurveda zato nudi preporuke za sezonske prilagodbe.
Ravnoteža
Pokušajte ostati rashlađeni. Prizemljite vašu energiju i kombinirajte intenzitet i mobilnost s opuštajućim aktivnostima, i pokušajte vratiti tijelo u ravnotežu.
Znakovi Pitta neravnoteže:
- mentalne promjene poput bijesa, iritacije, agresivnosti, nestrpljivosti, perfekcionizma, ljubomore
- neravnoteža probavnog sustava koja donosi pretjeranu žeđ, intenzivnu glad, mučninu, povraćanje, dijareju, nizak šećer u krvi, osjetljivost na ljutu i prženu hranu
- koža je pretjerano narančasta ili crvena, vruća na dodir, mogu se pojaviti razni osipi, alergije, crvenilo, ekcemi, pretjerano znojenje, osjetljivost na sunce i svijetlo, crvenilo očiju
- vrtoglavica, zamor mišića, blage glavobolje, nesanica, žućkasta primjesa u bjeloočnicama
Ljetna rutina
Prilagođena prehrana
Već smo pisali kako ljeti vaše tijelo prirodno žudi za laganom hranom i malim obrocima jer se probavna vatra raspršuje po cijelom tijelu kako bi ga rashladila. Poželjno je konzumirati puno voća i povrća te velike količine tekućine.
Zdrava prehrana za vruće ljetne dane
Njega tijela
Ljeto je doba kada se većina nas ranije budi i lakše ustaje. To je normalan ritam u skladu s prirodom. Prije nego se okupate, tijelo izmasirajte hladnim uljima poput kokosovog ili suncokretovog kako biste smirili živčani sustav i ohladili tijelo. Eterična ulja poput jasmina i ruže su idealni ljetni mirisi.
Jutarnja tjelovježba
Rano jutro je najbolje vrijeme za vježbanje. Koristite vježbe koje imaju smirujući učinak na tijelo i um poput joge, vježbi disanja, plivanja i šetnji kroz prirodu.
Prijateljsko okruženje i boravak u prirodi
Drevni ayurvedski tekstovi preporučuju da u ljetnim mjesecima treba uživati u hladu i ljepoti vrtova i drveća, u hladnoj vodi i noćnoj šetnji s umirujućim zrakama mjesečine. Ayurveda također kaže da, ako želite zadržati ravnotežu Pitte, trebate uživati u društvu dragih prijatelja, skladnim melodijama i radosnom smijehu.
Kvalitetan san
Izbjegavajte sjedenje ispred televizora ili računala navečer. Za kvalitetan san najidealnije vrijeme odlaska na počinak je između 22 i 23 sata. San je potreban da bi se tijelo regeneriralo, osvježilo i oporavilo.
Ako imate problema sa spavanjem zbog neuravnotežene Pitte i Vate, isprobajte ovaj recept.
Mak, ghee i kokos – ayurvedski recept za bolji san
Ovaj recept koristite navečer, sat vremena prije spavanja. Smiruje Vatu i Pittu (um i emocije) te potiče kvalitetan san.
Sastojci:
- 1 čajna žlica sjemenki bijelog maka
- 1 čajna žlica kokosovog praha
- prstohvat samljevenog kumina i kurkume
- mala količina gheeja
Priprema:
Izmiješajte bijeli mak s kokosom u prahu. Dodajte malu količinu vode i miješajte dok ne dobijete gustu pastu. Rastopite ghee u tavi dok ne postane providan pa dodajte prstohvat kurkume i kumina. Dobro izmiješajte i odmah uklonite s vatre (neka začini krčkaju tek toliko da puste aromu i promijene boju). Zatim dodajte pastu od maka i kokosa, dobro promiješajte i pustite da odstoji 5 minuta u tavi. Za kraj, dodajte malo himalajske soli za okus.
Koje biljke koristiti u Pitta sezoni?
Kurkuma
Kurkuma je začin koji poboljšava ten i potiče ljepotu kože. Kada je koža upaljena, kurkuma je snažan saveznik zbog jakog detoksikacijskog učinka i snažnog iscjeljujućeg utjecaja na probavni sustav, jetru, krvožilni sustav i kožu. Možete je koristiti u raznim vrstama lassi napitaka, čaju ili kuhanu u hrani.
Kurkuma i kurkumin nezamjenjivi su za zdravlje
Kurkuma radi za nas – štiti nas od bolesti
Neem
Neem je iznimno cijenjena ayurvedska biljka za kožu. Njezin gorak okus djeluje rashlađujuće, čisti krv, potiče pravilnu probavu, ubrzava ozdravljenje, uklanja višak topline i uništava toksine. Ima snažan utjecaj na limfu, krv i kožu.
Tonici triphala i amalaki
Triphala i amalaki su vrlo cijenjeni ayurvedski probavni tonici koji se općenito koriste za smirivanje sve tri doše (Vata, Pitta i Kapha). S obzirom na to da čisti probavni sustav, te biljke se obično uzimaju prije spavanja.
Šatavari
Šatavari je još jedna iznimno važna ayurvedska biljka koja hladi i pomlađuje vaše tijelo te jača i hrani tkiva. Ona podržava imunološki sustav i pomaže probavi. Smiruje i njeguje pluća, želudac, bubrege i reproduktivne organe. Šatavari smiruje um te potiče ljubav i odanost.
Pitta mlijeko za lijepu kožu
Ovaj recept je odličan za jačanje organizma te je vrlo hranjiv i okrepljujući za kožu.
Sastojci za začinsku mješavinu:
- 2 jušne žlice korijandera
- 1 jušna žlica kumina
- 1 jušna žlica smeđeg šećera
Priprema:
Začine izmiješajte. Zakuhajte šalicu visoko kvalitetnog punomasnog mlijeka (ne-homogenizirano), maknite ga s vatre i dodajte ½ čajne žlice začinske mješavine. Nakon 10 minuta mlijeko je spremno za konzumaciju. Pijte ga jednom ili dva puta dnevno dok se koža potpuno ne oporavi.