Najteže vam padaju oni dani u mjesecu?
Osim što vas muče menstrualni grčevi i obilna krvarenja, usto patite od nadutosti, glavobolje, promjena raspoloženja, mučnine, bolova u donjim leđima, umora? Zbog svega toga dane mjesečnice najradije biste proveli sklupčani u krevetu?
Rješenja za problematične mjesečnice svakako se kriju u prirodnim pripravcima i metodama, no također je bitno promijeniti prehranu i životne navike
Teži bolovi i grčevi tijekom mjesečnice, koji se stručno nazivaju dismenoreja, nastaju zbog pojačanog otpuštanja hormona prostaglandina, čije su razine najviše prvoga dana ciklusa. Tijekom njegova otpuštanja maternica se stišće ili kontrahira, zato žena osjeća bolove i grčeve. Istraživanja su pokazala da ti bolovi mogu biti jednakog intenziteta poput, primjerice, srčanog udara.
Rješenja za problematične mjesečnice svakako se kriju u prirodnim pripravcima i metodama, no također je bitno promijeniti prehranu i životne navike. Kad je riječ o prehrani, iz jelovnika je potrebno kompletno izbaciti ili smanjiti unos procesirane hrane i slatkiša. Umjesto toga, konzumirajte namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama, poput lanenih ili chia sjemenki, te svježe voće i povrće.
Prirodna pomoć kod bolnih menstruacija
Napitak i čaj od piskavice
Osim što potiču probavu, pridonose zdravlju bubrega i jetre te skidaju kilograme, sjemenke piskavice mogu vam pomoći u ublažavanju neugodne i bolne menstruacije.
Priprema:
U čašu vode stavite sjemenke piskavice pa ostavite da se namaču 12 sati. Nakon toga tekućinu popijte.
Za čaj, u 2 dl kipuće vode dodajte 2 žličice sjemenki piskavice, kuhajte 5 minuta pa ostavite da odstoji 10-ak minuta. Potom procijedite i popijte.
Čaj od đumbira i crnog papra
Kada vas stisne bolna mjesečnica, posegnite za čajem od đumbira s dodatkom crnog papra.
Đumbir djeluje protuupalno te snižava razine hormona prostaglandina, samim time smanjuje bolove i grčenje maternice tijekom onih dana u mjesecu. Usto, ovaj moćni korijen briše tragove umora te pomaže redovitosti ciklusa.
Crni papar, koji se u kineskoj tradicionalnoj medicini smatra lijekom, također pomaže dobroj probavi te smanjuje bolove u trbuhu. Stoga je kombinacija đumbira i crnog papra odlična želite li smanjiti nelagodu i bolove tijekom mjesečnice.
Priprema:
Skuhajte čaj od naribanog komadića đumbira te mu dodajte prstohvat crnog papra. Popijte s dodatkom nekom prirodnog zaslađivača po želji.
Čaj od kamilice
Slično kao i đumbir, i kamilica djeluje kao analgetik, odnosno smanjuje bolove. Osim što pomaže relaksaciji maternice, usto smanjuje proizvodnju prostaglandina.
Priprema:
Zakuhajte šalicu vode pa u nju stavite 1 žličicu sušenih ili 2 žličice svježih cvjetova kamilice. Ostavite da odstoji 5-10 minuta, procijedite i popijte.
Masaža sezamovim uljem
Sezamovo ulje izuzetno je popularno u ayurvedskoj medicini, a poznato je da pomaže kod bolnih menstruacija. Bogato je linolenskom kiselinom te ima antioksidativna i protuupalna svojstva.
Primjena:
Na dlanove stavite malo sezamova ulja pa ga nanesite na donji dio trbuha. Nježnim i sporim pokretima masirajte to područje 15-ak minuta.
Topli oblozi
Tijekom bolne mjesečnice od pomoći vam mogu biti i topli oblozi ili pak zagrijani termofor. Toplina djeluje tako da relaksira mišiće te ublažava grčeve u maternici. Istraživanja su pokazala da toplina primijenjena na koži ima jednako dobar učinak protiv bolova kao i ibuprofen.
Primjena:
Zagrijte termofor. Lezite u ugodan položaj na leđa pa postavite termofor na donji dio trbuha. Isti učinak imaju i drugi topli oblozi, koji smanjuju bolove i pružaju osjećaj olakšanja. Pomoći vam može i vrući tuš.
Lagane vježbe, duboko disanje ili meditacija
Tijekom mjesečnice ne biste trebali izvoditi vježbe jakog intenziteta, no lagane vježbe istezanja, šetnja i relaksacija vam itekako mogu pomoći, osobito kod grčeva i bolova u trbuhu. Vježbanje potiče otpuštanje endorfina, hormona koji pomaže u neutraliziranju bolova.
Također, osobe koje redovito vježbaju manje su sklone bolnim menstruacijama ili dismenoreji, stoga uvedite vježbanje kao svoj svakodnevni ritual za dobro zdravlje i vitalnost. Uz vježbe, možete prakticirati i vježbe dubokog disanja.
Duboko disanje:
Sjednite ili lezite (kod jakih bolova) zatvorenih očiju, položite dlanove na donji dio trbuha, pa polako i duboko dišite (zamislite kao da dah usmjeravate u područje maternice).
Dubokim disanjem umirit ćete i svoj um, kao i tijelo, a to će pomoći i opuštanju mišića maternice. Duboko disanje završite kratkom meditacijom ili sjedenjem u tišini.