Svjesna prehrana po preporuci Jessiche Jones

Za Jessicu Jones tvrde da može promijeniti način na koji promatrate zdrav način prehrane. Ona je dijetetičar, suosnivač portala o prehrani „Food Heaven Made Easy“, a sada objašnjava što je svjesna prehrana.

Svjesna prehrana pomaže vam da budete fleksibilni.

Što je svjesna prehrana?

Zamislite da sjedite i uživate u hrani, zalogaj po zalogaj, bez ometanja. To se zove “svjesna prehrana”. „Svjesna prehrana podrazumijeva potpunu prisutnost, sa svim čulima, tijekom obroka i potiče ljude da koriste unutrašnje signale, kao što su glad i sitost, kao vodič za to što i kada jesti”, ističe Jones.

Prema njenim riječima, ključni elementi svjesne prehrane su povećana svjesna pažnja tijekom obroka (ne obrok na brzinu ili dok istovremeno radite još nešto), obraćanje pažnje na to kako hrana izgleda, miriše i kakav joj je okus u ustima i usvajanje fleksibilnijeg pristupa bez osuđivanja kad je jelo u pitanju (ne postoje „dobre” i „loše” namirnice).

“Cilj je da promijenite svoj odnos prema hrani, što može dovesti do zdravijeg ponašanja općenito”, kaže Jones.

Zbogom prejedanje i grickanje

Kada ljudi postaju svjesniji dok jedu, često kažu da se rjeđe prejedaju i grickaju nešto kada im je dosadno. Rebecca Scritchfield, dijetetičar, nutricionist i autor knjige „Body Kindness“, uočava to kod svojih klijenata. „Svaki puta kada primijenite vještine prilagođavanja i želite izbjeći osjećaj da ste se prejeli, bolje uočavate kada je pravo vrijeme da prestanete jesti – morate to željeti”, kaže ona.

Mijenjanje prehrambenih navika kod nekoga može dovesti do mršavljenja, ali je bitno shvatiti da svjesna prehrana ne vodi ka smanjenju tjelesne težine kod svakoga. Oni koji kontroliraju svoju težinu smanjenjem broja kalorija koje unose, mogu se udebljati kada počnu slušati svoje tijelo i ispunjavati njegove potrebe”, kaže Scritchfield.

Svjesna prehrana je postala popularna među mnogim stručnjacima i dijetetičarima baš zato što konačni cilj nije mršavljenje.

„Kod dijeta morate biti strogi: nema šećera!” kaže dr. Susan Albers, klinički psiholog i autor knjige Eating Mindfully. „Ali vam svjesna prehrana pomaže da budete fleksibilni, da pojedete komad torte i svjesno uživate u tome tako da vam nije potrebno tražiti još” dodaje ona.

U tom smislu, svjesna prehrana poboljšava sliku o tijelu i obrnuto, te je potpuno suprotna dijetama za mršavljenje, smatra Scritchfield. „Povezanost i komunikacija s tijelom su glavni razlog zašto treba svjesno jesti”, kaže ona. „Uspostavljate pozitivnu vezu između jela i uživanja u hrani kada ste gladni ili kad ste zainteresirani da jedete. Potpuno ste posvećeni brizi o svom tijelu i ispunjavanju njegovih potreba.”

Što napraviti u svakodnevnim životnim situacijama

Kad smo već kod posvećenosti, svjesna prehrana nije samo prepoznavanje reskog okusa jabuke na jeziku ili uviđanje da ste siti prije nego što ste pojeli cijelu kesicu čipsa. „Svjesna prehrana se događa se prije, tokom i nakon što jedete”, kaže dr. Lynn Rossy, psiholog i autor knjige „The Mindfulness-Based Eating Solution“.

Ona se mora uklopiti u svakodnevicu i sasvim je u redu ako za vrijeme obiteljske večere ili poslovnog ručka niste u mogućnosti obratiti svjesnu pažnju kao za vrijeme opuštenog obroka ili kada vam manje toga odvlači pažnju.

Rossy kaže da svjesna prehrana može biti i oslobađajuća i zastrašujuća, ali navodi da se to putovanje isplati. I Jones joj vjeruje. “Toliko vremena, truda i novca dajemo za hranu koju jedemo i zaslužila je da joj obratimo više pažnje. Slično joga vježbama, možda je potrebno malo vremena da ih naučite, ali se baš dobro osjećate nakon što ste probali”, zaključuje Jones.

Photo: https://www.jessicajonesnutrition.com/ 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads