Dobrobiti ulja tamjana i njegova ljekovita primjena

Tamjan je aromatična smola koja se dobiva zarezivanjem kore svetog drveta Boswellia, a koju Arapi nazivaju i „suzama bogova“. Riječ je o drvetu koje raste diljem Afrike i Azije. 

Većinu ljudi tamjan asocira na mirisni dim koji se širi iz crkvenih kadionica. Iako je oduvijek bila vezana uz religijska i sveta mjesta, ova mirisna smola od davnina ima puno širu primjenu. Prvi zapisi o trgovanju tamjanom potječu još iz  3000. godine prije nove ere, i to s područja Srednjeg Istoka i Sjeverne Afrike.

Stari Babilonci i Asirci osobito su cijenili ovu smolu, koju su palili na svetim mjestima zbog osebujna mirisa i bijelog dima koji se uzdiže prema nebu. Egipćani su tamjan također koristili u religijske svrhe, ali i u izradi mirisa, ljekovitih balzama i repelenata za insekte. Čak su ga upotrebljavali kao eyeliner te za mumifikaciju tijela pokojnika.

U kineskoj tradicionalnoj medicini tamjan se još oko 500. godine prije nove ere počeo primjenjivati kao lijek za cirkulaciju. U ayurvedskoj medicini indijski tamjan (Boswellia serrata) koristio se tisućama godina za zacjeljivanje rana, bolnih zglobova, kod hormonskog disbalansa i zaštitu od mikroba. 

Tamjan je oduvijek bio rijedak i skup, a u 1. st. n. e. bio je cjenjeniji čak i od zlata. Parnom destilacijom ove mirisne smole dobiva se izvrsno ljekovito ulje tamjana, koje je pravi multipraktik kad je riječ o liječenju raznih zdravstvenih tegoba. Od smole se dobiva i ljekovita tinktura, a danas su nam dostupni i dodaci prehrani na bazi tamjana. 

Najljekovitiji sastojci ulja tamjana 

Najvrednijim sastojcima ulja tamjana smatraju se monoterpeni i seskviterpeni

Monoterpeni imaju antibakterijska, antiseptička i stimulativna svojstva te djeluju kao analgetici i ekspektoransi. Oni potiču i detoks organizma te pomažu eliminaciji otrova iz bubrega i jetre. 

S druge strane, seskviterpeni djeluju stimulativno na limbički dio mozga, zadužen za emocije, kao i na hipotalamus, epifizu i hipofizu. Možda se dijelom i zbog toga tamjanu pridaju duhovna i religijska značenja i svojstva. Neki vjeruju da se korištenjem tamjana bolje povezujemo sa svojom intuicijom.

Ulje tamjana sadrži i vrlo ljekovitu bosvelijsku kiselinu, koja djeluje antikancerogeno i protuupalno.  

Dobrobiti tamjana 

1. Smanjuje upale i bolove u zglobovima 

Tamjan smanjuje upale zahvaljujući aktivnoj tvari koja se naziva bosvelijska kiselina, a koja se dobiva ekstrakcijom iz ove mirisne smole. Bosvelijska kiselina, naime, djeluje poput nesteroidnih, protuupalnih lijekova kao što su ibuprofen ili aspirin, dakle riječ je o pravom prirodnom lijeku protiv bolova i upala. 

Budući da se u podlozi brojnih kroničnih oboljenja kriju upravo upalni procesi, ulje tamjana može se koristiti kao dobra pomoć u liječenju, primjerice, artritisa, Crohnove bolesti i astme. 

2. Potiče cirkulaciju i poboljšava pamćenje 

Ulje tamjana potiče protok krvi kroz žile, odnosno poboljšava cirkulaciju, te prodire u stanice pridonoseći njihovoj regeneraciji. Iz tog razloga može se koristiti utrljavanjem u kožu. Ovo ulje također poboljšava pamćenje i koncentraciju. 

3. Čuva zdravlje usne šupljine 

Zahvaljujući njegovim adstringentnim i antiseptičkim svojstvima, ovo je ulje odličan izbor za higijenu i zdravlje usne šupljine. Na Bliskom istoku postoji običaj žvakanja smole tamjana jer to poboljšava zdravlje desni i zuba te sprečava infekcije. 

Ulje tamjana možete dodavati kao sastojak u domaće paste za zube ili vodicu za ispiranje usne šupljine. Tako smanjit ćete rizik od gingivitisa, zubobolje, lošeg zadaha i općenito infekcija usne šupljine. 

4. Zacjeljuje i pomlađuje kožu 

Ulje tamjana izvrsno djeluje na kožu: pomaže kod akni, uboda insekata i zacjeljivanja rana. Odlična je pomoć i kod raznih ogrebotina. Ulje tamjana djeluje i kao koagulans te zaustavlja krvarenje iz rana i porezotina 

Zahvaljujući adstringentnim svojstvima, ulje tamjana zateže kožu, pridonosi njezinu tonusu i smanjuje pojavu bora i strija. 

Pomaže i protiv crvenila, mrlja od sunca i staračkih mrlja. Njegovom primjenom na koži smanjuje se i vidljivost ožiljaka od akni i čireva, strija tijekom i nakon trudnoće te ožiljaka nakon operacijskih zahvata. Zahvaljujući pomlađujućem učinku, ulje tamjana čest je sastojak anti-age proizvoda za njegu kože. 

5. Ublažava tegobe menopauze i balansira hormone 

Mnoge žene nanose ulje tamjana na kožu jer se pokazalo da ono pomaže u regulaciji menstruacijskog ciklusa te da ublažava tegobe menopauze. Pomaže protiv grčeva, bolova, konstipacije, mučnine i glavobolje te smanjuje promjene raspoloženja. 

Neke su studije pokazale da određene tvari prisutne u tamjanu djeluju tako da balansiraju proizvodnju estrogena. Jedna je studija otkrila da ulje tamjana može smanjiti ciste u maternici kod žena koje su ušle u menopauzu. 

6. Djeluje kao saveznik protiv prehlade i gripe 

Zahvaljujući antibakterijskim, antiseptičkim i antimikrobnim svojstvima, ulje tamjana uspješno tjera mikrobe i bakterije iz vašeg doma i iz vašeg organizma. Njime se možete inhalirati: kapnite nekoliko kapi na dlan pa udišite.

7. Smanjuje stres i tjera negativne emocije 

Ovo se ulje koristi u aromaterapiji kao pomoć za opuštanje te ublažavanje stresa i anksioznosti. Tamjan ima sedativna svojstva te pridonosi osjećaju mira i zadovoljstva. Ovo ulje potiče introspekciju i spiritualnost te smanjuje ljutnju i tjeskobu, osobito kod muškaraca. 

Pokazalo se da pomaže i kod problema s nesanicom, koja je postala epidemija današnjice. Nakon inhalacije ulja tamjana smanjuje se broj otkucaja srca i snižava krvni tlak, što pridonosi relaksaciji i smirenju.

Primjena ulja tamjana 

Ulje tamjana možete nanositi na kožu, no dobro ga je prethodno pomiješati s nekim baznim uljem poput jojobina ili kokosova ulja. Uljem tamjana možete se i inhalirati udišući njegove pare. 

U vrlo malim količinama može se primjenjivati i oralno. Evo na koje ga sve načine možete primjenjivati kod zdravstvenih tegoba: 

Kod kožnih problema (akni, strija, ogrebotina, ožiljaka…) 

Kapnite na problematično mjesto na koži 2-4 kapi ulja tamjana i utrljajte. Ulje tamjana prethodno pomiješajte s nekim baznim uljem poput jojobina ili kokosova ulja kako biste ga malo razblažili. 

Za zdravlje usne šupljine i protiv upala 

Kod oralne primjene jako je važno doziranje. Kapnite na palac 2 kapi ulja tamjana pa istrljajte gornje nepce u usnoj šupljini. To je odlično za zdravlje usne šupljine i protiv upalnih procesa u organizmu. Možete uzimati i tamjan u kapsulama. 

Kao pomoć kod prehlade i dišnih tegoba 

Na čistu krpu ili gazu kapnite nekoliko kapi ulja tamjana pa udišite. Ovo olakšava disanje te pomaže u izbacivanju viška sluzi iz pluća. Dobra je pomoć i kod astme i alergija. 

Za bolju cirkulaciju i protiv bolova 

Nekoliko kapi ulja tamjana možete kapnuti na kožu pa time masirati bolno mjesto. Također, koju kap možete dodati u vruću vodu, namočiti ručnik u vodu pa ga položiti na bolno mjesto ili staviti na lice i inhalirati. 

Za relaksaciju i čišći zrak u domu 

Pripremite si kupku – kadu napunite vrućom vodom pa kapnite nekoliko kapi ulja tamjana, to će vas opustiti. Nekoliko kapi možete dodati i u uljni difuzer ili ovlaživač zraka kako bi se njegov drvenast miris širio vašim domom – to će smanjiti pojavu bakterija i mikroba u vašem domu. 

Kao pomoć kod hrkanja 

Uljem tamjana prije spavanja namažite područje oko nosa te vrat i prsa. 

Napomena 

Uvijek pazite da kupujete 100% čisto eterično ulje te svakako izbjegavajte ono na kojem piše „fragrance oil“. 

Ulje tamjana nije namijenjeno osobama koje uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi ili protiv visokog tlaka. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.   

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads