Candida – uzroci, simptomi i ayurvedsko liječenje

Candida albicans je vrsta gljivice koja živi u simbiozi s ljudskim tijelom, a nalazi se u ustima, na koži, u crijevima i u rodnici. Dok je tijelo u prirodnoj ravnoteži, kandida je u našem tijelu prisutna u manjim količinama jer se nalazi pod kontrolom probiotika – takozvanih dobrih bakterija koje održavaju zdravu crijevnu floru i štite imunitet. Ako dođe do neravnoteže, kandida se neprirodno razmnožava te preplavljuje crijevnu populaciju dobrih bakterija.

Ako se nekontrolirano razmnoži, ova neželjena gljivica može ući u krvotok i izazvati simptome poput:

  • umora i nesanice
  • slabog apetita
  • smanjenog imuniteta
  • vrtoglavice i zujanja u ušima
  • upornog kašlja
  • poteškoća s fokusiranjem i koncentracijom
  • razne tjelesne bolove i probavne tegobe

Na takav poremećaj u tijelu utječe mnoštvo čimbenika poput slabe vitalnosti, neuravnoteženosti probavnog sustava, oslabljene probavne vatre (agni), nakupljanje toksina u tijelu, nepravilne higijene i prehrane, nezdravog načina života i česte upotreba antibiotika.

Dvije najvažnije strategije u ayurvedi za liječenje kandide su poticanje probavne vatre i osnaživanje imuniteta uz pomoć određenih namirnica i ljekovitih biljaka.

Kako dolazi do neravnoteže

Prema ayurvedi, disbalans počinje u probavnom sustavu, a snaga probavne vatre je ono što se prvo treba uravnotežiti. Zbog loše prehrane bogate slatkišima i teškim ugljikohidratima dolazi do smanjenja probavne vatre, a samim time do nakupljanja otrova u probavnom sustavu. Probavni otrovi pogoršavaju kaphu i njenu funkciju podmazivanja organizma. Iako je infekcija kandidom prije svega poremećaj kaphe, ona može uključivati i druge doše.

Zbog razmnožavanja kanidide dolazi do poremećaja aktivnosti enzima za koje je zadužena pitta doša te poremećaja cirkulacije za koju je odgovorna vata doša. Ti poremećaji slabe imunološki sustav, a slab imunitet omogućuje brzo razmnožavanje kandide i daljnje infekcije.

Liječenje Candide uz pomoć ayurvede

Najvažnije dvije strategije u ayurvedi za liječenje kandide su poticanje probavne vatre i osnaživanje imuniteta uz pomoć određenih namirnica i ljekovitih biljaka.

Kako bi to postigli, preporučuje se terapija od najmanje 2 mjeseca koja uključuje sljedeće savjete:

Limun, đumbir, kumin

Započnite dan čajem od limuna, đumbira i prstohvatom kumina. Pripremljenu šalicu vrućeg čaja popijte 30 minuta prije doručka kako biste potaknuli uklanjanje otrova iz tijela.

Đumbir i češnjak

Popijte 2 puta dnevno, prije obroka, pola čašice svježe iscijeđenog soka đumbira i pojedite 2 češnja češnjaka. Češnjak i đumbir su odlični saveznici u borbi protiv kandide.

Korisni začini

Koristite zagrijavajuće začine u jelima poput crnog papra, muškatnog oraščića, kardamoma, crvene paprike i ljute papričice, đumbira, kurkume, cimeta i klinčića jer su korisni u poticanju probavne vatre.

Hrana za izbjegavanje

Izbjegavajte slatkiše, masnu, prženu, tešku, hladnu i sirovu hranu to uključuje i sirove voćne salate jer voćni šećer hrani kandidu. Jabuke kuhane sa začinima su najbolji izbor voća za vrijeme ove dijete.

Lako probavljivi obroci

Jedite lako probavljive obroke kao što su juhe, kitchari, kuhano povrće, variva i zobena kaša koji su vrlo korisni kad se kuhaju sa zagrijavajućim začinima i ljekovitim biljem poput kadulje, timijana, origana i lavande.

Mućkanje kokosovog ulja u ustima

Mućkanje ulja u ustima može biti vrlo koristan tretman u liječenju kandide. Ujutro, prije nego operemo zube, uzmite 1 žlicu kokosovog ulja i mućkajte u ustima 10 -15 minuta. Postupak ponovite navečer prije spavanja. Upotreba kokosovog ulja 2 puta dnevno tijekom mjesec dana pomaže izvlačenju viška toksina iz organizma putem sluznice usta te smiruje infekciju kandide u tom području. Kokosovo ulje je efikasan lijek protiv kandide i kada se koristi u prehrani.

Namirnice s ljekovitim svojstvima

Postoji nekoliko namirnica s osobitim ljekovitim svojstvima koje možete uključiti u svoju svakodnevnu anti-kandida prehranu. Sve ove namirnice su antibakterijske, antimikrobne i pomažu u ponovnom uspostavljanju ravnoteže između dobrih i loših bakterija.

Češnjak, luk, šparoge, banane i artičoke bogate su prebioticima koji hrane dobre bakterije. Konzumirajte fermentiranu hranu poput kiselog kupusa i kefira koja obiluje probioticima tj. dobrim bakterijama.

Jabučni ocat, ulje origana, kokosovo ulje, čaj od maslačka i pelina te zeleno povrće imaju svojstva čišćenja tijela od otrova, a istovremeno jačaju i osnažuju probavu i imunitet.

Sveti bosiljak

Tulsi ili sveti bosiljak jedna je od najmoćnijih ljekovitih biljaka i zauzima posebno mjesto u ayurvedskoj medicini. Tulsi ima snažna antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže u zaštiti korisnih bakterija u crijevima kada su izložene štetnim bakterijama i gljivicama poput kandide. Osim toga, tulsi je moćan antioksidans i sredstvo za čišćenje tijela od toksina. Tulsi čaj se priprema na jednak način kao crni, zeleni ili bijeli čaj.

Koliko dugo treba biti na anti-Candida prehrani?

Trebate biti strpljivi u liječenju kandide jer za potpuno ozdravljenje potrebno je neko vrijeme. Potrebno je najmanje 3 mjeseca da probavni i imunološki sustav ponovno dođu u ravnotežu. Pri tome je važno slijediti intuiciju koja će vam pokazati koja terapija vam najbolje odgovora.Svi smo mi jedinstveni u svojoj fiziologiji, a naše tijelo i njegova reakcija na određene namirnice nam pokazuje što je pravi lijek za nas.

Anti-Candida dijeta

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads