Značaj optimalnog nivoa D3 vitamina kod bolesti štitnjače

Nakon operacije štitne žlijezde (a i drugih kirurških intervencija) organizam je često opterećen velikim brojem i količinom lijekova i uklanjanjem tragova narkoze. Sve te supstance opterećuju jetru i bubrege za koje znamo da su bitni u procesu dejodinizacije neaktivnog T4 hormona u aktivni T3 hormon. Još jedan zadatak jetre i bubrega je pretvaranje D3 prehormona (kolekalciferola iz kože ili suplemenata) u aktivni D3 hormon. Kalcitriol u tom razdoblju može trpjeti. Potrebno je shvatili da je ustvari skupi sintetski rocaltrol samo aktivirani D3 vitamin. Važno je znati i da se na prirodniji način može postići kvalitetan nivo kalcija i fosfora u serumu te izbjeći tetanije i loša kvaliteta života nakon operacije.

Operacija štitnjače i manjak D vitamina


D3 VITAMIN U ZDRAVLJU I BOLESTIMA ŠTITNE ŽLIJEZDE

O D3 vitaminu pisali smo često i puno. Zato i na portalu i u datoteci FB grupe To nisam je – to je moja Štitnjača! o tome ima jako puno informacija. Unatoč tome, i stariji članovi grupe često postavljaju nalaze s niskim razinama D3 vitamina, a oni noviji članovi pogotovo. Značaj optimalnog nivoa D3 vitamina za osobe s problemima sa štitnjačom ne može se prenaglasiti. Učestala su pitanja i za suplementaciju D3 vitamina kod onih članova grupe bez štitnjače, zbog uzimanja Rocaltrola za podizanje nivoa ioniziranog kalcija u serumu. Odgovor na to pitanje također je u ovom članku.

Kao i s ostalim vitaminima, medicinska istraživanja o D3 vitaminu zadnjih 15-ak godina su jednostavno ‘eksplodirala’ zbog napretka biokemije i genetike. Skoro svaki dan objavljuju se nove i nove studije. No, ta nova saznanja do naših liječnika još nisu stigla, osim ako se sami ne interesiraju za njih. A medicinske smjernice će možda biti promjenjene tek za desetak godina. Zbog toga ponavljamo ono najvažnije o D3 vitaminu s aspekta zdravlja štitne žlijezde.


O vitaminu D3

D3 vitamin se skoro isključivo može dobiti prirodnim putem, samo sunčanjem. Naime, koža iz kolesterola pod utjecajem UVB zraka proizvodi D3 – cholecalciferol – osnovnu formu D3 vitamina. Taj D3 se u jetri transformira u kalcifediol – 25(OH)D3. Zatim se u bubrezima pretvara u aktivnu formu D3 vitamina – 1,25(OH)2D3 – kalcitriol.

Kalcitriol nije ništa drugo nego Rocaltrol koji se propisuje nakon operacije štitne žlijezde i paratiroida zbog naglog pada ioniziranog kalcija u krvi. Do operacije, o životno važnoj razini ioniziranog kalcija u serumu brinula su tri mehanizma:

  • D3 vitamin koji je osiguravao da se najveći dio potrebnog kalcija izdvoji u probavnom sustavu te uz pomoć K2MK7 vitamina uputi u serum i kosti
  • PT hormon koji je osiguravao brze intervencije kalcijem kroz mehanizam izdvajanja kalcija iz kostiju (naše banke kalcija), putem bubrega i crijeva
  • kalcitonin, hormon štitne žlijezde koji uglavnom inhibira djelovanje PT hormona.

Pad ioniziranog kalcija

Nakon operacije tiroidne i (često) PT žlijezde, nivo ioniziranog kalcija pada zbog sljedećih razloga:

  • prije operacije pacijentima nitko nije rekao da su trebali značajno povećati suplementaciju D3 vitamina kako bi se pojačao i osnovni izvor kalcija za organizam i serum
  • nema više PT hormona koji je osiguravao fine i stalne intervencije na nivou ioniziranog kalcija (vrijeme poluživota PTH je samo 5 minuta, dakle paratiroida kontrolira nivo kalcija doslovno svake sekunde)
  • nema više niti kalcitonina
  • i jetra i bubrezi opterećeni su lijekovima i narkozom zbog operacije i ne mogu sudjelovati u pretvorbi D3 u kalcifediol i kalcitriol.


Tri važne činjenice

Međutim, treba znati da su nova medicinska istraživanja potvrdila tri interesantne i važne činjenice. Prva je da su svi oblici D3 vitamina bitni i da imaju svoju ulogu u organizmu. Druga je da je endokrina regulacija kalcija samo mali dio uloge koju D3 hormon ima u organizmu i endokrinom sustavu. Treća je da D3 hormon ima nevjerovatno bitnu ulogu u imunom sistemu.

Dakle, što se tiče prve činjenice – D3 moramo uzimati i dalje (ako se ne sunčamo dovoljno) kako bi i dalje omogućavali metabolički put i učinak D3 vitamina preko kože, jetre i bubrega. Isto tako, moramo što je moguće više rasteretiti jetru i bubrege od svih lijekova kako bi im se olakšao rad na pretvorbi D3 kao i na pretvorbi T4 (eu/levotiroksina) u životno važan T3. Naime, nakon operacije štitne žlijezde, jedini izvor T4 i T3 hormona bit će eu/levotiroks. D3 moramo uzimati čak i uz Rocaltrol, iako je to suprotno uputama liječnika koji ne dozvoljavaju uzimanje D3-cholecalciferola uz Rocaltrol. Osnovni razlog liječnicima za ovo je mogućnost hiperkalcemije.

Ostali izvori D3

Uz Rocaltrol, često se prepisuje i kalcij karbonat. On je ustvari štetan i biološki slabo iskoristiv te može dovesti do kalcifikata u mišićima, zglobovima i bubrezima. Bolja varijanta je kalcij citrat, a najbolji izvor kalcija je domaći kefir od kefirnih zrnaca. Ona, uz organski vezani kalcij, osiguravaju i K2MK7 vitamin te niz protuupalnih tvari potrebnih organizmu nakon operacije.

Dakle, dokazano je da oko 20% ukupne količine D3 odlazi na pretvorbu u kalcitriol kako bi se osigurala endokrina funkcija D3 na osiguravanju nivoa ioniziranog kalcija u serumu. Međutim, nekoliko medicinskih istraživanja potvrdilo je kako kalcitriol sam (bez D3) nije dovoljan za održavanje dobrog nivoa ioniziranog kalcija u serumu! A čak 80% vitamina D3 odlazi na regulaciju gena DNK i na imuni sistem gdje suplementirani kalcitriol-Rocaltrol ne igra nikakvu ulogu.


Još jedna funkcija D3

Što se tiče druge činjenice, sve je jasnija takozvana autokrina funkcija D3 hormona na omogućavanju transkripcije gena DNK kod zamjene oštećenih stanica organizma. Naime, u jezgrama (nukleusima) naših stanica nalazi se DNK biblioteka (nacrti za sintezu) raznih tvari (enzima, proteina, signalnih molekula itd.) potrebnih za obnavljanje istrošenih stanica. Jednostavnim riječnikom rečeno – D3 vitamin ulazi u nukleus stanice, otključava DNK biblioteku s tisuću nacrta raznih tvari u njoj i omogućuje njihovu sintezu kako bi se stara stanica koja odumire zamjenila novom, funkcionalnom. Tako se obnavlja cijeli naš organizam.

Dakle, ova intercelularna pretvorba D3 vitamina u kalcitriol u samoj stanici nije moguća ako u serumu nemamo dobar nivo D3 – osnovnog vitamina cholecalciferola. A koncentracija kalcitriola koji omogućuje otvaranje DNK biblioteke u nukleusu znatno je veća nego koncentracija kalcitriola u serumu!

Na kraju, opet ću naglasiti i imunološku funkciju D3 vitamina. On djeluje kao “trener” naših imunih stanica, jačajući naročito takozvani urođeni imunitet. Imuni odgovor na svaku infekciju je znatno oslabljen ako je D3 u serumu podoptimalan.


Zaključak

Održavajte ( i prije i poslije eventualne operacije) optimalnu razinu od minimalno 80ng/mL D3 ili 200nmol/L. Ta razina potrebna je i za dobru pretvorbu T4 u T3. Pri tome D3 vitamin igra jako važnu ulogu. Ta razina osigurat će vam potpunu zaštitu od osteoporoze i loma kostiju te izuzetno jak imunitet, kao i poboljšanu zaštitu od karcinoma. Ukoliko uzimate i Rocaltrol, redovno kontrolirajte razinu ioniziranog kalcija.

Iako će se ove razine vjerovatno nekim liječnicima činiti ekstremnima, prema medicinskim studijama niti nivo od 500nmol/l (200ng/mL) u serumu, održavan duže vrijeme NIJE TOKSIČAN. Također, ako ste u deficitu, dnevna doza od 10-15000IJ dnevno NIJE TOKSIČNA. Uz ove veće doze uzimaju se kofaktori K2MK7 te magnezij u obliku malata ili glicinata. Detaljnija uputstva o svemu ovome potražite i u datoteci naše FB grupe To nisam ja – to je moja Štitnjača!

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads