Sigurno ste se susreli s nekim od ovih simptoma: krhki ili bijeli nokti, alergije, česte respiratorne infekcije, oslabljen osjećaj okusa i mirisa, proljev, gubitak kose, impotencija ili smanjen libido, gubitak apetita, kožni problemi, depresija, oštećenja vida…
Utvrđivanje uzroka simptoma povezanih s Hashimotom može biti dugotrajno i nepotpuno s obzirom da se mnogi simptomi preklapaju s drugim poremećajima i bolestima. No, uzrok svih ovih simptoma ne mora biti nepoznat. Naime, ovi simptomi u organizmu često proizlaze iz nedostatka neophodnog elementa u tragovima – cinka.
Ukoliko se uzima uz selen, cink značajno poboljšava funkciju štitnjače.
Jedna od četiri osobe u općoj populaciji može imati manjak cinika, uključujući većinu osoba s hipotireozom i Hashimotom. Nadalje, procjenjuje se kako 17 posto svjetske populacije ugrožava neadekvatan unos cinka.
Cink je uključen kao katalizator u mnogo različitih tjelesnih procesa. Vrlo je važan za zdravlje crijeva, imunološku funkciju, zacjeljivanje tkiva, konverziju hormona T4 u T3 i proizvodnju hormona štitnjače TSH. Cink, isto tako, pomaže jačanju crijeva, što je posebno važno kod osoba koje pate od intestinalne, odnosno crijevne propusnosti. Stoga povećanje razine cinka u organizmu može pomoći u smanjenju simptoma, pa čak i dovesti do remisije!
Što je cink?
Cink se smatra važnim elementom u tragovima, što znači da su i male količine važne za našu dobrobit. Djeluje kao katalizator u oko stotinu različitih enzimskih reakcija koje zahtijeva naše tijelo. Sudjeluje u sintezi DNA, funkcioniranju imunološkog sistema, sintezi proteina i podjeli stanica. Također, neophodne su odgovarajuće razine cinka za pravilan osjećaj okusa i mirisa, detoksikaciju i zacjeljivanja rana.
Cink također ima važnu ulogu u zdravlju crijeva. Zapravo, nedostatak cinka povezan je s povećanom propusnošću crijeva. Vezan je i uz osjetljivosti crijeva na infekcije, a koje su zajednički pokretači Hashimota te na smanjenu detoksikaciju bakterijskih toksina. Pokazalo se kako cink pomaže učvrstiti i zategnuti crijevne stijenke i popraviti propusnost crijeva, što je posebno važno kod bolesti kao što je ona Crohnova.
Cink pomaže i u sprječavanju oksidativnog stresa koji bi inače mogao narušiti ravnotežu tjelesne razine antioksidansa i oštetiti DNK.
Cink i Hashimoto
Cink je također važan element za funkciju štitnjače. Njegov deficit onemogućava pretvorbu T4 hormona u aktivnu T3 verziju. To može dovesti do simptoma kao što su gubitak kose, umor i debljanje… Ovdje možete pročitati više o učincima nedovoljnih razina T3: Hormoni T3 i T4.
Cink je također potreban kako bi se formirao TSH. Zbog toga su osobe s hipotireozom u kojoj se proizvode velike količine TSH iscrpile zalihe i razvile nedostatak ovog važnog minerala u organizmu.
Ukoliko se uzima uz selen (još jedan nutrijent nezaobilazan za sve s Hashimotom), cink značajno poboljšava funkciju štitnjače.
U 2015. godini provedena je studija s 68 pretilih ili pretilih žena s hipotireozom koji su uzimali cink, selen, placebo pilule ili oba dodataka, cink i selen. Tri mjeseca kasnije, zabilježeno je kako su oni koji su uzimali i cink i selen, kao i oni koji su samo uzimali cink, imali značajan porast razine fT3 hormona. Osobe koje su uzimale cink i selen imali su značajno smanjenje TSH i povećanje razine T4. Studija je zaključila kako cink, kada se uzima sam, kao i u kombinaciji sa selenom, ima pozitivan učinak na funkciju štitnjače kod osoba s prekomjernom težinom ili pretilih bolesnika s hipotireozom.
Simptomi nedostatka cinka
Simptomi nedostatka cinka mogu uključivati sporo zacjeljivanje rana, oslabljeni okus i miris, te tanke i lomljive nokte s bijelim mrljama. Osobe s niskom razinom cinka također mogu imati oslabljen imunološki sustav i patiti od alergija ili čestih prehlada i respiratornih infekcija. Nadalje, iscrpljene razine cinka mogu dovesti do proljeva, gubitka kose, impotencije, gubitka apetita, kožnih problema (akne, osipi, čirevi, gljivična oboljenja na stopalima, depresije, oštećenja vida, slabe količine spermija, ADHD-a, neobjašnjivog gubitka težine, budnosti i otvorenih rana na koži.
Cink je organizmu potreban za formiranje TSH.
Jedna od četiri osobe u općoj populaciji ima manjak cinka u organizmu, a šanse za deficit dodatno se povećavaju kod osoba s hipotireozom i Hashimotom. Zanimljiva je studija nakon istraživanja provedenog na štakorima s induciranom hipotireozom. Utvrđeno je kako hipotireoza dovodi do promjena u razinama cinka u serumu, što upućuje na to da hipotireoza također pridonosi nižim razinama cinka u tijelu (vjerojatno zbog slabije probave).
Uzroci nedostatka cinka
Važno je biti upoznat s mnogim drugim čimbenicima koji mogu iscrpiti razinu cinka u organizmu. Mnogi od njih preklapaju se sa simptomima koje osjećaju osobe s Hashimotom.
Celijakija
Apsorpcija cinka može biti narušena oštećenjem crijeva uslijed stanja kao što su celijakija i drugi sindromi propusnosti crijeva.
Hrana bogata fitatom
Fitati koji se nalaze u grahoricama, mahunarkama i orasima mogu vezati cink i spriječiti njegovu apsorpciju ukoliko se konzumiraju zajedno s namirnicama koje sadrže cink.
Dodatak željeza
Uzimanje dodataka željeza uz obrok može također spriječiti apsorpciju cinka iz hrane.
Manjak želučane kiseline
Nedostatak želučane kiseline, uobičajen kod onih s Hashimotom, može spriječiti apsorpciju cinka, kao i drugih hranjivih tvari.
Visoka razina kortizola ili njegova pretjerana proizvodnja
Cink se može iscrpiti pretjeranom proizvodnjom kortizola, a što je povezano s povećanom razinom stresa, kao i disfunkcijom nadbubrežne žlijezde.
Određene dijete
Mnoge dijete, uključujući one veganske, bezglutenske, Paleo, dijete s niskim razinama masnoće, visoko proteinske i ostale, mogu sadržavati manje hrane bogate cinkom.
Lijekovi
Određeni lijekovi, poput sintetičkih estrogena i progesterona, lijekovi koji blokiraju kiseline i H2 receptor blokatori mogu iscrpiti razine cinka.
Socijalna anksioznost: Pyroluria, poznata i kao Mauve Factor ili Pyrrole Disorder, je genetska abnormalnost u kojoj se proizvodi neobično veliki broj hidroksiheminopirrolin-2-ona (HPL) u tijelu. Pyroluria može uzrokovati sramežljivost, introverziju i simptome povezane s anksioznosti, uključujući socijalnu anksioznost.
Ostali klasični simptomi uključuju jutarnju mučninu ili nedostatak apetita, slabo pamćenje, čudne snove ili noćne more, depresiju i natečeno lice. Može se dijagnosticirati testiranjem na pirole prisutne u uzorcima urina. Sadašnja znanstvena literatura pokazuje da se HPL veže na vitamin B6 i cink, što rezultira izlučivanjem tih hranjivih tvari preko urina u velikim količinama. Stoga je povezan s nedostatkom cinka i većom potrebom za njegovim dopunjavanjem u organizmu. Certificirani nutricionist Trudy Scott vjeruje kako cinkom i vitaminom B6 mogu spriječiti pirolurija i socijalna anksioznost.
Abnormalni poremećaji prehrane
Istraživanja su povezala nedostatak cinka sa smanjenim unosom hrane. Pokazala su i kako povećanje nivoa cinka može pogodovati onima s anoreksijom u ispravljanjem abnormalnosti neurotransmitera gama-aminomaslačne kiseline (GABA) i amigdala, koji su abnormalni kod anoreksičnih osoba. Također, istraživanja su pokazala važnost cinka i njegovim pozitivnim učincima na bulimiju.
Sindrom kroničnog umora
Istraživači su otkrili da su razine cinka bile niže kod onih sa sindromom kroničnog umora. Druge studije su pokazale da se cink može smanjiti prisustvom povećane razine proupalnih citokina kao što je IL-6.
Testiranje na nedostatak cinka
Testiranje se može provesti kroz standardni test krvi u bilo kojem laboratoriju. Međutim, važno je napomenuti kako neki krvni testovi možda nisu točni, jer ne ukazuju na razinu staničnog cinka. Dodatno, znakovi i simptomi nedostatka cinka mogu biti prisutni, unatoč normalnim laboratorijskim rezultatima. Krvni test funkcije jetre može pomoći u prepoznavanju nedostatka cinka, koji će pokazati moguću nisku razinu alkalne fosfataze (ALP). Optimalan raspon ovog enzima je 70 do 90 IU / L.
Hrana bogata cinkom
Sve vitamine i minerale treba prvenstveno unositi kroz prirodne izvore odnosno hranom. Ovo vrijedi i za cink, koji se bolje apsorbira iz životinjskih namirnica: jaja, mesa (govedina, puretina), morskih plodova (školjke, rakovi, tunjevina). Naravno, nisu zanemarivi ni biljni izvori cinka, kojih je zaista puno i višestruko su korisni za zdravlje. Ima ga u: orašastim plodovima, voću, bademima, grahu, pšeničnim klicama, integralnim žitaricama, sjemenkama bundeve, špinatu, pivskom kvascu, mahunama, grašku… Sve je to hrana bogata cinkom, ali i magnezijem i selenom.