Cink i koža

Cink je mineral vrlo važan za zdravlje i ljepotu kože i kose. Iako se vrlo često govori o manjku drugih minerala ili vitamina u organizumu, vrlo često se zaboravlja na cink. U razvijenim zemljama često se bilježi manjak cinka što je uvjetovano nepravilnom prehranom, nedovoljnim unosom namirnica koje sadrže cink i uzimanjem alkohola. Radi učestalosti problema postoje i tvrdnje koje navode kako pola svjetske populacije boluje od manjka cinka.

Najčešći simptomi nedostatka cinka su suha koža, akne, česte upale i infekcije kože, otežano cijeljenje rana, suha i lomljiva kosa, krhki nokti i bijele mrlje na njima.


Izvori cinka

Izvori cinka su različiti. Najviše ga imaju meso (piletina, govedina, puretina, iznutrice) , riba, školjke, plodovi mora, mlijeko i mliječni proizvodi. Rooibos čaj također sadrži cink pa ga se preporučuje piti kod akni i različitih dermatitisa.

Vegetarijanci trebaju više cinka nego osobe koje jedu meso, pa čak i do 50 posto više. No, određene metode pripremanja hrane, poput namakanja graha i žitarica u vodi, može smanjiti njegovu količinu. Cink je važan jer održava razinu šećera u ravnoteži, igra ulogu u dijeljenju stanica, kao i formiranju proteina. Nedostatak cinka opisan je i dokazan tek 1961.  godine.

Nedostatak cinka može uzrokovati zaostajanje u rastu i razvoju djece, komplikacije u trudnoći, neodgovarajuću reakciju imuno sustava i povećanu osjetljivost na infekcije. Cink pokazuje određenu direktnu aktivnost protiv virusa (naročito prehlade) i herpesa, no točan mehanizam djelovanja za sada nije poznat.


Važnost cinka

Cink ima mnogobrojne važne uloge jer je građevni element mnogobrojnih enzima. Sudjeluje i u mnogobrojnim metaboličkim procesima u tijelu, važan je u imunološkim procesima, kao i za reproduktivne organe. Štiti od kroničnog umora,  a važan je i za zdravlje kose i kože.

Najčešći simptomi nedostatka cinka vezano uz kožu i kosu su suha  koža, akne, česte upale kože koje ne prolaze, infekcije kože, otežano cijeljenje rana, suha i lomljiva kosa, krhkost i bijele mrlje na noktima.

Sumnjate li na nedostatak cinka, potrebno ga je nadoknaditi konzumiranjem određenih namirnica ili u tabletama. Uobičajena  dnevna doza cinka u tabletama je od 10 do 20 mg, a uzima se  6 do 8 tjedana. Uzima li se duže, pogotovo uz određene lijekove, potrebno je posavjetovati se s liječnikom.

Lokalna primjena cinka na kožu  i djegovo djelovanje poznato je dugi niz godina. Zna se kako lokalno cink djeluje protuupalno, pa se stoga primjenjuje kod upalnih stanja na koži. Pogotovo kod atopijskog dermatitisa,  intertriginoznih dermatitisa,  u liječenju akne, rozacee, perioralnog dermatitisa, perleche, herpes simplexa, seboroičnog dermatitisa i dr. Na tržištu su mnogobrojni kozmetički i dermokozmetički proizvodi koji sadrže cink u različitim kombinacijama.  Sami proizvodi mogu biti u obliku gustih pasta, krema, losiona, emolijensa i dr.

Cink na kožu djeluje tako da sprječava razvoj bakterija, porčišćava pore, djeluje protuupalno i smanjuje crvenilo. Kako bi se pojačalo njihovo djelovanje, vrlo često se u preparate dodaje bakar, zob i dr. Losioni s cinkom vrlo su djelotvorni u liječenju seboroičnog dermatitisa vlasišta jer se mogu nanositi svakodnevno i neograničeno dugo. Kod kožnih bolesti koje se često ponavljaju kao što je pelenski osip ili crvenilo u naborima kože, kreme s cinkom vrlo su djelotvorne. One smanjuju upalu i sprječavaju vlažnost kože i iritaciju. Cink u kremama ima i fotozaštitno djelovanje što se primjenjuje u  proizvodima koji se nazvaju mineralni zaštitni faktori, jer cink ostaje na površini kože i odbija sunčeve zrake. Takvi su preparati namijenjeni osjetljivoj koži, dječjoj koži i koži alergičnoj na sunce.

Autorica: mr. Klaudija Šebetić dr.med.spec. dermatovenerolog

Nedostaje li vam cinka u organizmu?

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads