Prirodni saveznici koji sprječavaju krvne ugruške

Naše tijelo, pa tako i krvne žile, ima izvrsne mehanizme samozaštite. Kada zadobijemo neku vanjsku ozljedu, naša se krv prirodno zgrušava. Na taj način sprječava se pretjerani gubitak krvi, kao i ulazak bakterija u otvorenu ranu. No, što kada krvni ugrušci nastaju bez nekog povoda, kao što je fizička ozljeda? To samo ukazuje da nešto u našem organizmu (i krvnim žilama) opasno ne štima.

Krvni ugrušci u današnje su vrijeme sve učestaliji, što i ne čudi jer puno vremena probodimo sjedeći, a prehrana nam je bazirana na transmastima i nezdravim ugljikohidratima. Osim toga, većina stanovništva danas puši, redovito konzumira alkohol te uzima različite lijekove. Sve to jako opterećuje krvne žile, povisuje tlak u njima, zgušnjava krv te znatno povećava rizik od opasne tromboze.

Od plaka do krvnog ugruška

Dr. Thomas Cowan, američki holistički liječnik, kaže da do začepljenja krvnih žila najčešće dolazi zbog oštećenja unutar samih žila, kao i upalnih procesa koji se u njima odvijaju. Kako bi se zaštitile od visokog krvnog tlaka koji u njima nastaje, krvne žile unutar svojih stijenki stvaraju plak, koji sužava prostor za cirkulaciju krvi. To se stanje naziva ateroskleroza.

Dio tog plaka pod pritiskom krvi se s vremenom može odvojiti ili otkinuti. Tako nastaje krvni ugrušak ili tromb, koji može putovati kroz vaše arterije ili vene te se zatim učahuriti u mozgu, srcu, bubrezima, plućima ili udovima.

To može dovesti do srčanog ili moždanog udara, facijalne paralize, oštećenja unutrašnjih organa, čak i smrti. Neka od opasnih stanja vezanih uz krvne ugruške su plućna embolija i duboka venska tromboza.

Simptomi koji ukazuju na postojanje ugruška

Neki od simptoma koji mogu upućivati na krvne ugruške u organima ili dijelovima tijela su:

  • Srce: težina ili bolovi u prsnom košu, kratkoća daha, mučnina, znojenje
  • Mozak: slabost u licu, rukama ili nogama, teškoće s govorom, problemi s vidom, iznenadna snažna glavobolja ili vrtoglavica
  • Pluća: kratkoća daha, oštra bol u prsima, snažno lupanje srca
  • Ruke ili noge: iznenadna bol i oticanje, preosjetljivost i osjećaj topline
  • Trbuh: snažni bolovi u abdomenu, povraćanje, proljev

Prirodni saveznici koji sprečavaju krvne ugruške

Dobra vijest je da krvne ugruške možete izbjeći jednostavnim promjenama životnih navika i prehrane te uzimanjem određenih prirodnih lijekova koji će poboljšati elastičnost i prohodnost krvnih žila.

Prva dva koraka u sprečavanju krvnih ugrušaka su svakako aktivan način života i zdrava prehrana bazirana na obilju raznobojnog sezonskog voća i povrća te omega-3 masnih kiselina. To su dva neizostavna koraka želite li zaštititi svoje krvne žile i srce. Jako je važno i da pijete puno tekućine kako biste dodatno razrijedili krv.

Usto, možete uzimati i ove prirodne sastojke koji će pomoći vašim krvnim žilama da ostanu prohodne i zdrave.

1. Češnjak

Sirovi češnjak smatra se jednim od najboljih prirodnih sredstava u prevenciji začepljenja krvnih žila ili tromboze. Ova supernamirnica izvrsno štiti od kardiovaskularnih i metaboličkih oboljenja. Istraživanja su pokazala da unosom češnjaka ne samo da se smanjuje nakupljeni plak u krvnim žilama nego se i sprečava nastanak novog.

2. Vitamin C

Vitamin C spada među najmoćnije antioksidanse koji su važni i za zdravlje krvnih žila. Ključan je sastojak u stvaranju kolagena, koji poput ljepila drži koronarne stanice zajedno. Kolagen je inače gradivni materijal ne samo naših kostiju nego i kože, krvnih žila i sveg vezivnog tkiva.

Bostonsko istraživanje iz 2003. provedeno među 85 000 žena pokazalo je da su pripadnice nježnijeg spola koje su uzimale najviše doze vitamina C imale najmanji rizik od srčanih oboljenja, a samim time i od začepljenja žila i ateroskleroze.

Kao snažan antioksidans, ovaj vitamin sprečava oštećenja unutar krvnih žila. Također, prema studiji, kod onih koji su tijekom 28 dana konzumirali po 2 kivija dnevno (kiviji su bogat izvor vitamina C) primijećeno je da su krvne pločice ili trombociti bili manje skloni stvaranju malih krvnih ugrušaka.

Želite li hranom povećati unos ovog vitamina, konzumirajte naranče, paprike, jagode, rajčice, okru ili bamiju, brokulu, slatki krumpir u kori.

3. L-lizin (L-lysine)

Ova esencijalna aminokiselina sudjeluje ne samo u izgradnji proteina ili bjelančevina nego i u stvaranju kolagena. Djeluje na sva ona mjesta gdje se taj kolagen nalazi, a to su među ostalim i krvne žile i vezivna tkiva. Dr. Linus Pauling preporučivao je, primjerice, visoke doze vitamina C i L-lizina za potpuno obnavljanje i regeneraciju krvnih žila.

4. Vitamin E

Ovaj je vitamin poznati antikoagulans koji pomaže kod ishemije srca ili suženja krvnih žila. Primjenjuje se u prevenciji bolesti srca i krvnih žila, kao i kod visokog tlaka.

Želite li učiniti dobru stvar za svoje krvne žile, svakodnevno uzimajte barem dvije od navedenih namirnica bogatih vitaminom E:

5. Đumbir

Ovaj moćni korijen ima snažna protuupalna svojstva, a usto sadrži i salicilate koji mogu spriječiti krvne ugruške začepljenje krvnih žila. Uzimanjem đumbira zasigurno možete prevenirati moždani i srčani udar.

6. Kurkuma

Baš kao i đumbir, i kurkuma spada među izuzetno zdrave začine s protuupalnim djelovanjem. Jedan od glavnih sastojaka kurkume – kurkumin – ima svojstva antikoagulansa, što znači da razrjeđuje krv i sprečava stvaranje ugrušaka. Stoga, ako još niste, svoja jela obogaćujte ovim žutim začinom ili ga pak uzimajte u većim dozama u obliku dodataka prehrani.

Napomena: radi bolje apsorpcije, kurkumu kombinirajte s crnim paprom ili nekom masnoćom poput kokosova ulja.

7. Kajenski papar

Kajenski papar je zapravo puno više od obične mirodije ili začina. Sadrži visoke razine salicilata koji djeluju tako da sprečavaju zgrušavanje krvi i stvaranje ugrušaka. Osim toga, kajenski papar snižava krvni tlak te poboljšava cirkulaciju. Dakle, odličan je saveznik zdravlja vašeg srca i krvnih žila.

8. Cimet

Cimet biste svakako trebali uzimati ako vam prijeti povećan rizik od začepljenja žila ili ateroskleroze. Ovaj mirisni začin, naime, sadrži aktivni sastojak kumarin, koji djeluje tako da razrjeđuje krv, odnosno ima antikoagulacijska svojstva. Cimet usto regulira i krvni tlak te smanjuje upalne procese u organizmu.

To nisam ja – to je moja Štitnjača

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads