Preporučuje se uravnotežena mediteranska prehrana bogata sezonskim namirnicama i dobrim masnoćama, suplementacija vitaminom D i antioksidansima.
Utjecaj nasljednih faktora
The Endocrine Society nedavno je objavilo rezultate studije rađene na parovima blizanaca, koji doista ukazuju na uzajamnu povezanost nekih autoimunih bolesti. Saznalo se kako su sljedeće autoimune bolesti pod velikim utjecajem nasljednih faktora: celijakija, dijabetes tipa 1 te Addisonova bolest. S druge strane, okolišni faktori imaju značajnu ulogu u razvoju Hashimotovog tireoiditisa, Gravesove bolesti, vitiliga te atrofičnog gastritisa. Također, utvrđeno je kako se neke autoimune bolesti javljaju češće istovremeno s drugim autoimunim bolestima, a neke rjeđe.
Među sedam ranije spomenutih, najčešće se u kombinaciji s drugim autoimunim bolestima javlja Addisonova bolest, autoimuni poremećaj u radu nadbubrežne žlijezde te kožna bolest vitiligo. Najrjeđe se u kombinaciji s drugim autoimunim bolestima javlja celijakija, odnosno stanje potpune intolerancije na gluten.
~
Ublažavanje simptoma
Podsjećamo, za većinu autoimunih bolesti još uvijek ne postoji lijek, no poznati su neki mehanizmi za ublažavanje simptoma. Tretman autoimunih bolesti svakako bi trebali voditi liječnici specijalisti. Ono što sam pacijent može napraviti, jest naučiti više o svom zdravstvenom stanju te napraviti neke promjene u životnom stilu.
Preporučuje se uravnotežena mediteranska prehrana bogata sezonskim namirnicama i dobrim masnoćama, suplementacija vitaminom D i antioksidansima. Također, vrlo je važno poraditi na životnim prioritetima u svrhu postizanja psihofizičke ravnoteže, što bi uključivalo dovoljno sna, dovoljno kretanja i rad na sebi.