Antitijela kod bolesti štitnjače

Puno nas tek ulaskom u neku od FB grupa za štitnu žlijezdu prvi put čuje za antitijela štitnjače, jer im liječnici uglavnom ne pridaju važnost. Najčešće traženi nalazi su ATPO, Atg (i/ili jedan i drugi dokazuju Hashimoto poremećaj) i ATRAb te TSI (dokazuju Graves-Basedowljevu bolest). Naravno, može se imati problem sa štitnjačom i kad su antitijela uredna, tj. ispod referentnih vrijednosti.
~
Najčešće je ipak poremećaj rada štitnjače povezan s autoimunom bolešću i povećanjem antitijela. Vađenjem antitijela, tj. nalazom krvi potvrđujemo autoimune bolesti štitnjače Hashimoto i Graves, ako su njihove vrijednosti antitijela iznad referentnih. Iako, treba znati da postoji i seronegativni Hashimoto koji se dijagnosticira ultrazvukom (tzv. na UZV difuzno promijenjeno tkivo štitne žlijezde). Prisutnost antitijela znači da imuno sistem radi na pogrešnom zadatku – na autodestrukciji štitnjače.
~
Jako je važno naglasiti da svakako trebate znati kolika su vam antitijela i da ih počnete smanjivati. Na taj način smanjujete i posljedice autoimune bolesti. Većina liječnika traži nalaz antitijela samo jednom. Tvrde, naime, da kad su antitijela jednom pozitivna i prisutna, da će tako uvijek biti te da ih nema svrhe ponovno kontrolirati.
~

Bolesti i simptomi

Prisutnost povišenih antitijela korespondira i s blago povećanim (na početku bolesti) ili povećanim TSH, kao i s podoptimalnim free hormonima. Liječnici tvrde da antitijela nemaju važnost. Međutim, sindromi Hashimoto i Graves, odnosno njihova antitijela, uzrokuju niz simptoma raznih drugih „bolesti“ koje liječnici, naravno, pokušavaju liječiti principom „svaka bolest ima svoju tableticu“. Vrlo često se čuje kako je terapija u toj fazi povišenih antitijela i blago povećanog TSH nepotrebna (hormoni su u „normali“). Treba, kažu, pričekati da TSH „podivlja“ da bi se uvela terapija. 
~
Fokusiranjem na čekanje da TSH „podivlja“ smetne se s uma da free hormoni FT3 i FT4, koji daju energiju svakoj stanici našeg tijela, lagano padaju. Tako slabi imunitet koji se bez energije ne može braniti. Posljedica toga je da se uz rast antitijela pojavljuju i nove autoimune bolesti (DM tip 2, IR, Sjogren, vitiligo, psorijaza, RA, skleroderma, PA itd), kao i simptomi brojnih drugih bolesti (više od 300 !) koji prate stanje hipotiroidnosti. Organizam i imunitet slabe, simptomi se pojačavaju i postaju prave bolesti te na kraju dolazi i do karcinoma (ne samo štitnjače, već i drugih organa).
~
Od ovih simptoma vezanih za antitijela spomenimo one najčešće prisutne: npr. probleme s očima i vidom (Thyroid Eye Desease – TED kod hipo te exoftalmus, oftalmopatije i orbitopatije kod hipera). Tu su i problemi s debljanjem, probavom, padom energije, kao i problemi s depresijom i anksioznošću (ima ih još na desetke).
~

Uzrok i posljedica

Dakle, važno je shvatiti da su visoka antitijela i UZROK i POSLJEDICA autoimunih bolesti i da se većina oboljelih puno bolje osjeća kada se antitijela smanje. Antitijela također uništavaju štitnjaču, pa je dobro da su antitijela što niža i da se drže pod kontrolom. Otud i pogubna praksa liječnika da se antitijela ne snižavaju, jer uništavanjem štitnjače dolazi do onoga što su liječnici u stanju predvidjeti, ali ne žele spriječiti: smanjenje produkcije free hormona i logično – povećanje TSH! Isto tako, treba znati da i nakon vađenja štitnjače, antitijela tj. Hashimoto i Graves, kao i autoimune bolesti – ostaju. Zato ponovno naglašavam, dobro je bar jednom godišnje napraviti nalaze i pratiti kako se efikasno snižava vrijednost povišenih antitijela.
~
Naročito je važno snižavati antitijela kod Graves/Basedovljeve hipertiroidnosti. Dokazuje se povišenim ATRAb antitijelima (također je i na engl. TSHRAb, na njem. TRAk) kao i TSI (tiroidno stimulirajući imunoglobulin).
~
Postoje dvije podvrste ATRAb antitijela: TBAb (blokira TSH receptore) i TSAb (stimulira TSH receptore). Ali, naši liječnici i laboratoriji ne žele ih koristiti. TSI antitijela su precizniji pokazatelj Gravesa od ATRAb antitijela, ali se kod nas također rijeđe koriste. Vrlo često su uz ATRAb i TSI antitijela prisutna i povišena ATPO antitijela (inače tipična za Hashimoto).
~
Visoka ATRAb i TSI antitijela uzrokuju promjene na tkivu iza očiju koje “burni” i postaje manje elastično, pa kod najmanje 30% pacijenata pogođenih Gravesom dolazi i do promjena na očima. One mogu biti ozbiljnog karaktera – čak do pojave dvostruke slike i gubitka vida. Manje česta posljedica visokih antitijela kod Gravesa je Graves dermopatija (promjene na koži, najčešće ispod koljena). Što efikasnije smanjujemo antitijela kod Gravesa, smanjujemo hipertiroidnost te time utječemo i na smanjenje doze tireostatika koji imaju vrlo negativan utjecaj na jetru i metabolizam te se ne smiju koristiti duže od jedne godine (iznimno do 2 godine).
~


Kako utjecati na antitijela?

Na antitijela možemo utjecati vrlo jednostavnim metodama. Paradoksalno je da ove jednostavne i jeftine metode liječnici ne poznaju i ne priznaju te da dodatno unesrećuju desetine i stotine tisuća pacijenata ne obraćajući pažnju na antitijela.
~
Evo neke od metoda kojima se može utjecati na antitijela:
– promjenom prehrane
– suplementima
–  izbacivanjem endokrinih disruptora iz konzumacije i svakodnevnog kontakta
– redovitom konzumacijom domaćeg kefira od kefirnih zrnaca koji se u grupama za štitnu žlijezdu dokazao kao efikasan regulator poremećenog crijevnog probioma (inače poznatog i kao antiinflamatorni agens i idealan modulator imunog sistema).
– prestankom pušenja (izuzetno važno kod Gravesa!)
– hladnim očnim oblozima i konzumacijom čaja od trave vidac ili očanica (kod Gravesa i kod TED-a)
– jačanjem jetre i gušterače detoksikacijom
~

Prehrana, suplementi

Način prehrane kod povećanih antitijela, a koji se pokazao posebnom dobrim je kombinacija bezglutenske i neke od LCHF, Paleo ili AIP prehrane. Jutarnji frape (iz datoteke u našoj FB grupi To nisam ja – to je moja Štitnjača!) također se preporučuje. Neki postignu i dobar rezultat već samo izbacivanjem iz prehrane glutena i šećera te prerađenih industrijskih proizvoda.
~
Suplementi koji se preporučuju su obavezno:
– selen (budite pažljivi ako ste u hiperu jer nekim osobama selen može znatno podizati FT3. Novije medicinske studije preporučuju upotrebu selena čak i kod hipera/Gravesa ukoliko ne podiže nivoe FT3)
– magnezij (malat ili glicinat, a klorid mazati na kožu)
– vitamin  D3 (kolekalciferol)
– K2 MK-7
– vitamin B12 (metilkobalamin)
– folna kiselina (uzimati folat)
– dobar feritin
~
Sve ovo važno je koristit kod autoimunih bolesti. Isto tako, dobro je koristiti sve što djeluje protuupalno, jer autoimune bolesti su – upalne bolesti.
Čajevima i sredstvima za jačanje/detox jetre i imuniteta također treba posvetiti pažnju. Važno je i optimizirati free hormone pravilnim doziranjem jutarnje terapije prema nalazu FT4, a ne prema nalazu TSH (neovisno o tome je li u pitanju samo T4 terapija ili kombiniranat erapija T4+T3 ili NDT prirodni hormoni) te suplementima koji potiču pretvorbu u jetri i perifernim organima.
~

Zašto sve ovo?

Jer s dobrim free hormonima svaka stanica tijela dobije dovoljno energije kako bi se mogla boriti sa svima izazovima, pa i s visokim antitijelima. Ipak, svi smo različiti, a i autoimune bolesti mogu se dobiti zbog desetak i više različitih razloga. Nekima od nas neke stvari neće odgovarati. Stoga je potrebno pratiti svoj organizam i reakcije organizma na promjene koje uvodite. Često nije lako uvesti veće promjene, pogotovo u prehrani, ali mislimo da se za vlastito zdravlje vrijedi potruditi. Nezamjenjiv je osjećaj kad se nakon dugo vremena smanje antitijela! Osjećate se dobro, bolje ili kako često kažu neki “kao prije bolesti”.
~
Imamo mnoštvo primjera drastično smanjenih antitijela u našoj FB grupi koje prati i poboljšanje općeg zdravstvenog stanja. Ne treba upasti u zabludu da se antitijela kod svih mogu smanjiti ispod referentnog okvira (iako postoje i takvi rijetki slučajevi) i da je time autoimuna bolest izliječena.
Dovoljno je da mi u FB grupi pouzdano znamo kako su svi koji su drastično smanjili antitijela ujedno i drastično smanjili simptome i posljedice autoimunih bolesti i da možemo biti snaga koja će stalnim inzistiranjem na nalazima i smanjenju antitijela kod liječnika utjecati na promjenu dosadašnje paradigme o zanemarivanju nalaza antitijela!
~
~
~
~
~
Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads