Proširene pore su udubljenja na površini kože lica koja sadrže jedan ili više otvora za kanale koji nose znoj i ulje iz njihovih odgovarajućih žlijezda. Mogu se vidjeti u svim životnim dobima iako se često čine veće s godinama. Kolagen i elastin su proteini koji pružaju strukturnu potporu porama, a s obzirom na to da s godinama gubimo kolagen i elastin u koži, pore lakše postanu proširene.
Postoje proturječni podaci o tome jesu li muškarci ili žene skloniji proširenim porama. Kod žena veličina pora može varirati tijekom menstrualnog ciklusa, dok se najveća proširenja pora javljaju tijekom ovulacije. Pore postaju vidljivije početkom puberteta kada hormonske promjene uzrokuju da lojne žlijezde proizvode više ulja. Proširene pore uzrokuje i količina sebuma koju proizvodi koža. Pore su obično šire i istaknutije u središtu lica, a razlog tome je što se ondje nalazi više lojnih žlijezda koje otpuštaju ulje.
Svakodnevno lice osvježite tonikom za čišćenje za regulaciju sebuma i smanjivanje pora.
Kako riješiti proširene pore?
Možda se čini izazovnim zadatkom, ali uz pravilne skincare proizvode proširene pore mogu postati stvar prošlosti. Savjetuje se korištenje nekomedogenih proizvoda za njegu kože, ali i šminku koja neće teško padati na kožu svojom intenzivnom formulom već joj dozvoliti da diše. Sama riječ “nekomedogeno” znači da proizvod neće začepiti pore. Naime, kada se začepe, pore postaju proširene što može učiniti da izgledaju još uočljivije.
Da biste izbjegli začepljene pore prvo se trebate posvetiti metodi dvostrukog čišćenja lica koja se sastoji od dva koraka. Prvi je nanošenje uljnog čistača nakon čega se čišćenje završava čistačem na bazi vode.
Svakodnevno lice osvježite i tonikom za čišćenje za regulaciju sebuma i smanjivanje pora. Pri čišćenju lica koristite toplu vodu jer ona vruća može iritirati kožu i učiniti da pore izgledaju još veće. Lice treba oprati nježno jer trljanje može iritirati kožu uzrokujući upalu, a kada je koža upaljena, pore su uočljivije.
Pilinzi i retinol
Imate li masnu kožu, blage akne ili vam se koža čini manje čvrstom nego što je bila, pore mogu izgledati veće. Korištenje proizvoda za njegu kože s retinolom može pomoći, a za najbolje rezultate nanesite proizvod prije spavanja.
Čišćenje proširenih pora od mrtvih stanica kože i viška masnoće pomaže da one izgledaju manje. Povremeni kućni kemijski piling može pomoći. Većinu bezreceptnih pilinga možete koristiti svaka dva tjedna, a ponekad i tjedno, ovisno o vrsti pilinga i dubini stanica kože koje uklanja te o osjetljivosti vaše kože.
Kao najbolji sastojci u ovom području nametnule su se BHA i AHA kiseline koje potiču obnovu stanica, a pritom uklanjaju i višak sebuma nataloženog u porama.
Na našem je tržištu dostupna i krema za proširene pore s glikolnom kiselinom koja omekšava strukturu kože i sprječava nastanak ljuskica. To je čini idealnom za normalnu i suhu kožu lica te serum za proširene pore sa salicilnom kiselinom koji čisti kožu i smanjuje lučenje sebuma, što ga čini pogodnim za masnu kožu i lice sklono aknama.
Važno je napomenuti da se eksfolijatori s BHA i AHA kiselinama ne preporučuju upotrebljavati istovremeno kada i retinol!