Bezglutenski kruh i palačinke od heljdinog brašna

Redovna dnevna upotreba heljde u kaši ili kruhu pomaže dijabetičarima za osjetno smanjenje doze inzulina. Izuzetan je prebiotik za bakterijsku floru koja čini osnovu našeg imunog sistema. Izuzetno je dobra za oboljele od bolesti štitne žlijezde jer zbog visokog udjela magnezija podržava stvaranje i pretvorbu više od 300 enzima potrebnih za rad endokrinog i probavnog sistema. U znanstvenim je studijama dokazano kako heljda štiti od astme i raka dojke zahvaljujući sadržaju fitonutrijenata i flavonoida, jednako kao i voće.

Heljda ima ljekovit učinak, naročito na krvne žile i krv, snižava kolesterol, i krvne žile i snižava tlak. Bogata je naročito manganom, magnezijem, bakrom i fosforom.

Preporuka je oboljelima od bolesti štitnjače obratiti više pažnje na heljdu!

Za slane delicije rižino brašno možete zamijeniti pirovim brašnom.


Bezglutenski kruh od heljde

Zbog višesatne fermentacije tijesta, ovaj je kruh preporučljiv celijakičarima i svim osobama s najtežim oboljenjima crijeva. Brašno je znatno jeftinije od kupovnih bezglutenskih (BG) vrsta brašna. Znatno je i zdravije jer nema mnoštva loših aditiva koji se nalaze u kupovnim BG brašnima. Od tog istog brašna mogu se napraviti (uz manje ili veće varijacije) i sve vrste kolača, torti, palačinki, lazanja i pita. S obzirom da se heljdino i kukuruzno brašno jako loše veže (naravno, nema bjelančevine glutena), tanka tijesta i kore puno se teže izrađuju.

Za slane delicije rižino brašno možete zamijeniti pirovim brašnom. Bez ikakvih ga problema podnose osobe s necelijakijskom glutenskom intolerancijom, pa čak i dobar dio celijakičara. Svakako se preporučuje da za prvi put isprobate jako malu količinu pira i pratite reakciju organizma.

Za izradu kruha potrebno vam je po 1/3 odnosno jednaki dijelovi heljdinog, kukuruznog i rižinog brašna. Brašno zamijesite s kefirom i držite na toplom 8-12 sati da se digne. Pecite na višoj temperaturi i pri kraju čačkalicom provjerite je li podjednako pečeno.

Bezglutenske palačinke od heljde

Za bezglutenske slane ili slatke palačinke potrebno je po:

1/3 heljdinog, kukuruznog i rižinog brašna

mineralna voda

jaje

Priprema:

Napravite smjesu za palačinke i ispecite ih. Nadjenite ih nadjevom po želji.

Za “pitu” od palačinki nakon što ih ispečete slažite ih jednu na drugu, a između stavljajte različite nadjeve, po želji. Možete pripremiti nadjev od sira, špinata, blitve sa sirom i jajima, slatku varijantu sira s jajima i sl. Nakon toga sve zajedno zapecite i uživajte u ovoj bezglutenskoj poslastici.

Bezglutenski burek s puretinom

Bezglutenske vrste brašna

Bezglutenski tart s 3 vrste sira

Bezglutensko čudo od kruha

Heljda – ukusna, zdrava i ljekovita + RECEPTI

Mario Marić: Štitnjača i kefir

Mario Marić

Obožava čitanje, svakodnevno učenje, DIY i švrljanje po planinama u potrazi za stećcima i starim gradovima.

WordPress Ads