Najčešći simptomi hipotireoze su kronični umor, depresija i zatvor. Srećom, povećanjem unosa određenih namirnica možete poboljšati rad štitnjače. Budući da do hipotireoze dolazi kada štitnjače ne oslobađa dovoljno hormona, uravnotežena prehrana vam može pomoći, ali nije zamjena za propisanu terapiju.
Poželjne namirnice kod hipotireoze
RIBA
Omega 3 masne kiseline u ribi kao što su tuna, sardine i losos mogu poboljšati rad štitnjače. Neliječena hipotireoza može povećati rizik od nastanka srčanih bolesti jer povisuje razinu lošeg (LDL) kolesterola. Omega 3 masne kiseline ovdje mogu pomoći jer smanjuju upalu, potiču rad imunološkog sustava i smanjuju rizik od srčanih bolesti. Riba je odličan izvor selena koji značajno utječe na rad štitnjače. Selen također može smanjiti kroničnu upalu u tijelu.
Riba je odličan izvor selena koji značajno utječe na rad štitnjače.
ORAŠASTI PLODOVI
Orašasti plodovi su također odličan izvor selena, pogotovo brazilski oraščići, macadmija oraščići i lješnjaci. Potiču rad štitnjače i ublažavaju simptome hipotireoze. No, nemojte pretjerivati s unosom orašastih plodova jer sadrže visok udio masti. Što se tiče brazilskih oraščića, dovoljno je da pojedete jedan ili dva, a kada su u pitanju drugi orašasti plodovi, pojedite porciju veličine šake.
CJELOVITE ŽITARICE
Zatvor je jedan od najčešćih simptoma hipotireoze, a cjelovite žitarice sudjeluju u prevenciji zatvora. Njih pronalazimo u namirnicama kao što su pahuljice, kruh, riža i tjestenina. No, u sastavu tih namirnica se obično nalazi i visok udio vlakana koji mogu utjecati na proizvodnju hormona štitnjače. Neke osobe koje boluju od hipotireoze u potpunosti izbjegavaju cjelovite žitarice. Ako ste odlučili jesti ih, jedite ih nekoliko sati prije ili poslije uzimanja propisane terapije.
SVJEŽE VOĆE I POVRĆE
Jedan od najranijih simptoma hipotireoze je debljanje. Niskokalorične namirnice, kao što su voće i povrće, odličan su izbor za sve koji vode borbu sa suvišnim kilogramima.
Povećajte unos borovnica, trešanja, batata i zelene paprike jer su ove namirnice odličan izvor antioksidanata koji smanjuju rizik od nastanka srčanih bolesti.
Osobe koje boluju od hipotireoze trebaju ograničiti unos kupusnjača (brokula, prokulice i kupus) na najviše 140 grama dnevno. Kupusnjače mogu narušiti sposobnost štitnjače da apsorbira jod koji je neophodan za njezino pravilno funkcioniranje.
MORSKA TRAVA
Morska trava je odličan izvor joda koji regulira proizvodnju i oslobađanje hormona štitnjače. Osim joda, morska trava je jako dobar izvor vlakana, kalcija, vitamina A, B, C, E i K. Ipak, s unosom joda nemojte pretjerivati jer previše joda može uzrokovati neželjene posljedice. Ako razmišljate o uzimanju suplemenata joda, svakako se posavjetujte s liječnikom.
MLIJEČNI PROIZVODI
Istraživanja su pokazala da je manjak vitamina D povezan sa povećanim rizikom od nastanka Hashimotove bolesti, najčešćeg uzročnika hipotireoze. Obogaćeno mlijeko i mliječni proizvodi su jako dobar izvor vitamina D, kalcija, proteina i joda. Naročito dobrim se pokazao jogurt jer potiče rad probavnog sustava i smanjuje rizik od nastanka probavnih smetnji.
GRAH
Grah je odličan izvor proteina, antioksidanata, složenih ugljikohidrata, vitamina i minerala. Također je jako dobar izvor vlakana koji sudjeluju u prevenciji zatvora. S unosom vlakana nemojte pretjerivati jer možete izazvati suprotan učinak. Preporučena dnevna doza vlakana je 20 do 35 grama dnevno.
Namirnice koje treba izbjegavati ako imate hipotireozu!
Hrana koja sadrži soju
Neka istraživanja govore kako soja može ometati sposobnost apsorbiranja lijekova za liječenje stanja povezanih sa štitnjačom. Zbog toga ćete možda morati pričekati četiri sata nakon unosa hrane koja sadrži soju prije nego uzmete terapiju. Provjerite sa svojim liječnikom kako biste otkrili što je za vas najbolje.
Povrće poput brokule i cvjetače
Brokula i kupus su bogati vlaknima i hranjivih tvarima, ali mogu ometati proizvodnju hormona štitnjače ako imate nedostatak joda. Ograničite unos kupusa, cvjetače, kelja, repe, i bok choyja jer istraživanja ukazuju kako probavljanje tih namirnica može ometati sposobnost štitnjače da iskoristi jod, koji je neophodan za normalnu funkciju štitnjače.
Ako imate hipotireozu i nedostatak joda, postoje neke stvari koje možete učiniti kako bi ovo povrće za vas bilo manje štetno. Kuhajte ga i dnevno nemojte jesti više od 140 g ovog povrća. Čini se kako ta količina nema štetnog učinka na funkciju štitnjače.
Gluten iz kruha, tjestenine i riže
Članak objavljen u svibnju 2017. godine, u časopisu Endocrine Connections, govori kako su hipotireoza i celijakija često prisutne zajedno. Istraživanja još uvijek nisu pokazala da prehrana bez glutena može liječiti stanja štitnjače.
Ako odlučite jesti gluten, svakako izaberite kruh, tjesteninu i rižu od cjelovitih žitarica jer sadrže vlakna i druge hranjive tvari. Mogu poboljšati rad crijeva jer je zatvor čest simptom hipotireoze. Nemojte uzimati lijekove protiv hipotireoze nekoliko sati prije ili nakon hrane bogate vlaknima.
Masna hrana kao što je maslac i pržena hrana
Masti smanjuju sposobnost tijela da apsorbira lijekove za nadomještanje hormona štitnjače, tvrdi doktorica Stephanie Lee iz Boston Medical Centra. Masti također mogu ometati sposobnost štitnjače da proizvodi hormone. Neki liječnici preporučuju izbjegavanje pržene hrane i smanjenje unosa masti iz maslaca, majoneze, margarina i masnog mesa.
Hrana bogata šećerom
Hipotireoza može uzrokovati usporavanje metabolizma. To znači da ćete lakše nakupljati kilograme. Najbolje je smanjiti količinu šećera ili ga potpuno eliminirati iz prehrane.
Gotovi i zamrznuti obroci
Prerađena hrana obično ima puno natrija, a osobe s hipotireozom trebaju izbjegavati natrij. Pročitajte deklaraciju na pakiranju hrane kako biste pronašli onu s najmanjim udjelom natrija. Ako imate povećan rizik za povišeni krvni tlak, ograničite unos natrija na 1.500 miligrama dnevno.
Kava
Ustanovljeno je da kofein blokira apsorpciju zamjenskih hormona štitnjače. Uzmite lijekove s vodom, nikako uz kavu. Kavu popijte barem 30 minuta nakon uzimanja lijekova.
Alkohol
Unos alkohola može utjecati na razinu hormona štitnjače u tijelu i sposobnost štitnjače da proizvodi hormone. Čini se kako alkohol ima toksični učinak na štitnjaču i smanjuje sposobnost tijela da koristi hormone štitnjače. U idealnom slučaju, osobe s hipotireozom trebaju potpuno izbjegavati alkohol.