Dr. Suzanne Steinbaum: Moderan način života odražava se na zdravlje srca

Suzanne Steinbaum je doktorica osteopatije i kardiologinja koja živi i radi u New Yorku. U medijima je poznata kao strastveni borac za očuvanje zdravlja ženskog srca te je u svojim predavanjima uvijek naglašavala važnost prevencije.

Potječe iz obitelji u kojoj je bilo čak 18 liječnika osteopatske medicine. Zanimljivost iz obiteljskog života veže se uz djelovanje njezinog djeda. On je također bio liječnik i pisao je o zdravstvenim dobrobitima prirodnih antioksidansa – desetljećima prije nego što je to znanost potvrdila.

Stres se posebno odražava na zdravlje ženskog srca

Dr. Steinbaum upozorava da su žene iz dana u dan izložene sve većem stresu pokušavajući balansirati između brojnih obaveza obiteljskog i poslovnog života. Pritom uglavnom potpuno zapostavljaju sebe, opravdavajući to nedostatkom vremena. Takav način života i zanemarivanje vlastitih potreba snažno se odražava na zdravlje njihova srca.

Iako su se donedavno srčane bolesti smatrale uglavnom mušk bol u grudimaima, sve veći broj mlađih žena tuži se na palpitacije, bolove u grudima, napadaje panike, umor i tjeskobu.

Dok je dr. Steinbaum radila na Block Islandu, u ordinaciju su joj dolazile 30-godišnjakinje i 40-godišnjakinje s različitim problemima. Sve su to redom bile uspješne mlade žene opterećene brojim obavezama. Prije godišnjeg odmora su još nekako funkcionirale, no čim bi se malo opustile, jednostavno bi se “raspale”.

Dr. Steinbaum to objašnjava time što su njihovi hormoni stresa, koji su im inače omogućavali da prežive frenetične dane, na odmoru završili u krvotoku gdje su izazvali kratak spoj. To je rezultiralo simptomima kao što su ubrzani rad srca i visoki krvni tlak te bolovima u grudima.

Srčana bolest počinje puno prije nego što mislite.

Srčana bolest počinje kada se ne osjećate dobro i kada niste iskreni prema samima sebi. Zbog stresa, loše prehrane, pasivnog načina života, pušenja i alkohola, održavanja loših veza, tjeskobe ili uznemirenosti vaše je srce već bolesno, poručuje dr. Steinbaum. Sve pacijentice s teškim srčanim oboljenjima imaju nešto zajedničko – pod velikim su stresom i osjećaju se usamljeno i neshvaćeno.

Stres je štetniji za žensko nego za muško srce.

Dok muškarci na stres reagiraju po principu bori se ili bježi, žene prirodno reagiraju po principu umiri se i sprijatelji te obično o tome žele razgovarati. Ženama su iznimno važni podrška, obitelj i prijateljstvo.

No, kako više nitko nema vremena za razgovor, na stres reagiraju poput muškaraca, što se negativno odražava upravo na zdravlje njihova srca. “Stres može postati vaš život i to je najbrži način da vaše srce uvene”, kaže dr. Steinbaum.

Pokazatelji vaše vitalnosti

Dr. Steinbaum nabraja brojne pokazatelje koji ukazuju na razinu vašeg zdravlja i funkcionalnosti srca. Neki od njih su:

  • kondicija – dobra forma doprinosi zdravlju srca
  • broj otkucaja srca – ne bi trebao biti veći od 50-70 otkucaja u minuti
  • pušenje – višestruko povećava rizik od bolesti krvnih žila i srca
  • razina kolesterola – kako biste izbjegli visoki kolesterol, unosite više voća, povrća i integralnih žitarica

Cjelovit pristup ženi – put do zdravlja njezinog srca

Kada žena dođe u ordinaciju, dr. Steinbaum se prvo raspita o “emocionalnom” stanju, a tek zatim i o fizičkom stanju njezinog srca. Pacijenticu pita spava li dobro, koja je njezina životna strast, je li zadovoljna poslom, kako se osjeća u braku ili vezi i sl.

Budući da je radila s mnogo žena koje su se teško nosile s ljutnjom i gnjevom, shvatila je i koliko takve negativne emocije ugrožavaju zdravlje srca. “Ako u srcu potiskujete ljutnju i mržnju – trujete ga”, kaže. Stoga je iznimno važno proraditi te emocije, a ne potiskivati ih.

Za ženu je jako bitno i to da “izađe iz glave i spusti se u srce” jer uvijek kad mozak preuzme vodstvo, srce dobiva manju količinu kisika.

5 savjeta dr. Steinbaum koji će osnažiti vaše srce

1. Uključite fizičku aktivnost u svakodnevicu

Srce je mišić koji ne voli pasivnost i sjedenje, nego traži aktivnost i kretanje. Stoga, da biste imali zdravo i snažno srce, što više se krećite i budite aktivni. Pronađite onaj oblik vježbanja koji vam najviše odgovara, poput trčanja, bicikliranja, pilatesa, joge, plesa i sl.

Dr. Steinbaum preporučuje 150 minuta tjelovježbe umjerenog intenziteta tjedno ili oko 30 minuta dnevno pet dana u tjednu ili 75 minuta aerobne tjelovježbe visokog intenziteta tjedno.

2. Razlikujte napadaj panike od infarkta

Mnoge se mlade žene tuže na tjeskobu i napadaje panike, a dodatni im stres i zabrinutost stvara i to što teško razlikuju napadaje panike od infarkta.

Dr. Steinbaum savjetuje kako prepoznati o čemu se radi. To je jako važno znati jer od napadaja panike sigurno nećete umrijeti, dok infarkt može rezultirati smrtnim ishodom. Simptomi napadaja panike i infarkta su isti: ubrzano disanje, kratak dah, ubrzan rad srca, znojenje, vrtoglavica i mučnina.

Stoga, ako osjetite te simptome, svjesno usporite svoje disanje, savjetuje kardiologinja. Tijelo će se uslijed usporenog disanja umiriti, aktivirat će se parasimpatički sustav i tako ćete poštedjeti svoje srce bilo kakve štete.

Evo što učiniti u slučaju napadaja panike:
  1. Prvo duboko udišite dok ne nabrojite do četiri.
  2. Zatim zadržite dah dok ne nabrojite do četiri.
  3. Na kraju polako izdišite tako da proizvodite zvuk ššššš i pritom brojite do šest.
  4. Nakon izdisaja opet zadržite dah dok ne nabrojite do četiri.
  5. Ponovite nekoliko puta.

Ako vam to pomogne, znači da se radi o napadaju panike. Ako nakon ove vježbe i dalje imate iste simptome, pozovite liječnika ili sami pođite na hitnu, savjetuje dr. Steinbaum.

3. Pronađite smisao u životu

Osim zdrave prehrane i kretanja, za zdravlje srca jako je važno u životu pronaći smisao. To će vam nahraniti srce i dušu i usrećit će vas, kaže dr. Steinbaum. Nije važno je li ta viša svrha vezana uz vaš posao i karijeru, poput pokretanja vlastitog posla, ili uz nešto drugo poput hobija. Bitno je da svako jutro kad ustanete znate da ćete raditi ono što volite i da to radite za neko više dobro.

Kako biste otkrili viši smisao, pomoći će vam ova pitanja:
  • Što volite raditi najviše od svega?
  • Što je to o čemu ne možete prestati razmišljati? Koji je vaš san koji biste htjeli ostvariti?

4. Budite pozitivni i vedri

Budite vedri i optimistični jer optimizam je dobar za vaše srce. Istraživanje je otkrilo da optimistični ljudi imaju čak 50 posto manji rizik od infarkta. I ne zaboravite na glazbu.

Pronađite svoju tematsku pjesmu. To je pjesma koja će u vama buditi snagu i pozitivan stav, a koja će vas usto i opuštati kad ste pod stresom. Pjevajte je glasno ili tiho jer dok pjevate, ne možete hiperventilirati. Pjesma će vam pomoći da održite nisku frekvenciju srca, da snizite krvni tlak te da spriječite eventualne napadaje panike.

“U životu postoje stvari koje želite promijeniti. Kad ih zapišete, one postaju stvarne.” dr. Steinbaum

5. Vodite dnevnik

Počnite voditi dnevnik u koji ćete zapisivati što jedete, koliko se krećete, koliko vježbate, koliko spavate, upravlja li stres vašim životom, imate li problema sa srcem. Tu ćete zapisivati i što trenutačno želite od života, koji su vaši ciljevi, želite li više vremena provoditi s dragim osobama, jeste li sretni u sadašnjoj vezi i sl.

Ovaj vam dnevnik može pomoći da uočite obrasce ponašanja i navika u svom životu koji štete vašem srcu, da osvijestite poruke svog srca te da konačno počnete živjeti u skladu s njima.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads