Visoki krvni tlak – tihi ubojica

Za povišeni krvni tlak često kažemo da je tihi ubojica iz razloga što često nisu prisutni nikakvi simptomi i vrlo često dovodi do niza komplikacija u vidu:

  • koronarne bolesti srca-angina pektoris i infarkta miokarda,
  • moždanog udara,
  • popuštanja  srca,
  • oštećenja krvnih žila-ateroskleroze,
  • oštećenja bubrega i mozga i
  • gubitka vida.

Subjektivne smetnje većina bolesnika počinje osjećati tek s razvojem komplikacija zbog povišenog krvnog tlaka.

Bolesnici s visokim vrijednostima krvnog tlaka imaju 6 puta veći rizik obolijevanja od koronarne bolesti srca i 19 puta veći rizik od moždanog udara.

Povišeni krvni tlak je najčešća kronična nezarazna bolest od koje boluje svaka treća odrasla osoba diljem svijeta, glavni je čimbenik rizika od srčanožilnih bolesti (srčanog i moždanog udara) i najčešći uzrok smrti u svijetu pa i u Hrvatskoj. Visoka učestalost povišenog krvnog tlaka posljedica je starenja populacije, porasta broja debelih osoba i povećanog unosa soli.  Bolesnici s visokim vrijednostima krvnog tlaka imaju 6 puta veći rizik obolijevanja od koronarne bolesti srca i 19 puta veći rizik od moždanog udara.

Gotovo 50 % svih uzroka smrti su srčano-žilne bolesti i s njima povezan povišeni krvni tlak, stoga su pravovremeno otkrivanje, redovita kontrola i dobra regulacija krvnog tlaka neki od najvažnijih čimbenika u prevenciji srčanog i moždanog udara i s njima povezane trajne invalidnosti i prerane smrtnosti.

Kako mjeriti krvni tlak?

Mjerenje krvnog tlaka kućnim mjeračima:

  • Automatski tlakomjeri, osobito oni  s manšetom na ručnom zglobu manje su precizni i u pravilu pokazuju više vrijednosti za 10-20 mmHg.
  • Precizniji su automatski tlakomjeri s manšetom na nadlaktici. Važno je istaknuti da kod bolesnika s poremećajem srčanog ritma, poput fibrilacije pretkljetki kućni automatski mjerači tlaka nisu pouzdani.

Prije mjerenja tlaka potrebno je mirno sjediti pet minuta sa stopalima na tlu, ne pušiti niti piti kavu. Pravilno postaviti narukvicu tlakomjera odgovarajuće dimenzije, donji rub manšete mora biti 3 cm iznad lakatne jame, ruka mora biti u razini srca položena na tvrdu podlogu. Mjerenje obaviti u miru, bez žurbe, nakon 5 minuta mjerenje ponovite. Vrijednost krvnog tlaka je srednja vrijednost dvaju mjerenja. Krvni tlak potrebno je mjeriti dva puta na dan (ujutro i navečer), oba puta napraviti mjerenje s razmakom od 3-5 minuta,potrebno je zapisivati vrijednosti krvnog tlaka te ih pokazati svom liječniku.

Liječenje visokog krvnog tlaka

Osnovni cilj liječenja je sniženje povišenih vrijednosti  krvnog tlaka, prevencija komplikacija, smanjenje ukupnog pobola, smanjenje invalidnosti  i produljenje života.

Liječenje povišenog krvnog tlaka sastoji se u promjeni i održavanju zdravih  životnih navika i u primjeni lijekova za snižavanje krvnog tlaka.

Promjene životnih navika sastoje se u:

  • održavanju optimalne tjelesne težine (ITM manji od 25kg/m², opseg struka manji do 102 cm za muškarce, i 88 cm za žene),
  • zdravoj i uravnoteženoj prehrani,
  • prehrani prilagođenoj zdravstvenom stanju, npr. kod šećerne bolesti,
  • smanjenju unosa soli (max. 5-6 grama soli na dan),
  • prehrani koje ne sadrži tzv. skrivenu sol poput  suhomesnatih proizvoda, gotovih i polugotovih jela, gotovih juha (tzv. juha iz vrećice) i jela  s dodatkom aditiva natrijev glutamat,
  • smanjenju unosa masti,
  • redovitoj tjelesnoj aktivnosti u skladu s zdravstvenim stanjem i dobi (brzo hodanje, trčanje, planinarenje, plivanje, vožnja biciklom),
  • ograničenju unosa alkohola,
  • prestanku pušenja,
  • povećanju unosa ribe, voće,povrća, maslinovog ulja i  hrane s niskim udjelom zasićenih masti.

Liječenjem povišenog krvnog tlaka cilj je postići vrijednosti sistoličkog krvnog tlaka manje od 140 mmHg, jedino se starijima od 80 godina dopuštaju vrijednosti do 150 mmHg. Ciljne vrijednosti donjeg ili dijastoličkog krvnog tlaka (laici  ga zovu „srčani tlak“) su 90 mmHg, osim kod dijabetičara 85 mmHg.

Vrsta lijeka s kojim se započinje liječenje ovisi o visini krvnog tlaka, dobi pacijenta, pridruženim komplikacijama i drugim zdravstvenim stanjima (npr. šećerna bolest,angina pektoris, nakon infarkta itd.). U pravilu se liječenje započinje jednim antihipertenzivnim lijekom, te sa nakon dva do četiri tjedna radi procjena uspješnosti terapije. Ako se ne postižu ciljne vrijednosti, potrebno je postepeno povisivati dozu lijeka do maksimalne dozvoljene dnevne doze (ovo osobito naglašavam jer većina naših pacijenta očekuje uspješnost terapije nakon popijenih nekoliko tableta) i/ ili dodati lijek iz neke druge skupine lijekova. Liječnik mora pratiti ustrajnost pacijenta, a pacijent mora biti ustrajan u terapiji i samokontroli povišenog krvnog tlaka.

Pogreške u liječenju povišenog tlaka

Pojedini pacijenti skloni su uzimanju terapije samo kad im krvni tlak „skoči“. Takav način liječenja nije preporučljiv, a kod nekih lijekova može biti i opasan. Promjenu terapije i dozu lijeka treba dogovarati sa svojim liječnikom. Ne prekidajte terapiju kada se postignu „normalne vrijednosti“ krvnog tlaka, pa upravo je i cilj terapije da su vrijednosti krvnog tlaka unutar preporučenih vrijednosti. Nagli skok tlaka nakon stresa ili uzbuđenja potrebno je prvo liječiti sredstvima za umiranjem, ako nakon jedan do dva sata ne dođe do pada krvnog tlaka potrebno je potražiti savjet liječnika.

Medikamentozna terapija arterijske hipertenzije

Treba li terapiju započeti monoterapijom ili kombinacijom lijekova?

Ako se započne s dva lijeka, treba li ih primijeniti kao zasebne jedinice ili u kombinaciji u jednoj tableti?

Ukoliko se radi o blažoj hipertenziji, a nismo je uspjeli zadovoljavajuće regulirati promjenom stila života, može se terapija započeti jednim lijekom u dozi od 50 % od maksimalne. Pri tome je dobro imati na umu da se zadovoljavajuća regulacija tlaka jednim lijekom postiže svega u 30 % bolesnika i kada je taj lijek primijenjen u punoj terapijskoj dozi.

Ono što se danas pouzdano zna, to je da povišenje doze jednog lijeka od 50 % do maksimalne terapijske doze, znatno povećava nuspojave, a terapijska efikasnost se povećava za svega 20 %. Stoga se danas, u tom slučaju,  preporuča uvesti kombinaciju dvaju lijekova u manjoj dozi umjesto maksimalno povisiti dozu jednog lijeka. Time se terapijski efekat povećava 5x uz znatno manje nuspojava.

Nadalje, aktuelne smjernice sugeriraju da se dva lijeka mogu primijeniti već u početnoj terapiji ako su vrijednosti krvnog tlaka 20/10 mmHg iznad ciljanog (više od 160/100 mmHg kod bolesnika s nekompliciranom hipertenzijom i više od 150/90 mmHg kod bolesnika s dijebetesom i drugi komorbiditetima).

Fiksna kombinacija – Da ili Ne?

Prije tridesetak godina fiksne kombinacije su bile kritizirane zbog više razloga. Govorilo se o tome da se ne mogu dobro isfiltrirati doze pojedinog lijeka te da se često radi o nepovoljnim kombinacijama u odnosu na komorbiditet bolesnika. Dobrim dijelom te su kritike bile opravdane jer su kombinacije bile uglavnom fiksirane na svega jednu kombiniranu dozu. Danas je situacija sasvim drugačija. Na tržištu su kombinacije s više različito kombiniranih doza lijekova tako da možemo lako odabrati za našeg bolesnika najpovoljniju. Primjeni fiksnih kombinacija u prilog idu i rezultati više studija.

Velika klinička ispitivanja pokazala su da bolesnici obično trebaju liječenje višestrukim antihipertenzivima kako bi postigli i održavali ciljani krvni tlak. Broj antihipertenziva potrebnih za kontrolu krvnog tlaka u mnogih bolesnika je obično u prosjeku od 2,4, s ko-morbidnim stanjima (poput bolesti bubrega ili  dijabetes mellitusa) koja nameću potrebu primjene više lijekova. Na primjer, u Hypertension Optimal Treatment (HOT) studiji (ispitivanje optimalnog liječenja hipertenzije), prosječno je bilo potrebno 3.3 lijekova za postizanje ciljnog dijastoličkog krvnog tlaka <80 mmHg, a u „Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial-Blood Pressure Lowering Arm” (ASCOT-BPLA) studiji, većina bolesnika uzimala je najmanje dva antihipertenziva do kraja kliničkog ispitivanja.

Iz svega navedneog može se zaključiti da je povoljnije kombinirati dva lijeka u manjoj dozi nego jedan lijek propisivati u maksimalnoj dozi. Time se postiže 5x bolji antihipertenzivni  efekat uz znatno manje nuspojava. Također je poželjno što češće koristiti  fiksne kombinacije zbog znatno bolje suradljivosti, a time i terapijskog efekta.

Kuhinjska sol i visoki krvni tlak

Rezultati brojnih istraživanja potvrđuju da je visoki prehrambeni unos kuhinjske soli glavni uzrok visokog krvnog tlaka, tj. arterijske hipertenzije. Zbog toga liječnici hipertoničarima savjetuju smanjenje unosa kuhinjske soli uz antihipertenzivnu terapiju.

Pacijenti često postavljaju pitanje o utjecaju soli na krvni tlak. Kuhinjska sol (natrijev klorid) djeluje na povišenje krvnog tlaka preko natrija koji zadržava tekućinu u tijelu. Svaki gram natrija zadržava 70 mililitara vode, što je više natrija u krvi to je više tekućine u tijelu i veći je cirkulacijski volumen. Osim toga, previše natrija u tijelu ima i druge štetne učinke i to na probavnom sustavu.

Natrij i kalij

Povećanje cirkulacijskog volumena uz smanjenje rastezljivosti arterija zbog aterosklerotskih promjena stijenke arterija sigurno dovodi do povišenih vrijednosti krvnog tlaka. S jedne strane natrij kao glavni sastojak kuhinjske soli dovodi do povišenja krvnog tlaka, a s druge strane kalij dovodi do snižavanja krvnog tlaka.

Istraživanja su pokazala povezanost između povišenog krvnog tlaka i većeg unosa kuhinjske soli čak i kod ispitanika koji su unosili veće količine kalija. Istraživanje provedeno u Engleskoj pokazalo je povezanost povećanog unosa  kuhinjske soli iznad dnevnog prosjeka s povišenjem sistoličkog krvnog tlaka. Kod povećanje unosa soli za 7 grama iznad prosjeka utvrđeno je povišenje sistoličkog krvnog tlaka za 3,7 mm Hg.

Osim visokog unosa natrija u kuhinjskoj soli i nedovoljan unos kalija doprinosi povećanju rizika od kardiovaskularnih bolesti. Svjetska zdravstvena organizacija sugerira unos kalija u odraslih osoba u količini od najmanje 3,5 g/dan. Mišljenje je znanstvenika da kod zdravih pojedinaca dugotrajni unos kalija od oko 3 g/dan u obliku kalij klorida, uz kalij prirodno prisutan u hrani nema neželjenih učinaka. Međutim, kod pojedinaca koji boluju od  disfunkcije bubrega ili kronične bubrežne bolesti potreban je oprez kod unosa kalija uz kontrolu kalija u serumu da ne bi nastala hiperkalemija tj. povećana količina kalija iznad normalnih vrijednosti.

Arterijska hipertenzija značajno doprinosi globalnom morbiditetu i mortalitetu,  a uzrokuje oko 10 milijuna smrtnih slučajeva godišnje širom svijeta. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (engl. WHO) je do 2025. godine smanjiti konzumaciju kuhinjske soli za 30% u cilju ostvarenja preporučene konzumacije od 5 g/dan ( 2 g natrija/dan). Procjena je da bi se na taj način  u svijetu spriječilo 2,5 milijuna smrtnih slučajeva godišnje, što znači smanjenje smrtnih slučajeva za 25% uzrokovanih visokim krvnim tlakom.

Smanjenje unosa soli i potraga za alternativom

Smanjenje unosa soli ključno je u liječenju arterijske hipertenzije. Također je potreban uravnoteženi omjer natrija i kalija u prehrani. Za reguliranje krvnog tlaka u bolesnika potrebne su promjene životnog stila uz antihipertenzivnu terapiju. U promjene životnog stila spada i smanjenje unosa kuhinjske soli. Uz preporuke liječnika i uz globalnu strategiju smanjenja soli u proizvodima mesne i pekarske industrije u posljednje vrijeme svjedoci smo manjeg korištenja soli u prehrani. Smjernice stručnih društava za hipertenziju preporučaju da dnevni unos kuhinjske soli ne bude više od 5 grama. Zbog toga su mnogi pacijenti odbacili kuhinjsku sol i krenuli u potragu za alternativom.

Salut – alternativa za sol

Salut je alternativa koja se može koristiti kao sol, koja ima okus soli, koja ima bolja nutricionistička svojstva i koja je cjenovno prihvatljiva. Salut je jedinstvena, patentirana mješavina mineralnih soli (natrijev klorid, kalijev klorid, kalijev magnezij citrat) koja ima istu funkcionalnost kao kuhinjska sol, a zbog posebnog sastava sadrži 35% manje natrija nego kuhinjska sol.

Važno je također da Salut nema kalorijsku vrijednost, ne sadrži gluten i laktozu, prikladan je za sve dobne skupine, vegetarijance i vegane, te općenito za one koji žele i koji trebaju zbog bolesti smanjiti unos natrija i soli. Salut je izvrsnog okusa pa se može koristiti u pripremi hrane ili za dosoljavanje gotove hrane, a može se koristiti kao potpuna ili kao djelomična zamjena za kuhinjsku sol. U slučaju potpune zamjene kuhinjske soli, npr. 1 gram kuhinjske soli u jelu, ista količina Salut-a se može dodati, a da nema značajne izmjene okusa hrane.

U zaključku možemo naglasiti da je smanjenje unosa soli ključno u liječenju arterijske hipertenzije. Ako koristimo Salut umjesto kuhinjske soli u prehrani smanjiti ćemo unos natrija za 35% što je u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i preporukama stručnih društava za hipertenziju.

 

Autori: Mirjana Žagar-Petrović dr.med., prof.dr.sc. Josip Vincelj dr.med., Ivan Horvat dr.med., internist kardiolog

 

Kava i krvni tlak

Smokva – kraljica Mediterana i sjajan prirodni lijek za tlak, srce i probavu

Jagodama protiv anemije, visokog tlaka i viška kilograma

Nektarine za bolju probavu, zdravlje srca i očiju

Niski tlak i kako ga alternativno liječiti

 

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads