Potaknite usporeni metabolizam

Na pragu smo ljeta, te željno iščekujemo godišnje odmore i uživanje u vrućim, sunčanim danima. U ovom periodu često s negodovanjem gledamo u naslage masnoće koje smo skupili tijekom prethodnih mjeseci. Uzdišemo i opravdavamo sebe da nismo imali snage vježbati niti mogućnosti izlaziti iz kuće.

Odgovarala nam je teža i masnija hrana koja nas je izvlačila iz depresije i letargije. I zaista postoji opravdan razlog zašto u zimskom periodu obično dolazi do nakupljanja masnih naslaga. Ayurveda nas uči o sezonskim promjenama i utjecajima koji djeluju na naše tijelo.

Utjecaj hladnijih mjeseci na naš metabolizam

Tijekom kasne zime i proljeća prevladava kapha sezona pa lako dolazi do njenog nagomilavanja u organizmu. Takva neravnoteža se najčešće očituje tijekom zime kad se većina ljudi žali na tromost, pospanost, osjećaj težine i nadutosti, konstantni umor i dobitak na težini. Kapha neravnoteža je odgovorna za te simptome koji ukazuju na usporeni metabolizam.

Ako njegova snaga opadne može doći do pojave alergija, slabe i usporene probave, prekomjernog nakupljanja masnog tkiva, loše cirkulacije, smanjenje libida i niske razine energije.

Spor metabolizam je često izazvan lošom prehranom, neaktivnošću, dugim spavanjem i nezdravim životnim navikama.

Što je metabolizam?

Što je metabolizam i zašto dolazi do poremećaja kad se on uspori? Ukratko, metabolizam je biokemijski proces pomoću kojeg naše tijelo pretvara u energiju sve što pojedemo i popijemo. Dobivena energija je potrebna tijelu da bi normalno funkcioniralo u našem svakodnevnom životu.

Ako se metabolizam uspori, vitalna energija sve više opada, a tijelo gubi snagu da obavlja normalne svakodnevne funkcije. Probavni, cirkulatorni i imunološki sustavi se usporavaju, a ako se oni uspore, izazivaju razne poremećaje u organizmu koji s vremenom dovode do bolesnih stanja.

Spor metabolizam je često izazvan lošom prehranom, neaktivnošću, dugim spavanjem i nezdravim životnim navikama. Uzrok može biti i genetske prirode ili povezan s godinama i zdravstvenim stanjem. Međutim, to vas ne treba obeshrabriti jer iako će biti potrebno neko vrijeme da se metabolizam ponovno dovede u ravnotežu, taj trud je itekako koristan za vaše tjelesno i emotivno zdravlje.

5 načina da potaknete usporeni metabolizam

Ayurveda preporučuje jednostavne korake za aktiviranje metabolizma, a jedan od njih je korištenje određenih namirnica i začina koji ga potiču. U svakodnevnu prehranu uključite leću jer ona je izvrstan izvor željeza i proteina koji pomažu u poboljšanju metabolizma.

Koristite začine poput crnog papra, kajenske paprike, gorušice, kurkumecimeta i svježeg đumbira. Od povrća povećajte unos mrkve, špinata, celera, blitve, kelja, šparoga, mladog luka i artičoka.

U prehranu uključite namirnice koje uravnotežuju kapha došu te koje će potaknuti metabolizam i sagorijevanje masnih naslaga. Također pokušajte jednu od preporučenih ayurvedskih terapija koje se lako primjenjuju kod kuće.

1. Masaža tijela sezamovim uljem

U uklanjanju tvrdokornih masnih naslaga nam može pomoći masaža toplim sezamovim uljem. Sezamovo ulje prodire u mikro-kanale kože i povećava cirkulaciju ispod tkiva, potičući metabolizam i uklanjanje toksina.

Samomasaža se radi od 15 do 40 minuta u toploj sobi, sa zagrijanim sezamovim uljem. Nakon odmora od 10 minuta, slijedi vruća kupka za poticanje znojenja ili tuširanje toplom vodom.

2. Suha masaža s triphala prahom

Triphala je jedna od najvažnijih ayurvedskih formula sa širokim rasponom djelovanja. Njena sposobnost razbijanja i uklanjanja toksina može biti vrlo korisna za smanjenje masnog tkiva po cijelom tijelu.

Uzmite šaku praha triphale i pomiješajte s malo tople vode tako da dobijete pastu. Umasirajte pastu u područja zahvaćena masnim naslagama.

Za noge i ruke koristite dugačke pokrete prema srcu, a za područje oko trbuha – kružne pokrete. Suha masaža se radi od 20 do 45 minuta, energičnim pokretima. Nakon masaže, uronite u vruću kupku ili se istuširajte.

3. Vruća kupka sa slanom vodom

Zadržavanje vode u organizmu i oticanje u tijelu može ometati uklanjanje toksina, osobito iz limfnog sustava. To se obično događa zbog nakupljanja kaphe (tekućeg elementa) u tijelu.

Kupanje 1x tjedno u vrućoj kupelji sa slanom vodom pomaže u izvlačenju tih toksina kroz žlijezde znojnice. Uronite u kupku i ostanite u njoj 20-ak minuta, sve dok se osjećate ugodno toplo i znojite se. Glava mora ostati vani, jer prema ayurvedi ona se ne smije zagrijavati. Nakon kupanja utoplite se, da se proces znojenja nastavi.

4. Čaj od kumina

Ovaj ljekoviti čaj je izuzetno učinkovit za mršavljenje jer obnavlja metabolizam i olakšava sagorijevanje kalorija.

Priprema je vrlo jednostavna:

U zdjelicu ulijte 1 čašu vode, a kad provri ubacite 1 čajnu žličicu kumina. Maknite s vatre i ostavite poklopljeno 10 minuta. Za najbolje rezultate pijte svaki dan ujutro natašte.

5. Vruća voda

Jedan od najjednostavnijih, najjeftinijih i vrlo učinkovitih načina za povećanje metabolizma je svakodnevno ispijanje vruće vode u malim gutljajima tijekom cijelog dana. Čak i blaga dehidracija može usporiti metabolizam pa je jako važno ostati hidratiziran.

U 1 litru prokuhane, vruće vode možete dodati začine poput đumbira, klinčića, cimeta i/ili zrna crnog papra za pojačani učinak. Držite termosicu vruće vode nadohvat ruke i pijte u redovitim razmacima kroz cijeli dan.

Dodatni savjeti

1. Ne zaboravite na važnost svakodnevne rutine.

2. Vježbajte 3 puta tjedno jer kako gradite više mišića, tako se ubrzava i vaš metabolizam.

3. Za održavanje stabilne razine šećera u krvi i sprječavanja želje za nezdravom hranom, potrebna je i rutina u prehrani.

4. Jedite 3 glavna obroka dnevno, s time da je ručak najvažniji. Ako ste vata ili pitta tip, uključite i 2 mala, zdrava međuobroka.

Ayurveda se ne usredotočuje na brzo ostvarenje ciljeva. Ona nam pokazuje prirodne načine kojima unosimo male promjene u svoj život, a koje će se vremenom pretvoriti u zdrave navike. Tako naš metabolizam će se oporaviti dok slijedimo provjerenu stazu koja će nas s vremenom odvesti prema optimalnom zdravlju.

 

dr. Meri Bura: Kada liječiti tijelo, a kada dušu?

Dr. Meri Bura: Mulier prehrana

Riješite se ovisnosti o slatkom i očistite od parazita

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads