Aktivno brinite o svom zdravlju

Kvalitetna, stručna i pravodobna informacija jedan je od ključnih čimbenika u rješavanju bilo kojeg problema i situacije, posebice ako je riječ o najvažnijem aspektu ljudskog života, a to je zdravlje. Komunikacija između liječnika i pacijenta sastavni je dio svake terapije i utječe na cjelokupan tijek procesa (iz)liječenja. Da biste uspostavili ravnopravan odnos i odnos povjerenja s liječnikom, nužno je aktivno uključivanje u brigu o vlastitom zdravlju. Time ćete spriječiti probleme koji se mogu javiti tijekom liječenja i osigurati učinkovitu zdravstvenu skrb i njegu.

Naizgled jednostavni savjeti vrlo se često zanemaruju, a upravo oni mogu biti ključni za uspješan proces liječenja

Naizgled jednostavni savjeti vrlo se često zanemaruju, a upravo oni mogu biti ključni za uspješan proces liječenja. Stoga nikako nije suvišno ponoviti ono što može koristiti i pridonijeti poboljšanju brige o zdravlju, bez obzira na to koliko se to podrazumijevalo samo po sebi.

Izjasnite se i postavljajte pitanja svom liječniku

Ako vas nešto zabrinjava, izjasnite se i postavljajte pitanja svom liječniku jer imate pravo na odgovore koji su jasni i razumljivi. Da biste došli do što većeg broja pouzdanih i točnih informacija, informirajte se o svom stanju, odnosno bolesti kod svog liječnika. Ako ste samostalno došli do određenih informacija o svojem stanju/bolesti, svakako ih iznesite svome liječniku. Važno je naglasiti da liječnik nije samo administrativni posrednik, nego je osoba s kojom trebate ostvariti odnos povjerenja. Ako smatrate potrebnim, zatražite drugo mišljenje kod drugog liječnika ili specijalista.

Ako vam je potrebno žurno savjetovanje s liječnikom putem telefona jer ga niste u mogućnosti posjetiti u ordinaciji, obavite kratak poziv. Provjerite ima li vaš liječnik određeno vrijeme odvojeno za telefonsko savjetovanje. Vodite računa o tome da niste u prednosti pred pacijentom koji je u trenutku vašeg poziva kod liječnika. Prije poziva pripremite jasna i sažeta pitanja kako biste lakše vodili razgovor.

Aktivna briga o zdravlju = zdrave životne navike

Uz uzimanje propisanih lijekova, svakako pripazite i na životne navike te svakako poslušajte savjete i preporuke liječnika. Kad je riječ o odgovornom uključivanju u brigu o vlastitom zdravlju, svakako je potrebno naglasiti i odgovoran odnos prema konzumaciji lijekova. Važno je da vodite evidenciju o vrsti lijekova koje uzimate te na svoju listu zapišete receptne lijekove, lijekove kupljene u slobodnoj prodaji te alternativna sredstva, poput ljekovitog bilja i vitaminskih dodataka. Ne prihvaćajte lijekove i savjete od nestručnih osoba i informirajte se o preporučenim lijekovima. Ako vam bilo što vezano uz lijekove nije jasno, za sva pitanja obvezno se obratite liječniku i/ili ljekarniku i savjetujte se isključivo s njima. Možete zatražiti i posebnu pisanu uputu za uzimanje lijekova.

Dijagnostičke pretrage i posjet bolnici

Ako ste se podvrgnuli bilo kakvim dijagnostičkim pretragama ili zahvatima, posjetite liječnika i zamolite ga da vam objasni rezultate. Pitajte svog liječnika na koji način će oni utjecati na vaše liječenje. Uz to, čuvajte svu medicinsku dokumentaciju te je svaki put ponesite sa sobom prilikom posjeta liječniku specijalistu. Svaka informacija o prijašnjim ili sadašnjim tegobama može uvelike utjecati na tijek liječenja.

U slučaju odlaska u bolnicu zbog pretraga ili operacije, porazgovarajte s liječnikom o mogućnostima koje vam se nude. Raspitajte se kod svog liječnika koliko hitno vam je potrebno bolničko liječenje te koliko će trajati pretraga/operacija. Uz to, pitajte ga o uputama i proceduri za određenu pretragu/operaciju te kako će operacija utjecati na vašu radnu i fizičku sposobnost. Važno je raspitati se i što sve pretraga/operacija uključuje, koji su mogući rizici te je li dostupna neka druga vrsta liječenja. Ovisno o složenosti pretrage ili zahvata, važno je znati hoće li vam nakon toga biti potrebna zdravstvena njega te koliko ćete biti odsutni.

Plan liječenja po povratku iz bolnice

Prije napuštanja bolnice, zamolite liječnika ili medicinsku sestru/tehničara da vam objasne koji plan liječenja trebate slijediti kad dođete kući. Dobro se informirajte o tome što sve ulazi u nastavak vašeg liječenja, koje lijekove ćete morati uzimati i kakva zdravstvena njega će vam biti potrebna nakon otpuštanja iz bolnice. Pitajte kako možete ostvariti svoja prava i potrebu za daljnjom zdravstvenom njegom. Zatražite detaljne pisane upute o načinu života (aktivnostima i prehrani) i terapiji. Svakako pričekajte da vam liječnik ili medicinska sestra/tehničar uruče otpusno pismo. Nakon otpuštanja iz bolnice, javite se svom liječniku obiteljske medicine. Informirajte ga, donesite mu svu dokumentaciju o provedenoj operaciji ili pretrazi.

Odgovornim uključivanjem u brigu o vlastitom zdravlju svakako ćete pozitivno pridonijeti procesu (iz)liječenja te u konačnici kvaliteti života. Uz to, olakšat ćete posao liječniku koji će biti upućeniji u vaše zdravstveno stanje i životne navike. Važno je ostvariti odnos povjerenja s liječnikom, što je glavni preduvjet za pozitivan ishod izlječenja.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads