Ulje magnezija – kako ga napraviti i kako ga koristiti

Mnogi koji pate od učestalih glavobolja, grčeva u mišićima i hipertenzije zapravo i ne znaju da bi se uzrok njihovih tegoba mogao kriti u – ozbiljnom deficitu magnezija. Riječ je o jednom od esencijalnih minerala koji je prijeko potreban za brojne funkcije naših stanica, organa i cijelog organizma, a vrlo je važan i za apsorpciju kalcija.

Unosite li magnezij putem suplemenata, trebate znati da se on na taj način slabo apsorbira (svega 20-55 posto) jer mora proći kroz probavni sustav i bubrege, gdje se često gubi. Njegove razine u organizmu dodatno opadaju i zbog njegovih laksativnih svojstava.

Ulje magnezija – za transdermalnu primjenu

Nasreću, postoji i drugi, puno bolji način opskrbe tijela magnezijem. Riječ je o transdermalnoj primjeni magnezija putem kože, koja je jednostavna i vrlo djelotvorna. Za tu namjenu možete koristiti ulje magnezija. Nanošenjem ulja magnezija na kožu „podebljat“ ćete zalihe magnezija u svojem organizmu, a i vaša će vam koža na tome biti zahvalna. Prednost ovog ulja u odnosu na suplemente je u tome što se brzo i lako apsorbira u organizmu. Ulje magnezija možete sami izraditi i isprobati ga te se iz prve ruke uvjeriti u njegovu djelotvornost.

DOBROBITI ULJA MAGNEZIJA

1. Povećava razine magnezija u organizmu

Upotrebom ovog ulja svakako ćete povećati razine magnezija u organizmu. To je, dakako, i njegova glavna namjena. Transdermalna terapija provodi se ili primjenom spreja s uljem magnezija koji se raspršuje po koži ili upotrebom kupke za stopala s magnezijem.

Britanska studija iz 2010. koju je proveo Herbal Research Centre pokazala je da su se kod osoba koje su tijekom 12 tjedana primale transdermalnu terapiju magnezijem razine ovog minerala u stanicama povećale za 25 posto.

2.  Ublažava kronične bolove i grčeve u mišićima

Budući da se znojenjem gubi dosta magnezija, ozbiljni nedostatak ovoga minerala osobito pogađa sportaše i sve one koji se bave intenzivnijom tjelesnom aktivnošću. Brojni sportaši svjedoče koliko im je ulje magnezija pomoglo u smanjenju bolnih mišića i grčeva od kojih su prije učestalo patili. Osim toga i njihove su se sportske performanse vidno popravile. Kod raznih vrsta bolova, kroničnih i akutnih, možete primijeniti masažu uljem magnezija ili kupke. Neke su studije pokazale da vanjska primjena ulja magnezija može ublažiti i bolove izazvane sindromom karpalnog tunela. Ulje magnezija se pokazalo učinkovitim i kod menstrualnih grčeva.

3. Smanjuje učestalost glavobolja i migrena

Mnoge osobe koje pate od manjka magnezija tuže se na učestale glavobolje i migrene. Brojna su istraživanja pokazala da se kod osoba koje imaju optimalne razine magnezija u organizmu vrlo rijetko javljaju ovakve tegobe. Kod osoba koje pate od migrena tijekom napadaja primijećene su puno manje razine unutarstaničnog magnezija. Upotrebom ulja magnezija smanjit ćete rizik od neugodnih glavobolja, koje uvelike narušavaju kvalitetu života.

4. Omekšava i zaglađuje kožu

Primjenom ulja magnezija vaša će koža postati mekša i ugodnija na dodir. Osim toga, ovo ulje smanjuje i lučenje sebuma – uljne komponente kože, pa je koža nakon njegove primjene manje masna. Budući da magnezij ublažava stres, može pomoći i u ublažavanju akni i rozaceje, koji su povezani upravo s visokim razinama stresa.

Napomena: imate li jako osjetljivu kožu, ulje magnezija prije primjene na koži malo razrijedite vodom.

5. Snižava krvni tlak i smanjuje rizik od ateroskleroze

Magnezij čuva zdravlje srca te smanjuje rizik od ateroskleroze. Dodaci magnezija pokazali su se kao dobra pomoć kod problema s krvnim tlakom, no samo kad su u pitanju veće doze. Znatna poboljšanja primijećena su kod unosa većih količina magnezija koji premašuje 370 mg na dan.

6. Uravnotežuje šećer u krvi

Istraživanja su pokazala da pretjerana konzumacija šećera dovodi do povećanog gubitka magnezija iz organizma. Neravnoteža šećera u krvi, dakle, uvelike utječe na razine magnezija. Budući da utječe na glukozu i inzulin, ulje magnezija može se primjenjivati kao dio holističke terapije za balansiranje glukoze u krvi.

7. Smanjuje stres i poboljšava kvalitetu sna

Magnezij prirodno opušta i djeluje na GABA receptore u mozgu. Riječ je o neurotransmiterima koji imaju učinak „usporavanja“ i koji pripremaju vaše tijelo za počinak. No, postoje i osobe kod kojih unos ovog minerala u večernjim satima ima suprotan učinak. Umjesto da čvrsto spavaju, oni se često bude. Takve bi osobe svakako trebale izbjegavati unos magnezija neposredno prije spavanja i umjesto toga prakticirati meditaciju ili neke druge metode opuštanja.

Izrada ulja magnezija kod kuće

Sastojci: 

  • 1/2 šalice magnezijeva klorida
  • 1/2 šalice destilirane vode
  • staklena zdjela + staklena bočica s raspršivačem

Priprema:

Zakuhajte vodu. U staklenu zdjelu stavite magnezijev klorid pa prelijte kipućom vodom. Dobro izmiješajte tako da se potpuno otopi. Ostavite da se ohladi pa prelijte u staklenu bočicu s raspršivačem.

Ovo ulje magnezija možete čuvati na sobnoj temperaturi do 6 mjeseci. Iako zapravo i nije riječ o pravom ulju, nego o mineralnoj otopini, naziva se uljem zbog donekle masnog osjećaja na koži poslije nanošenja.

Napomena:

Ako tek počinjete koristiti ovo ulje, mogli biste na koži osjetiti trnce i lagano peckanje. No, neka vas to ne zabrinjava. Nakon nekoliko primjena koža će se naviknuti i moći ćete nesmetano koristiti ulje magnezija. Iako je riječ o sigurnom proizvodu, postoje neki rijetki slučajevi u kojima primjena ulja magnezija uzrokuje osip ili svrab. U tom slučaju prestanite s njegovom primjenom i konzultirajte se s liječnikom.

Savjeti za primjenu ulja magnezija

U početku uljem možete poprskati kožu tijela nekoliko puta dnevno. S vremenom, kada se koža malo privikne, možete povećavati dozu do maksimalno 15 puta na dan.

Poslije tuširanja: ulje magnezija najbolje ja nanositi na čistu kožu nakon tuširanja (poprskajte torzo te noge i ruke). Nježno utrljajte i ostavite da se ulje apsorbira oko pola sata.

Za sportske napore: u ulje magnezija dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja zimzelena te utrljavajte u kožu stopala i nogu ako ste izloženi većim sportskim naporima.

Masaža: ulje magnezija možete koristiti i za masažu tijela. Osim što ćete tako povećati razine magnezija, sama masaža će vas izvrsno opustiti.

Kupka: 1-3 šalice magnezijeva klorida stavite u toplu (ne vruću) vodu za ugodne, opuštajuće kupke za cijelo tijelo ili pak samo za stopala. Kupke su izvrstan odabir za one kojima ulje magnezija stvara neugodne senzacije na koži.

Dodatni savjet

U kombinaciji s primjenom ulja magnezija što češće konzumirajte hranu koja sadrži ovaj važan mineral, poput špinata, banana, badema, bučinih sjemenki, običnog jogurta, smokava, tamne čokolade, avokada i crnog graha.

Napomena:

Ulje magnezija jako peče ako se nanosi na svježe depiliranu ili obrijanu kožu ili na ranice na koži. Zato, pripazite!

Istine i zablude o magneziju

3 savjeta za korištenje magnezijevog klorida

Magnezij – čuvar zdravlja srca

Magnezij čini čuda za naše zdravlje

Magnezij – oblici, izvori i sve ostalo što trebate znati

Magnezijev klorid

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads