Što treba znati kod odabira dodataka prehrani – vitamina i minerala?

Knjiga koja ima ikonički status među knjigama o ženskom zdravlju doživjela je svoje jubilarno peto izdanje. Potpuno novo i obnovljeno sa stotinama novonapisanih stranica, podataka, istraživanja i savjeta najcjenjenije ginekologinje na svijetu. Dr. Christiane Northrup najveći je stručnjak za holističko žensko zdravlje. Pristup je to koji spaja najbolje od medicine, drevnih sustava liječenja i komplementarnih znanja. Od samih je početaka isticala važnost pravilne i kvalitetne prehrane za cjelokupno zdravlje i dobrostanje. A s obzirom na zahtjeve, napore i ulogu žene u suvremenom društvu, uvijek naglašava i kvalitetan program dodataka prehrani. U novom izdanju knjige Žensko tijelo, ženska mudrost podsjeća nas na što je važno obratiti pažnju kod biranja najboljih dodataka za sebe.

Više od dvadeset pet godina preporučujem prehrambene dodatke svojim pacijentima, prijateljima i obitelji. A i sama ih redovito uzimam“, kaže dr. Northrup. „Među znanstvenicima se odvija snažna promjena paradigme kad je riječ o prehrani. Polako uviđamo da postoji golema razlika između odgovarajuće prehrane (one koja sprječava nutritivne manjkove) i optimalne prehrane (one koja omogućava optimalnu funkciju našeg cijelog bića). Prehrambeni dodaci premošćuju jaz između adekvatne i optimalne prehrane.“


Vitamini i minerali, poznati i kao mikronutrijenti,
mogu pomoći da:

  • ojačate svoj imunološki sustav
  • smanjite oksidativni stres i štetu koju nanose slobodni radikali
  • podržite zdravu funkciju mozga
  • zaštitite svoj kardiovaskularni sustav i smanjite rizik za smrt od srčanih bolesti
  • smanjite bolove u zglobovima i poboljšate zdravlje kostiju i zglobova
  • da vam koža zablista i spriječite nastanak bora
  • ubrzate metabolizam i poduprete proces stabilizacije razina šećera u krvi

Dobar odabir dodataka prehrani tijelu pruža potporu na četiri načina: putem antioksidansa, putem omega 3 masnoća, B vitamina i pomoć putem minerala”, zaključuje dr. Northrup.


Antioksidansi

Poznati i kao „fontana mladosti“, antioksidansi tijelo štite na staničnoj razini eliminacijom slobodnih radikala. Najčešći antioksidansi su vitamini A, C i E, premda postoje i mnogi drugi, uključujući glutation, koenzim Q10 i alfa lipoična kiselina. Jedan od njih su i oligomerni proantocijanidini (OPC). Često se nazivaju i piknogenol, a dobivaju se iz sjemenki grožđa ili kore bora.

Omega 3 masnoće

Nužne su za optimalno funkcioniranje svake stanične membrane u tijelu. Kao rezultat toga, unos dostatnih količina ovog hranjivog sastojka vrlo je koristan za imunološki i kardiovaskularni sustav, mozak i oči.

Vitamin D

Presudan za zdravlje kostiju, kalcij je gotovo beskoristan za zdravlje kostiju bez dostatnih količina vitamina D.

Vitamini B-kompleksa

Odgovarajuća doza skupine B vitamina može pružiti više energije i pozitivno utjecati na izdržljivost. Žene koje uzimaju kontracepcijske pilule ili hormonsku terapiju, koje su pod velikim stresom ili imaju hormonske promjene, vjerojatno će trebati dodatne količine vitamina B skupine. U proteklih deset godina naučili smo puno o blagodatima folne kiseline, pripadnice skupine B vitamina. Ona pomaže hormonske metaboličke procese u jetri. Također može podržati kardiovaskularno zdravlje snižavanjem razine homocisteina. Možda još važnije, 800 mcg na dan može pomaže u sprječavanju urođenih oštećenja, poput rascjepa usne i spine bifide, ako se folna kiselina pije prije začeća. No, važno je folnu kiselinu uzimati s ostalim vitaminima B skupine zbog sinergijskog djelovanja.

Minerali

Različiti minerali, posebice kalcij i magnezij, obično su povezani sa zdravljem kostiju. No, njihova je funkcija puno sveobuhvatnija. Na primjer, magnezij može ublažiti neuromuskularnu bol, smanjiti jačinu i učestalost migrena i očuvati zdravlje srca. Nadalje, bakar i selen podržavaju imunološki sustav. Krom i vanadij mogu pomoći stabilizirati razine šećera u krvi. Mangan može pojačati antioksidativni proces. Naravno, kalcij je potreban za jake kosti, ali sam po sebi ne djeluje učinkovito. Potrebno ga je uzimati zajedno sa svim ostalim mineralima važnim za izgradnju kostiju, uključujući magnezij, bor, cink, mangan i bakar. Također mora biti prisutno dovoljno D vitamina. Većina žena koje još imaju mjesečnice imaju i problema sa željezom!

Jod i zdrava funkcija štitnjače

Zdravi metabolizam i optimalna funkcija štitnjače idu ruku pod ruku. Mnoge žene imaju problema sa štitnjačom zbog nedostatka joda, a da toga nisu svjesne. Kad su razine joda idealne (do kojih možete doći uzimanjem od 3 do 12,5 mg joda na dan, bilo u kapima, u tabletama ili jedući morske alge), metabolizam i rad štitnjače često se sami normaliziraju. Uzimate li jod u obliku dodatka prehrani, također morate pripaziti da unosite selen (200 mcg na dan je dobra doza).

Magnezij

Uz cjelovitu prehranu, preporučuje se upotreba dodataka prehrani koji sadrže magnezij. Idealna doza magnezija u dodatku prehrani ovisi o pojedincu. Iako je za odrasle žene preporučeni dnevni unos magnezija 310–320 mg na dan, preporučuje se sljedeće: Uz unos kalcija u dozi od 800-1400 mg na dan, uključite i dostatnu količinu magnezija zbog ravnoteže. Na primjer, uzimate li 1000 mg kalcija na dan, trebate najmanje 500–800 mg magnezija. No, krenite postupno. Ako ste zdravi, započnite s 200 mg magnezija dva puta na dan. Osjetit ćete kad dosegnete svoju granicu – stolica će vam omekšati.

Najbolje je, naravno, magnezij uzimati u više manjih doza tijekom dana. Možete ga uzimati na prazan želudac ili uz obroke. U svoje kupke možete dodati i Epsom soli (magnezijev sulfat). Apsorbira se kroz kožu i pomoći će u nadoknadi zaliha magnezija.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads