Selen – dobrobiti, prirodni izvori i znakovi nedostatka

Želite li zadržati mladolikost i oštrinu uma i ojačati imunitet, konzumirajte hranu bogatu selenom. Selen je esencijalni mikronutrijent, odnosno mineral u tragovima, izuzetno važan za zdravlje. Našem je organizmu potreban za stvaranje selenoproteina, koji čuvaju stanice od oksidativnog oštećenja. No, unatoč tome, o ovome mineralu rijetko se govori i ne pridajemo mu važnost koju zaslužuje.

Selen, među ostalim, čuva od štetnog djelovanja slobodnih radikala i stresa, ima antivirusno djelovanje, potiče cirkulaciju te pridonosi zdravom metabolizmu. No, to je samo mali djelić njegovih dobrobiti.

Zaštitno djelovanje selena

„Selen u organizmu funkcionirandjeluje kao mehaničar. Ide sve do nukleusa stanice, gdje su pohranjeni naši DNK i genom i tamo pronalazi oštećenja“, navodi dr. Axe na svom web portalu. Nakon što pronađe oštećenja, selen se povezuje sa zaštitnim antioksidansom, poput glutationa i u sinergiji s tom tvari djeluje i popravlja oštećenja nastala na DNK.

Tada na snagu stupaju selenoproteini, koji pomažu antioksidansima da najbolje što mogu obave posao popravka. Kada bi ta oštećenja ostala nesanirana, vremenom bi moglo doći do mutacije i pojave karcinoma. Stoga je selen izuzetno važan!

Selen pomaže osobama koje boluju od Hashimotova tireoiditisa, Gravesove bolesti i sličnih autoimunih oboljenja tako što daje poticaj njihovu imunitetu i smanjuje upalne procese u organizmu.

8 DOBROBITI SELENA

1. Snaži imunosni sustav

Selen je esencijalan mineral koji uvelike pridonosi jačanju imuniteta. Vrlo je bitan i za proizvodnju glutation-peroksidaze, enzima koji štiti lipide u staničnim membranama. Upravo zbog oslabljenog imuniteta koji može biti i rezultat manjka selena, mnogi su ljudi skloni kroničnim prehladama i gripi.    Također, selen briše tragove umora. Iako postoje brojni uzroci ovog stanja, manjak selena često je krivac za neobjašnjiv osjećaj umora i letargije.

2. Poboljšava rad mozga i pamćenje

Kratkoročni i dugoročni problemi s pamćenjem, kao i oslabljen fokus i loša koncentracija, mogu ukazivati na nedostatak ovoga minerala. Stoga, svakako povećajte doze selena kako biste potaknuli rad mozga i dali poticaj dobrom pamćenju.

3. Štiti od oksidativnih oštećenja i karcinoma

Selen je iznimno važan antioksidativni mikronutrijent. U kombinaciji s vitaminima C, B3 i E te glutationom, inhibira štetno djelovanje slobodnih radikala u organizmu. To znači i da ima pomlađujući efekt i da štiti od nastanka karcinoma. Osim što štiti od nastanka raka, selen može i usporiti rast postojećeg karcinoma.

Jedna je njemačka studija, objavljena u časopisu Medizinische Klinik, otkrila kako dodatni unos selena smanjuje incidenciju pojave raka i smrtnost od karcinoma. U dugotrajnom istraživanju sudjelovalo je 1300 osoba s poviješću karcinoma bazalnih stanica, a koje su uzimale ili suplemente selena ili placebo. Studija je pokazala da je kod onih koji su uzimali selen bila manja smrtnost od raka, kao i manja incidencija raka pluća, kolorektalnog karcinoma i raka prostate.

Istraživanje je također otkrilo da dnevnim unosom od 200 mikrograma selena možemo zaštititi DNK i spriječiti mutacije koje vode do pojave raka. Selen igra važnu ulogu i kad je riječ o zdravlju dojki. Naime, kod žena oboljelih od raka dojke primijećene su puno niže razine selena nego kod zdravih žena.

4. Poboljšava plodnost kod žena i muškaraca 

Otežano začeće i slaba pokretljivost spermija također mogu biti povezani s manjkom selena u organizmu. Upravo se ovaj važan nutrijent dovodi u vezu s poboljšanjem pokretljivosti spermija kod muškaraca. Veliki manjak selena može dovesti i do neplodnosti kod muškaraca, ali i kod žena. Neke su studije čak pokazale da bi selen mogao smanjiti rizik i od pobačaja. No, potrebna su još neka dodatna istraživanja koja bi to mogla potvrditi.

5. Jača zdravlje srca i krvnih žila

Niske razine selena u organizmu povećavaju rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Poznato je, naime, da ovaj mineral djeluje protuupalno te da potiče cirkulaciju i protok krvi, čime snaži krvne žile i štiti zdravlje srca.

Stoga, želite li zaštititi svoj krvožilni sustav, jedite hranu bogatu selenom ili uzimajte dodatke prehrani s ovim mineralom.

6. Regulira rad štitnjače

Studije su pokazale daje metabolizam štitne žlijezde usko povezan s razinama selena u organizmu. Ovaj mineral, naime, djeluje tako da potiče proizvodnju aktivnih hormona štitnjače. Regulira proizvodnju reaktivnog kisika u samoj žlijezdi te štiti štitnjaču od djelovanja antitijela koja mogu dovesti do bolesti ove žlijezde.

Dostatnim unosom selena spriječit ćete simptome poremećaja u radu štitnjače kao što su razdražljivost, slabost u mišićima, nesanica, naglo debljanje ili mršavljenje te umor.

Selen pomaže osobama koje boluju od Hashimotova tireoiditisa, Gravesove bolesti i sličnih autoimunih oboljenja tako što daje poticaj njihovu imunitetu i smanjuje upalne procese u organizmu.

7. Ublažava simptome astme

Preliminarne studije pokazale su da selen može ublažiti i simptome astme poput otežanog disanja. Znanstvenici tvrde da bi ovaj mineral mogao biti dobra dodatna terapija za sve one koji imaju kroničnu astmu.

8. Čisti organizam od toksina i teških metala

Toksini i teški metali negativno se odražavaju na naše zdravlje. I tu u pomoć uskače – selen. On, naime, na sebe veže teške metale i toksine te pomaže njihovoj eliminaciji iz organizma. Ovaj mineral također sprječava da se teški metali vežu na kosti, tkiva, živčani sustav i mozak.

 

Kako prepoznati manjak selena?

Sadržaj selena u svakoj prirodnoj namirnici uvelike ovisi o razinama toga minerala u tlu. Stoga, jedete li hranu koja dolazi iz tla jako osiromašenog selenom, velika je vjerojatnost da imate manjak ovoga mikronutrijenta u organizmu. Nažalost, naše europsko tlo dosta je osiromašeno ovim važnim mineralom, stoga nam je potreban i njegov dodatni unos putem suplemenata. Povećanom riziku od manjka selena izložene su i osobe koje imaju bolesti probavnog sustava, poput celijakije i Crohnove bolesti.

Znakovi manjka selena:

  • iscrpljenost i umor
  • kronična prehlada
  • HIPOTIREOZA
  • oslabljeno pamćenje
  • loša koncentracija
  • opadanje kose
  • diskoloracije na koži i noktima
  • usporeno zarastanje rana
  • neplodnost
  • slab imunitet

Neki od  znakova koji upućuju na ozbiljniji manjak selena u organizmu su – jako opadanje kose i hipotireoza, odnosno usporen rad štitne žlijezde.

Izvori selena:

  • brazilski oraščići (najbogatiji izvor selena u hrani!)
  • suncokretove sjemenke
  • datulje (sadrže triput više selena od banana!)
  • banane
  • grožđice
  • bobičasto voće
  • chia sjemenke
  • zob
  • integralna riža
  • ječam
  • češnjak
  • kokos

Budući da se selen tijekom procesa pripreme hrane na visokim temperaturama može uništiti, najbolje je da jedete hranu bogatu selenom u sirovom obliku.

Doziranje

Baš kao što manjak selena šteti zdravlju, tako nije dobar ni pretjerani unos selena. Samo su optimalne doze zdrave.

Gornja granica toksičnosti selena je 400 mikrograma – tu dozu nemojte premašiti.

Ovo su preporučene doze selena (u mikrogramima):

  • djeca od 1 do 3 godine: 20 µg/dan
  • djeca od 4 do 8 godina: 30 µg/dan
  • djeca od 9 do 13 godina: 40 µg/dan
  • djeca starija od 14 godina i odrasli: 55 µg/dan
  • trudnice: 60 µg/dan
  • dojilje: 70 µg/dan

Napomena: uzimate li lijekove poput statina, kortikosteroida, antibebi pilula, antacida i kemoterapeutika, prije uzimanja selena posavjetujte se sa svojim liječnikom.

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads