Koromač i njegova ljekovita svojstva

Koromač (lat. Foeniculum vulgare) je samonikla višegodišnja biljka aromatična okusa i mirisa. Ovisno o dijalektu i području, koromač se naziva i komorač, morač, slatki kopar, slatki aniš, janež, divlja mirođija itd.

Smatra se da je pradomovina koromača Sredozemlje, a njegova se upotreba i ljekovitost spominju u rimskoj, grčkoj, egipatskoj i kineskoj medicini. Drevni su ga narodi koristili za liječenje bolesti očiju, želuca, pluća, grla i brojnih drugih tegoba.

Koromač se danas koristi u prehrambene, ljekovite i kozmetičke svrhe. Srodan je s mrkvom, peršinom i celerom, što je važna informacija za osobe koje su alergične na spomenute namirnice.

Ljekovita svojstva koromača

Uzevši u obzir povijest proučavanja ljekovitosti biljaka, koromač spada u jednu od najstarijih ljekovitih biljaka. Koromač je izuzetno hranjiv i vrijedan jer sadrži vitamine A, B, C, D, E i K; kalcij, kalij, željezo, magnezij, fosfor, cink, bakar, mangan i dr.

Koromač sadrži i estrogen, koji je važan za žensko zdravlje – pridonosi plodnosti, regulira menstruacijski ciklus te pomaže kod ublažavanja simptoma predmenstrualnog sindroma. Koromač ima antiseptičko, diuretičko i antireumatsko djelovanje.

U narodnoj medicini smatra se da pomaže kod:
  • nadimanja, grčeva i probavnih tegoba
  • povraćanja
  • slabog apetita
  • neredovitog menstruacijskog ciklusa
  • bolesti živčanog sustava
  • reumatskih bolova
  • slabe funkcije bubrega
  • viška vode u organizmu
  • oslabljenog imuniteta
  • anemije

Zahvaljujući bogatom nutritivnom sastavu koromač ljekovito djeluje na gotovo sve tjelesne organe i sustave.

Srce

Kalij, vitamini C i B, vlakna i druge nutritivne tvari u komoraču pomažu kod smanjivanja količine lošeg kolesterola u krvi, a time čuvaju i štite zdravlje srca.

Minerali u koromaču pomažu kod snižavanja krvnog tlaka. Znanstveno je dokazano da kalij, kalcij i magnezij snižavaju tlak, a oni se mogu unijeti konzumacijom koromača.

Probava

Zahvaljujući vlaknima koromač sprečava konstipaciju i održava probavu zdravom i urednom. Također, smanjuje grčeve, nadutost i probavne smetnje.

Koža

Sirovi koromač izvrstan je izvor vitamina C, koji čini kožu zdravom i sjajnom te je štiti od štetnog djelovanja sunca i vanjskog zagađenja.

Mozak

Kalij, jedna od sastavnih tvari koromača, poboljšava funkciju mozga i kognitivne sposobnosti.

Oči

Konzumacijom koromača čuvate zdravlje očiju i smanjujete mogućnost stvaranja žute pjege. Čaj od koromača možete iskoristiti kao oblog kod umornih očiju, iritacije i upale oka.

Berba i primjena

U Hrvatskoj koromač većinom raste na području Dalmacije i Hrvatskog primorja te na otocima. Može se naći na osunčanim područjima na livadama, poljima, kamenjarima,  vrtovima i vinogradima. Listovi se mogu brati tijekom cijele godine, a sjemenke ujesen, kada požute. Korijen se vadi i suši ujesen.

Svi se dijelovi koromača mogu upotrijebiti za jelo ili za pripremanje pića. U kulinarstvu se komorač koristi kao začin i prilog jelima koji dodatno obogaćuje okus. Može se kombinirati i s drugim začinima, npr. s korijandrom ili anisom.

Svježi listovi i korijen koromača dodaju se u salate, juhe, umake i druga slična jela. Sjemenke, listovi i korijen koromača koriste se za čaj.

Salata sa slanutkom i svježim koromačem – RECEPT

Želite li osvježiti svoj organizam i opskrbiti ga energijom, isprobajte salatu sa slanutkom i svježim koromačem.

Glavni su sastojci slanutak (200 grama), jedan limun, jedna žlica maslinova ulja, sezamove sjemenke, papar, himalajska sol i usitnjeno lišće koromača. Sve sastojke promiješajte, posolite i popaprite po želji te polijte sokom od jednog limuna. Ako želite, možete dodati i druge sastojke prema vlastitom ukusu.

Čajevi

Čaj od koromača ima višestruko djelovanje:
  • poboljšava probavu
  • eliminira toksine iz tijela
  • smanjuje zadržavanje vode u organizmu
  • jača imunitet
  • uravnotežuje hormone
  • pomaže kod lošeg zadaha
  • smiruje upalu desni
  • jača srce
  • poboljšava koncentraciju

Čaj možete raditi od sjemenki, lišća ili gomolja koromača. Odaberite jednu vrstu sastojka (sjemenke, lišće ili gomolj) i prelijte vrelom vodom.

Ako pripremate čaj od sjemenki koromača, zgnječite jednu žličicu sjemenki i prelijte s 250 ml kipuće vode.

Svježe lišće koromača isperite i malo usitnite (ne presitno) te prelijte s 250 ml kipuće vode.

Gomolj očistite i narežite te ga potom prelijte s 250 ml kipuće vode.

Bez obzira na to pripremate li čaj od sjemenki, lišća ili gomolja, koromač mora odstajati 20 – 25 minuta u vreloj vodi. Potom čaj procijedite i pijte ga nezaslađenog, najviše tri puta dnevno, nakon obroka.

Napomena: trudnice i teško oboljele osobe prije upotrebe koromača trebaju se posavjetovati s liječnikom.

 

Čaj od koromača, korijandara i kumina za bolju probavu i gubitak kilograma

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads