Je li smrznuta hrana zdrava?

Pobornik ste zdrave hrane i nikada vam ne bi palo na pamet jesti nešto što je prethodno bilo zamrznuto? Sigurni ste da u smznutoj hrani nema ništa hranjivo? Mislite da je špinat i dalje zdrav nakon što je tjedan dana odstajao na sobnoj temperaturi? Ipak, rezultati istraživanja o svježoj i zamrznutoj hrani mogli bi vas iznenaditi. Smrznuta hrana i te kako je preporučljiva za konzumaciju.

Premda je prirodna svježa hrana u pravilu zdravija i privlačnija za jelo, osobito ako je lokalno uzgojena i nije dugo odstajala, i ona zamrznuta može itekako obilovati nutrijentima. Nutritivne vrijednosti prehrambenih namirnica ovise o više različitih faktora. Doznajte, stoga, kada je bolje birati svježe, a kada je zamrznuto ipak bolja opcija.

Jeste li znali da špinat nakon što tjedan dana odstoji na sobnoj temperaturi izgubi 100 posto vitamina C? Ako to vrijeme odleži u hladnjaku, izgubi do 75 posto. A ako to vrijeme provede u zamrzivaču, izgubi svega 30 posto tog važnog antioksidansa. Dakle, svježe nije nužno uvijek i bolje.


Savjeti koji će vam pomoći da mudro birate između svježeg ili zamrznutog

Kada kupujete svježe, birajte lokalno i sezonsko

Kupujete li svježu hranu, poput voća i povrća, u supermarketima, trebate znati da su ti plodovi često ubrani prije njihova sazrijevanja. Tako da je i njihov put do polica trgovina dugačak, osobito ako se radi o egzotičnom voću. U tom slučaju možete biti sigurni da se više ne radi o „svježem“ voću i povrću i da u takvoj hrani ima vrlo malo nutritivnih vrijednosti.

Tijekom putovanja i duljeg, čak i višetjednog stajanja na policama, takve „svježe“ namirnice mogu izgubiti i do 50 posto svojih nutritivnih vrijednosti. Čim se voće i povrće koje još nije dozrelo ubere, ono vrlo brzo počinje gubiti svoje hranjive tvari i antioksidanse.

Što se tiče nabave svježeg voća i povrća, najbolje je imati vlastiti vrt ili pak kupovati lokalno uzgojeno voće i povrće. Tako će ono na vaš stol stići vrlo brzo nakon branja ili vađenja iz zemlje.

I ne zaboravite da svježe uvijek jedete u vrijeme kada mu je sezona. U protivnom radije birajte zamrznuto.

U brzo zamrznutom voću i povrću očuvana je većina nutrijenata

Voće i povrće koje se odabire za zamrzavanje bere se na vrhuncu svoje zrelosti. A obično u roku od dva sata izlaže se procesu zamrzavanja. Sve to kako bi se maksimalno očuvale nutritivne vrijednosti. Taj se postupak naziva proces brzog zamrzavanja. Premda je točno da se neki nutrijenti, poput vitamina, oslabe i izgube tijekom zamrzavanja, većina njih se ipak dobro sačuva i ostaje „zaključana“ u zamrznutom plodu.

Istraživanja su pokazala da je zamrznuto povrće i voće ipak zdraviji izbor od onog koje je prošlo dugačak put zrakoplovom, brodom ili kamionom. Takvo je povrće i voće nakon toga još odležalo neko vrijeme u skladištu ili na policama trgovina. Također, smrznuta hrana odnosno zamrznuto voće i povrće bolji je izbor ako ga kupujete izvan sezone.


Studije govore u prilog zamrznute brokule, prokulica, čak i borovnica

Studija u kojoj su znanstvenici uspoređivali svježu i zamrznutu hranu pokazala je da su u zamrznutoj brokuli sačuvane veće razine vitamina C i beta-karotena. Slično vrijedi i za zamrznute prokulice. U njima su bolje sačuvani svi nutrijenti, baš kao i kod zamrznutih borovnica. U njima ćete naći puno više polifenola i antocijanina nego u onima koje su odležale prije nego što su stigle do vašeg stola.

Studija iz 2013. provedena na Sveučilištu Georgia pokazala je da prvog dana nakon kupnje i svježa i smrznuta hrana – zamrznuto voće i povrće imaju približno jednake nutritivne vrijednosti. No, nakon pet dana stajanja u hladnjaku svježe voće i povrće ima manje vitamina C i A te niže razine folata nego što ih ima u onom zamrznutom.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads