Dentalni irigator: kakva su iskustva s tušem za zube Oral-B?

Kad je u pitanju dentalna higijena, tuš za zube je uređaj koji je iz dana u dan sve popularniji. To je povezano s porastom svijesti o važnosti dentalne higijene. Nekad se za njegu zubi koristila samo obična četkica za zube. Međutim, ona nije bila dovoljna da spriječi česte posjete stomatologu. Stanje naših zubi ne ovisi samo o genima, već prije svega o našoj predanosti održavanju zubne higijene. Sastavni dio seta za oralnu higijenu čine električna zubna četkica, djelotvorna zubna pasta te zubni konac. Treba li oralni tuš biti dio tog seta? Pogledajmo kako to funkcionira u praksi!

Oralni tuš za zube namijenjen je ne samo osobama koje žele bolje brinuti o svojim zubima, već i onima koji nose zubne aparatiće.


Što je uopće tuš za zube?

Prije svega, sagledajmo činjenice. Postoji više vrsta oralnih tuševa za zube osmišljenih za različite svrhe. Svi rade po sličnom principu: ispuštaju mlaz vode pod visokim pritiskom i kako bi se očistila i teško dostupna mjesta između zubi. Vodeni tuš za zube radi upravo tako. Njegovo djelovanje neće zamijeniti zubnu četkicu, ali će očistiti one dijelove koje ne možete očistiti običnom četkicom. Oralni tuševi se u principu dijele na stacionarne i bežične.

Stacionarni tuš za zube bolji je odabir za osobe koje imaju dosta mjesta u svojoj kupaonici. Za pojedince koji su više u pokretu, preporučuje se ipak bežični, odnosno prijenosni oralni tuš, koji se s lakoćom koristi i prenosi po potrebi. Manji, prijenosni uređaju su kompaktniji, jednostavniji za upotrebu i možemo ih lakše ponijeti sa sobom na put. Jedan dentalni irigator može koristiti više osoba. No, tom slučaju svatko treba imati svoju mlaznicu.

Povijest oralnog tuša

Prvi prototip oralnog tuša izrađen je 50-ih godina prošlog stoljeća u Americi. Ideju je osmislio Gerald Moyer, stomatolog koji je primijetio česte probleme s desnima kod starijih pacijenata. Smatrao je kako bi bilo korisno razviti tehnologiju pomoću koje bi se, mlazom vode, moglo očistiti područje desni od ostataka hrane i bakterija i istodobno masiralo to isto područje.

Nedugo kasnije, 1962. na godišnjoj konferenciji stomatologa u Dallasu, javnosti je predstavljen prvi vodeni tuš za zube i usta. Taj je izum bio u početku namijenjen isključivo stomatološkim ordinacijama. No, s vremenom se tuš za usta prenamijenio i za osobnu upotrebu. I tako se krenulo u komercijalnu distribuciju. Pokazao se vrlo učinkovitim kod osoba koje pate od gingivitisa, nose proteze, imaju implantate i krunice te za one koji se liječe od parodontalnih bolesti. Međutim, oralni tuš za zube i usta koji je danas dostupan javnosti je mnogo više od toga. Oralni tuš je rješenje za potpunu i profesionalnu oralnu higijenu u udobnosti kupaonice.


Oral-B AquaCare 4

Na prvi pogled, tuš za zube je kompaktan i praktičan uređaj, koji čini nekoliko komponenata. Opremljen je tehnologijom Oxyjet za još učinkovitiju njegu desni. Ona obogaćuje vodu mjehurićima što omogućuje bolje ispiranje. Korisnik ima potpunu kontrolu nad intenzitetom mlaza. Zahvaljujući tome čišćenje postaje zaista precizno. Dvije su razine intenziteta: normalna ili nježna, a mogu se fleksibilno podešavati.

No, to nije sve. Može se podesiti i vrsta mlaza: direktni ili rotirajući. Prvi je intenzivniji, a drugi služi za nježno čišćenje međuzubnog prostora. Bežični rad omogućuje upotrebu oralnog tuša u gotovo svim uvjetima.

Oralni tuš za zube namijenjen je ne samo osobama koje žele bolje brinuti o svojim zubima, već i onima koji nose zubne aparatiće. Oni, naime, jako dobro znaju koliko je teško održavati pravilnu oralnu higijenu. Isto tako, može biti i neugodno kada u ustima stalno imate strani predmet.

Međutim, ne zaboravite da oralni tuš nije u potpunosti intuitivan uređaj. Stoga je potrebno pažljivo pročitati upute prije upotrebe. Iako se koristi lako i bez muke, na samom početku je bitno provjeriti koristite li ga pravilno kako biste osigurali zdravlje svojih zubi i usne šupljine.


Važni savjeti

  • Učestalost korištenja trebala bi ovisiti prvenstveno o vašim individualnim potrebama. Korištenje vodenog tuša usta i zube možete kombinirati s običnim četkanjem zubi i koristiti uređaj čak dva puta dnevno. Baš kao i kod redovitog pranja zubi, ispiranje bi trebalo trajati 2-3 minute.
  • Uz redovito čišćenje, kao što je opisano gore, mlaznice bi trebalo mijenjati svaka tri mjeseca, slično kao i glave električne četkice.
  • Oralni tuš ne može zamijeniti zubni konac. Očistite plak u međuzubnom prostoru prije korištenja tuša. Ako su vaše desni preosjetljive za obični zubni konac, tada biste trebali koristiti onaj namijenjen osjetljivim desnima.
  • Vrlo je jednostavno koristiti vodeni tuš za zube i to možete naučiti u kratkom vremenu. U spremnik ulijte toplu ili mlaku vodu. Ne smije se koristiti hladna voda jer bi postupak bio tada veoma neugodan. Ako koristite posebnu, namjensku tekućinu za njegu, pobrinite se da je i ona odgovarajuće temperature.
  • Izbjegavajte upotrebu vode izravno iz slavine jer ona sadrži preveliku količinu kamenca, što neće imati pozitivan učinak na stanje uređaja.
  • Premda postoje univerzalne mlaznice, morate obratiti pažnju na to hoće li one odgovarati vašim potrebama. Ako imate neke određene zubne bolesti, obratite se svom stomatologu za savjet.
  • Teoretski je sam postupak prilično jednostavan. Međutim, važno ga je pažljivo primjenjivati. Važno je ne dirati zube i desni mlaznicom. Držite mlaznicu pod kutom okomitim na površinu koju želite očistiti.
  • Budite posebno pažljivi ako imate osjetljive ili upaljene desni. Tada nije preporučljivo koristiti jači mlaz i direktno ga usmjeravati u bolno i osjetljivo područje. Također, postoje posebne mlaznice za takve slučajeve koje se drže pod kutom od 45 stupnjeva.
  • Nakon tretmana tekućina bi se u potpunosti trebala izliti, a spremnik osušiti.
  • Za osobe sa zdravim zubima i pravilnog oblika čeljusti, vodeni tuš za usta i zube izvrsno će upotpuniti svakodnevnu higijenu. Za ljude koji nose aparatić za zube, imaju implantate, te pacijente koji pate od bilo kakvih neobičnih tegoba ili imaju razmaknute zube, za sve njih tuš za zube će biti idealno rješenje za održavanje adekvatne oralne higijene.


Oral-B AquaCare 4 tuš za zube: TEST

Vrijeme je za testiranje proizvoda. Na prvi pogled, oprema izgleda više kao da je namijenjena svemirskom putovanju, a ne kupaonici.

Sadržaj kutije

Kutija sadrži oralni tuš, odvojeno zapakiranu mlaznicu, induktivni punjač (sličan punjačima za električne četkice) i potrebne (barem na početku) upute za uporabu. Ništa više od toga. Oprema ima vrlo specifičnu namjenu i bitno je stoga da su sve komponente i njihova upotreba jasne korisniku.

Punjenje spremnika

Iz uputa saznajemo da ne smijemo koristiti hladnu vodu iz slavine. Spremnik punim, dakle, toplom vodom. Metoda je vrlo prikladna i vrlo jednostavna. Samo podignite mali poklopčić koji je dio spremnika. Možete to učiniti čak i negdje na otvorenom. Nisam testirala koristeći posebne tekućine, jer nemam problema s desnima, pa mi to nije potrebno. Za početak je u redu i obična voda. Međutim, važno je da ne bude izravno iz slavine jer (kao što sam gore spomenula) zbog svoje tvrdoće može uništiti uređaj. Stoga sam u testu koristila slabo mineraliziranu vodu.

Odabir intenziteta i vrste mlaza

Prvo, možete osjetiti veliku razliku između nježnog/slabijeg i normalnog načina rada. Prvi će se svidjeti ljudima koji žele, na primjer, masirati desni, a drugi je učinkovitiji u čišćenju. Naravno, odabir intenziteta ovisi o vama i vašim željama. Osim toga, možemo birati između direktnog mlaza vode koji učinkovito čisti međuzubne prostore uklanjajući ostatke hrane ili rotirajućeg koji nježno masira zubno meso uklanjajući pritom bakterije s teško dostupnih mjesta. Vrsta mlaza može se jednostavno promijeniti pomicanjem sive sklopke prema dolje.

Prvo korištenje tuša za zube

Stavila sam mlaznicu u usta i usmjerila je prema kutnjacima, držeći je na određenoj udaljenosti. Kad odabirete način rada, sve što trebate je pritisnuti tipku za početak rada. Osjećaj je sličan kao kada vam stomatolog ispire usta. Priznajem da je koristiti tuš za usta čak i pomalo zabavno. Treba malo vremena da se naviknete, no efekt je vrlo brzo vidljiv. Još mi treba vremena da se naviknem na rukovanje opremom, pa sam prvi put morala ponovno napuniti spremnik. Pretpostavljam da će vješt korisnik moći bez problema dovršiti cijeli postupak s jednim punjenjem. Usmjeravanje mlaza duž linije desni i ciljanje međuzubnih prostora prema uputama rezultiralo je osjećajem besprijekorne čistoće.

Nakon korištenja

Ispraznila sam i osušila spremnik tuša za zube. S obzirom na to da sam perfekcionist, koristila sam pamučnu krpu kako ne bi niti jedna kapljica ostala u njemu. Također sam očistila mlaznicu i ostavila je na suhom papirnatom ručniku dok se osuši.

Učinak

Osjećaj dobro očišćenih desni i međuzubnih prostora bio je primjetan već nakon prvog korištenja. Sve u svemu, riječ je o izvrsnom uređaju koji vam omogućuje da se riješite čak i nevidljivih ostataka hrane.

Nakon dva tjedna korištenja

Prošla su dva tjedna otkako koristim vodeni tuš za zube. Koji su zaključci? Pa, moji su zubi uvijek bili prirodno bijeli i u dobrom stanju, ali desni su mi ponekad bile blago osjetljive. Općenito nikad nisam imala težih zdravstvenih problema sa zubima. Međutim, dok bih ranije svoje opće stanje ocijenila četvorkom, sada mu mirne savjesti dajem čistu peticu.

Zaključak – isplati li se uložiti u tuš za zube?

Osobe svjesne važnosti pravilne oralne higijene, koje vole izrazit osjećaj savršeno očišćenih zubi, zubnog mesa i međuzubnih prostora, bit će oduševljeni oralnim tušem. Naravno – on neće zamijeniti četkicu za zube, konac ili dobru pastu. Međutim, oralni tuš savršeno nadopunjuje komplet za dentalnu higijenu, čineći ga pritom, ne samo cjelovitim, već i profesionalnim.

WordPress Ads