Napravite sami kefir i ostale fermentirane probiotike

Svi znamo koliko su probiotici važni i neophodni u svakodnevnoj prehrani. Ukusne fermentirane napitke za cijelu obitelj možete napraviti koristeći sirutku kao starter. Ovakvi napici sadrže korisne bakterije, enzime i mnoge hranjive tvari koje se oslobađaju putem fermentacije iz voća i povrća.
~

Sirutka od kefira ili jogurta

Bistra žuta tekućina koja ostaje nakon što ste ocijedili jogurt ili kefir naziva se sirutka. To je vrlo hranjiv napitak i izvrstan izvor probiotičkih bakterija. Možete je dodati u svježe cijeđene sokove, juhe ili variva. Možete je začiniti solju i začinima i piti čistu ili razrjeđenu s malo vode.
Također je možete koristiti kao starter za fermentaciju povrća, voća, ribe ili žitarica.
~

Kvas od cikle

Priprema:

Nožem sitno narežite ciklu srednje veličine. Nemojte je usitniti u multipraktiku, jer će tada prebrzo fermentirati i stvoriti alkohol. Stavite ciklu u dvolitrenu staklenku, dodajte1-2 kvalitetne morske soli, 1 šačicu sirutke, 5 češnja češnjaka i jednu žličicu svježe naribanog đumbira (po želji) te dolijte vode do vrha.
Ostavite da fermentira 2-5 dana na toplom mjestu. Nakon toga je držite u hladnjaku. Pijte kvas razrijeđen s vodom. Stalno nadolijevajte vodu u staklenku kako bi vam kvas trajao dulje vrijeme.

Cikla je istrošena kada počne blijediti i tada ponovite cijeli postupak..

Kvas od ostalog voća i povrća

Kvas možete napraviti od bilo koje kombinacije voća, bobičastog voća i povrća, zato slobodno eksperimentirajte.

Kvas od jabuke, đumbira i malina

Narežite cijelu jabuku zajedno s njezinom sredinom, naribajte korijen đumbira (otprilike jednu žličicu) i dodajte šaku svježih malina. Stavite sve u jednolitrenu staklenku, dodajte 1/2 šalice sirutke i dolijte vode do vrha. Pustite da vrije nekoliko dana na sobnoj temperaturi, a zatim ga držite u hladnjaku. Pijte kvas razrijeđen vodom. Stalno nadolijevajte vodu u kvas, sve dok se voće ne istroši, a zatim ponovite cijeli postupak.

Probiotički sok od rajčice

Dobro izmješajte 1 šalicu sirutke, 1 žlicu koncentrata rajčice,  1 šalicu vode i malo soli po želji.

Jogurt, kefir ili mileram

Najbolja preporuka, ako ne podnosite kravlje mlijeko, je da pokušate koristiti kozje mlijeko. Bilo bi dobro da koristite samo organsko mlijeko. Ako ne možete pronaći organsko kozje mlijeko, tada pokušajte s kravljim. Najbolje je koristiti sirovo organsko mlijeko koje nije pasterizirano ili prerađivano na bilo koji način. Mlijeko koje se prodaje u trgovinama je pasterizirano. Time se mjenja struktura mlijeka i uništavaju mnoge korisne hranjive tvari koje se u njemu nalaze.
~
Jogurt od kozjeg mlijeka po svojoj je strukturi više tekuće od kravljeg. Možete ga koristiti kao napitak ili procijediti kroz gazu ako ga želite zgusnuti. Ponekad je i kravlji jogurt u dosta tekućem stanju. Stoga ga možete procijediti kroz gazu kako biste ga zgusnuli ili od njega napravili svježi sir i sirutku.
~
Kako biste napravili jogurt, mlijeku morate dodati bakterije tzv. starter kulture. Starter kulture za jogurt možete kupiti u trgovinama zdrave hrane ili na obiteljskim mliječnim farmama (OPG). Isto tako, kao starter možete koristiti kupovne jogurte sa živim kulturama.
~
Nakon što naprave svoj prvi jogurt, mnogi ga uspješno koriste kao starter za daljnju pripremu jogurta. Tekućina koja vam je ostala nakon što ste ocijedili jogurt, a koju nazivamo sirutka, možete držati u staklenci u hladnjaku i koristiti kao starter za daljnju pripremu jogurta.
Ako u jednom trenutku ne uspijete napraviti jogurt pomoću vašeg domaćeg jogurta ili sirutke, tada ćete morati ponovno koristiti kupovni starter ili kupovni jogurt sa živim kulturama.
~
Kefir stvara izraženiju die-off reakciju i zato se preporuča da ga uvedete nakon jogurta, koji je dosta blaži. Osim dobrih bakterija, zdrav organizam naseljavaju i korisne kvasne gljivice koje obično štite osobu od patogenih (loših) kvasnih gljivica, kao što je Candida albicans.Nakon što u prehranu uvedete jogurt, preporučujemo vam da uvedete i vrstu jogurta koja se naziva kefir.
~
Kefir sadrži ove korisne kvasne gljivice (kao i korisne bakterije) koje pomažu držati patogene kvasne gljivice pod nadzorom.

~

Upute za pripremu kefira i jogurta

Pasterizirano mlijeko

Ako koristite pasterizirano mlijeko, tada ulijte u lonac 1 litru mlijeka (kozjeg ili kravljeg) i kuhajte ga skoro dok ne počne ključati, povremeno mješajući. Mlijeko mora doći blizu točke ključanja kako bi se uništile sve bakterije koje se zadržavaju u mlijeku i ometaju fermentaciju. Međutim, pazite da mlijeko ne proključa jer će se time promjeniti njegova struktura i okus.
Maknite lonac s vatre. Poklopite i ohladite mlijeko tako da lonac držite u hladnoj vodi sve dok se temperatura mlijeka ne spusti na oko 40-50 C . Ako nemate prikladan toplomjer, temperaturu možete odrediti rukom. Uzmite žlicu mlijeka iz lonca (koristite suhu i čistu žlicu) i stavite mlijeko na unutarnju stranu ručnog zgloba. Ako osjetite da je mlijeko toplo, tada je temperatura uredu.
Ako koristite sirovo organsko mlijeko, koje nije pasterizirano ili prerađeno na bilo koji način, nije ga potrebno zagrijavati, pa taj korak možete preskočiti. Imajte na umu da sirovo mlijeko ima vlastitu populaciju bakterija, tako da fermentacija neće biti pod nadzorom kao kad koristite zagrijano mlijeko. To znači da vaš jogurt može ispasti tekućiji, s više grudica ili kiselkastiji od očekivanog.
Ako imate posla s izbirljivim konzumentom koji voli konzumirati samo jogurt određene konzistencije, tada zagrijte mlijeko skoro do točke ključanja kako bi fermentacija bila predvidljivija. Lagano zagrijavanje mlijeka kod kuće ne uništava ga toliko koliko to čini industrijska pasterizacija. Uništit će bakterije i promjeniti neke elemente u mlijeku, ali ne tako jako kao industrijski tretman.

Kefirni ili jogurt starter u prahu

Ako koristite kupovni kefirni ili jogurtni starter u obliku praha, tada prah morate rastopiti u malo mlijeka prije nego što ga stavite u lonac. Ako koristite vlastiti kefir, jogurt ili kuponi kefir ili jogurt sa živim kulturama, dodajte 1/3 šalice u mlijeko.
Dobro promiješajte, poklopite i stavite na neko toplo mjesto, na temperaturu od 40-45 C. U tu svrhu možete koristiti suhu i čistu termos bocu, jogurtijeru, električnu ploču, staviti ga na vrh bojlera ili neko drugo toplo mjesto u kući. Fermentirajte kefir ili jogurt najmanje 24 sata ili duže.
Nakon što je fermentacija gotova, pretočite kefir ili jogurt u čistu i suhu staklenku, poklopite ga i držite u hladnjaku.
Da biste ocijedili kefir ili jogurt, veliko cijedilo obložite gazom. Stavite cijedilo u veliku posudu i izlijte u njega jogurt. Prekrijte kuhinjskom krpom i pustite da se cijedi par sati.
Sirutka je bistra žućkasta tekućina koja curi kroz gazu. Ako je razrijedite s vodom ili bilo kojim svježe cijeđenim sokom dobit ćete izvrstan probiotički napitak. Možete je koristiti i kao starter za fermentaciju ostalih namirnica.
Stavite sirutku u čistu i suhu staklenku i držite je u hladnjaku. Ovisno o tome koliko dugo ćete ostaviti jogurt da se cijedi, od njega možete napraviti svježi sir ili gusti čvrsti jogurt. Svježi sir i jogurt, kao i kefir, mogu se koristiti za pečenje, mogu se dodavati salatama i juhama ili ih možete koristiti kao deserte s medom i voćem.
~

Mileram (kiselo vrhnje)

Mileram ili kiselo vrhnje možete napraviti koristeći vrhnje umjesto mlijeka. Za 1 litru vrhnja upotrijebite jednu vrećicu kupovnog startera ili 1/2 šalice kefira ili jogurta sa živim kulturama.

Zagrijte vrhnje stalno ga mješajući do točke ključanja, ali nemojte dopustiti da počne ključati. Prekočite ovaj korak ako koristite sirovo organsko vrhnje (koje nije paserizirano ili prerađeno na bilo koji način). Prilikom fermentacije sirovog vrhnja bez zagrijavanja dobiva se predvidljiva konzistencija nego prilikom fermentacije sirovog mlijeka. Zato ga nema potrebe zagrijavati.
Ohladite vrhnje tako da lonac uronite u hladnu vodu. Neka lonac bude poklopljen cijelo vrijeme. Provjerite temperaturu – trebala bi biti 40-45 C. Dodajte starter i fermentirajte najmanje 24 sata.
Ovakvo kiselo vrhnje ili mileram dobro je koristiti u salatama, juhama, varivima, u pekarskim proizvodima ili kao desert s malo meda i bobičastog voća. Možete ga izmiksati s malo meda i zamrznutog voća ili bobičastog voća i tako brzo napraviti sladoled.
Kiselo vrhnje ima predivan profil masnih kiselina s blagotvornim učinkom na imunološki sustav i mozak. Zato bi ga trebali konzumirati u izdašnim količinama.
~

Vodeni kefir

Vodeni kefir koji nastaje od vodenih kefirnih zrnaca (poznatih i kao Tibicos, Tibi, šećerna kefirna zrnca, Kalifornijske pčele ili Japanski vodeni kristali) visoko je potentan, probiotički fermentirani napitak i snažan čuvar imuniteta.

Neobično je bogat mikronutrijentima, prijateljskim bakterijama i enzimima. Tibicosi su mala zrnca prozirne želatinozne strukture simbiotskih kultura bakterija i gljivica, uključujući lactobacillus hilgardii koja tibicosima daje njihov karakterističan kristalični izgled.

Ovaj savršeni, osvježavajući probiotički napitak možete uz malo vremena i troška vrlo jednostavno pripremati kod kuće i imati uvijek spremnog pri ruci.

Oprema:

drvena ili plastična žlica
plastično cjedilo
veća staklenka ili staklena flaša

Sastojci:

1/3 šalice vodenih kefirnih zrnaca
1/2 šalice rapadura smeđeg šećera
1/2 organskog limuna
1 – 1 1/2 l prirodne izvorske vode (bez klora, može filtrirana)

Po želji:

3 žlice organskih grožđica ili druge vrste organskog suhog voća
1 tanka kriška svježeg oguljenog đumbira

Postupak:

Pripremite čistu staklenku, napunite je čistom izvorskom vodom, ali ne skroz do vrha (bez klora, može i filtrirana).
U nju dodajte smeđi rapadura šećer koji služi samo kao hrana vodenim kefirnim zrncima. Ona ga metaboliziraju i pretvaraju u laktičnu kiselinu. Plastičnom žlicom dodajte 1/3 šalice vodenih kefirnih zrnaca. Iscjedite u to sok od polovice organskog limuna.

Ovo je najjednostavnija varijanta za pripremu.

Po želji, možete dodavati i suho organsko voće (važno da nije sumporirano!) poput grožđica, smokvi, suhih višanja ili tanku krišku svježeg oguljenog đumbira… Sve to poklopite npr. filterom za pripremu instant kave i zavežite gumicom, kako bi bilo zaštićeno, a uz pristup zraka.

Ostavite na toplom da odstoji 24 -72 sata ovisno o uvjetima topline (zimi će trebati duže vremena za fermentaciju).
Procjedite sve kroz plastično cjedilo u novu staklenku i procijeđeni napitak stavite u hladnjak do upotrebe.

I još nešto…

Vodena kefirna zrnca koja su ostala na cjedilu ponovno možete koristiti za izradu novog vodenog kefira. Ona će se s vremenom razmnožiti i ostati u dobroj formi ukoliko ćete im uredno osiguravati hranu u vidu šećera.

Najčešće se vodeni kefir priprema od osnovnih sastojaka (Tibicos zrnca, rapadura smeđi šećer ili domaći organski med, limunov sok, voda) kako bi se lakše procijedio sadržaj i pripremila zrnca za slijedeću upotrebu. Drugim riječima, ne morate se mučiti u odvajanju zrnaca od ostatka sadržaja suhog voća, đumbira i sl.

Ako ipak želite promijeniti okus napitku dodajući u njega i ove druge sastojke, učinite to tek nakon što procijedite napitak i odvojite zrnca. To je možda malo duži proces pripreme jer će trebati još neko vrijeme da napitak odstoji. No, svakako je bolji za sama zrnca koja će ostati čišća za sljedeću upotrebu.

Ako ćete imati prekomjeran broj Tibicosa, predlažem poklonite ih nekome kome želite dobro zdravlje i znate da će ih dalje uredno hraniti i održavati.

Učinite uslugu sebi i zdravlju svoje obitelji. Još danas donesite odluku o prestanku konzumacije višestruko štetnih gaziranih napitaka. Zamijenite ih ovim osvježavajućim, lagano mulzirajućim, probiotičkim napitkom. To je posebno preporuka za sve one koji ne podnose laktozu, kao i za djecu, koja su nažalost nevine žrtve štetnih prehrambenih navika.

Redovitom upotrebom fermentiranih/probiotičkih proizvoda na jednostavan način dajete snažnu podršku svom imunitetu i probavnom sustavu u aktivnoj borbi protiv patogenih bakterija i nepoželjnih gljivica.

Ovo je primjer jednostavnog načina kako nas priroda svakodnevno nesebično daruje svojom mudrošću i bogatstvom. Na nama je samo da puni povjerenja i otvorenog srca prihvatimo te darove i dalje ih zahvalno podijelimo s ostatkom svijeta.

 

POVEZANI ČLANICI:

Kefir – gljiva zdravlja s Kavkaza

Marina VK: Moja priča o kefiru i pokoji recept

Probiotici – korisni i neophodni za zdravlje

Njegovo veličanstvo: jogurt

 

Autor: GAPS  Crijevno-psihološki sindrom – Prirodno liječenje
Natasha Campbell-McBride, dr.med.univ.mag.(neurologija), univ.mag. (nutricionizam)
Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads