Htjeli biste izgubiti kilograme i višak masnoća bez izgladnjivanja te usporiti proces starenja i očistiti organizam od toksina? Sve to mogli biste postići uvođenjem prakse zvabpne povremeni ili intervalni post (engl. intermittent fasting). Najpopularniji oblik ovog posta je 16/8.
Što je intervalni post?
Ovaj način posta uključuje obroke unutar okvira od osam sati dok preostalih šesnaest sati ništa ne konzumirate. Primjerice, možete preskočiti doručak pa ručati u 13 h, a večerati u 21 h. Ako biste radije zaobišli večeru, prvi obrok možete imati u 7 h, a zadnji u 15 h.
Predlažemo da ipak odaberete drugi način i preskočite večeru, jer prehrana prema prirodnom cirkadijalnom ritmu donosi dodatne prednosti za zdravlje. Uzmite u obzir i to da gušterača nakon 16.00 prestaje lučiti enzime neophodne za probavljanje hrane.
Brojne su prednosti ovakvog suzdržavanja od hrane, a neke od njih su i snažnije srce, bolje mentalno zdravlje te veća izdržljivost i vitalnost. Istraživanja pokazuju da intervalni post smanjuje i rizik od karcinoma zahvaljujući protuupalnom djelovanju i popravku oštećenja na staničnoj razini.
No, premda nema strogih pravila što biste trebali jesti tijekom 8 sati, ipak je važno držati se nekog zdravog jelovnika, koji uključuje svježu, sezonsku hranu te izbjegavati junk hranu. Nemojte zaboraviti i na aktivan stil života, kretanje i tjelovježbu.
Intervalni post – dobrobiti
Poboljšava kardiovaskularno zdravlje
Studije su pokazale da intervalni post smanjuje rizične faktore za kardiovaskularna oboljenja, poput štetnih masnoća i triglicerida. Post pomaže i snižavanju krvnog tlaka, što je također preduvjet za zdravlje srca i krvnih žila.
Istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Journal of Nutritional Biochemistry pokazalo je da povremeni post povećava razine adiponektina, hormona koji je uključen u metabolizam šećera i masti. Taj hormon poboljšava zdravlje krvnih žila i smanjuje rizik od srčanog udara.
Pomaže zdravom gubitku kilograma
Budući da povećava razine adiponektina, koji se naziva i hormonom mršavljenja, intervalni post odlična je ideja za sve one koji žele gubiti kilograme na zdrav način.
Istraživanja su pokazala da mršave osobe u pravilu imaju veće razine ovog hormona nego što je to slučaj s onima koji se bore s viškom kilograma. Upravo adiponektin pojačava sagorijevanje kalorija te razgradnju masnoća te tako pomaže organizmu da se riješi suvišnog masnog tkiva,
Također, povremeni post potiče organizam da uskladištene masnoće koristi kao pogonsko gorivo i izvor energije.
Uravnotežuje razine šećera u krvi
Intervalni post, posebice onaj u trajanju od 16 sati, povećava osjetljivost na inzulin te pomaže očuvanju zdravih razina šećera u krvi.
Studija u koju su bile uključene osobe oboljele od dijabetesa, a koje su postile po 16 sati dnevno tijekom dva tjedna, pokazala je da su one uspjele ne samo smršavjeti i smanjiti unos kalorija nego i znatno sniziti razine šećera u krvi.
Drugo je istraživanje također pokazalo da povremeni post snižava šećer u krvi za 12 posto, a inzulin za čak 53 posto. Niže razine inzulina omogućuju organizmu da ujedno i bolje iskoristi taj hormon.
Snižava razine oksidativnog stresa i povećava vitalnost
Zahvaljujući antioksidativnom učinku, intervalni post povećava vitalnost i pridonosi dugovječnosti. Povremeni post također pridonosi dugovječnosti zahvaljujući tome što povećava osjetljivost na inzulin.
Upravo veća osjetljivost na inzulin dovodi do boljeg metabolizma glukoze te smanjenja upalnih procesa u organizmu.
Stimulira proces autofagije
Uz pomoć intervalnog posta u organizmu započinje i proces autofagije. To znači da tijekom duljeg suzdržavanja od hrane organizam počinje razgrađivati i popravljati oštećene stanične komponente.
Vaše se tijelo postom počinje rješavati svega suvišnog, što je preduvjet za zdravlje, vitalnost i dugovječnost.
Potiče moždane funkcije
Tijekom procesa autofagije organizam se rješava i toksičnih proteina, odnosno plaka koji se nakuplja u mozgu, a koji je okidač za pojavu demencije i Alzheimerove bolesti.
Studija je pokazala da povremeni post jača kognitivne funkcije te sprečava slabljenje pamćenja.
Povećava razine energije
Premda obično energiju povezujemo s unosom hrane, upravo povremeni post djeluje tako da povećava razine energije i izdržljivost.
Intervalni post, naime, djeluje tako da potiče metabolizam energije i funkciju mitohondrija. Studije su pokazale i da post unapređuje zdravlje i povećava otpornost na bolesti.