Zima nam je stigla, a s njom i sve one neugodne popratne pojave kao što su gripa, prehlada, nedostatak energije i osjećaj umora. Upravo su umor i manjak energije simptomi koje možete protumačiti kao upozorenje vašeg tijela da morate promijeniti vašu prehranu.
Želite li održati dobro zdravlje u hladnim zimskim danima, prije svega trebate znati koja hrana štiti i njeguje vaš organizam zimi. Upoznajte se s preporukama ayurvede i makrobiotike kada je u pitanju ishrana u zimskom periodu.
Balans doša je bitan
Tradicionalna indijska medicina – ayurveda – zastupa prirodan način življenja i prehrane. Govori o uravnoteženju ishrane i životnih navika s prirodom i njezinim ritmom. Ayurveda se temelji na principu tri doše – koje su osnova za cjelokupno zdravlje našeg duha, tijela i uma. To su Vata, Pitta i Kapha.
Ravnoteža sve tri doše rezultira zdravljem cijelog organizma, dok neravnoteža može uzrokovati bolesti i loše stanje. Prema ayurvedi, neravnotežu doša mogu uzrokovati nepravilna ishrana, prečesta izloženost stresnim situacijama, nervoza, nezdrave životne navike, vremenski uvjeti, zagađen okoliš.
Ravnotežu doša možete postići tjelovježbom, redovitim čišćenjem organizma od toksina, prakticiranjem joge, urednim životnim navikama, a najbitnije – pravilnom prehranom u skladu s godišnjim dobom.
Zimska ishrana prema ayurvedi
Prema ayurvedi zima je razdoblje Vate. Vata je kombinacija etera i zraka te simbolizira kretanje. U razdoblju Vate potrebno je konzumirati toplu kuhanu hranu i pića koji će zagrijati organizam, a izbjegavati sirove i hladne namirnice. Idealne za konzumaciju su slatke, slane i kisele namirnice, a ne preporučuju se one gorkog i ljutog okusa. Tople juhe i variva s dodatkom maslinovog ili sezamovog ulja odličan su izbor za zagrijavanje tijela. Konzumirajte povrće koje je dinstano ili kuhano na pari. U ovo hladno razdoblje izbjegavajte sirovu hranu.
Tijekom Vata razdoblja u vašoj kuhinji trebali bi se naći i začini koji zagrijavaju. Topli napitci su obavezni, a odličan odabir su razni biljni čajevi koje možete začiniti toplim začinima kao što su cimet ili klinčić. Šalica toplog kakaa također je jedan od prijedloga za okrjepu u hladnim zimskim danima.
Namirnice koje prema ayurvedi trebate uključiti u zimsku ishranu:
Voće: banane, grejp, avokado, mango, smokve, breskve, limun, naranča, mandarina, grožđe.
Povrće: mrkva, rajčica, repa, kuhani patlidžan, krumpir, šparoge.
Začini: bosiljak, crni papar, sol, crvena paprika, lovor, cimet, češnjak, šafran, kumin, klinčić, đumbir, sezam, kadulja.
Orašasti plodovi: orasi, bademi, kikiriki.
Žitarice i mahunarke: smeđa riža, hajdina, kukuruz, proso, zob, raž, crna i crvena leća.
Puding od riže – idealan ayurvedski desert
Sastojci:
- 1 šalica smeđe riže
- 4 – 5 šalica bademovog mlijeka
- 2 šalice vode
- 2 jušne žlice kokosovog ulja ili gheeja
- 3 jušne žlice kokosovog brašna
- 5 nasjeckanih datulja
- grožđice po želji
- orasi po želji
- 1/3 šalice pistacija
- 10 – 15 vlakana šafrana
- 5 – 7 mahuna kardamoma
- 1 čajna žlica cimeta
Priprema:
Rižu namočite u dvije šalice vode i ostavite da odstoji oko dva sata. Nakon toga je isperite te ocijedite. U rižu umiješajte navedene sastojke i začine. Kuhajte dok riža ne postane mekana. Puding ohladite i poslužite uz šalicu toploga biljnoga čaja.
Makrobiotička ishrana u zimskom periodu
Makrobiotika je riječ grčkih korijena i u prijevodu znači dug život. Makrobiotika kao način života zastupa jednostavnost, povezanost s prirodom te sklad tijela, duha i psihe. Makrobiotička prehrana temelji se na unosu cjelovitih žitarica i povrća. To je ishrana s niskim udjelom masnoće, odnosno s visokim udjelima vlakana i ugljikohidrata.
Postoje brojni dokazi prema kojima je makrobiotička ishrana (upravo zbog niskog udjela masnoće i visokog udjela vlakana) odlična prevencija za obolijevanje od raka i mnogih kroničnih bolesti.
Obrok prema makrobiotici bi se trebao sastojati od:
- 50 % cjelovite žitarice (smeđa riža, ječam, proso, zob, raž, kukuruz)
- 35 % povrće (crveno i zeleno zelje, crveni luk, poriluk, mrkva, repa, brokula, cvjetača, kelj, blitva)
- 15 % mahunarke (grašak, grah, mahune, leća)
Dopušten je i unos voća, algi, sjemenki (suncokreta, sezama) te napitaka (sokovi od voća i povrća, čajevi, kava od žitarica).
U zimskom periodu makrobiotika nalaže konzumiranje što više kuhanih i toplih namirnica. Svakodnevna ishrana u zimskim mjesecima trebala bi se temeljiti na juhama i varivima obogaćenima raznim toplim začinima. Povrće se preporučuje kuhati ili dinstati, a može se konzumirati i ukiseljeno.
Idealni makrobiotički napitci su topli biljni čajevi koje prema želji možete obogatiti raznim aromatičnim začinima. Dopušteni su povremeni deserti, a preporuka su marmelade ili džemovi bez šećera.
Jednostavna juha od prosa i kelja
Sastojci:
- 1 glavica luka
- 2 krumpira
- 1 mrkva
- 2 – 3 jušne žlice prosa
- 2 šalice kelja
- 4 šalice temeljca
- sol po želji
- začini po želji
Priprema:
Očistite luk, narežite ga i kratko popržite. Dodajte krumpir narezan na kockice, mrkvu, kelj i proso. Sve sastojke pirjajte nekoliko minuta, a zatim podlijte vrućim temeljcem i posolite. Kuhajte dvadesetak minuta.
Nekoliko minuta prije kraja kuhanja dodajte začine po želji.