Pauza između uzimanja hormona štitnjače i prve jutarnje kave

Sigurno ste se puno puta zapitali koliko vremena treba proći od uzimanja terapije, odnosno hormona štitnjače, do prve šalice jutarnje kave? I u kojoj mjeri kava može narušiti apsorpciju lijeka?

Mnogi ne znaju kako hrana, pa tako i kava, može poprilično naštetiti apsorpciji hormona štitnjače. Stoga je preporuka hormonsku terapiju uvijek uzimati na prazan želudac s čašom vode. I, naravno, napraviti dovoljnu pauzu do prve šalice kave ili prvog jutarnjeg obroka.

Većina studija o apsorpciji kave i hormona štitnjače rađena je s levotiroksinom. No, poznato je da iste ili slične probleme s kavom mogu imati i oni koji uzimaju T3 i prirodne hormone štitnjače.

Pauza ovisi o nekoliko faktora

Kolika bi trebala biti pauza od uzimanja lijeka ovisi o nekoliko faktora. Imate li normalnu funkciju probavnog trakta, dovoljna je pauza između terapije i obroka (kave) od 30 – 45 minuta. U tom bi se razdoblju vaš lijek trebao dobro apsorbirati do doručka, odnosno prve kave. No, ostali bi kavu i doručak trebali odgoditi najmanje 60 minuta nakon uzimanja terapije. Izuzetno je važno pridržavati se naputaka o pravilnom uzimanju terapije kako bi se lijek dobro apsorbirao. Odnosno, kako bi opskrbio organizam dovoljnom količinom hormona štitnjače. Bolje je strpiti se 15ak minuta i maksimalno smanjiti rizik od „lošeg dana“ bez dovoljno energije, nego požuriti s kavom i onemogućiti hormonima da se kvalitetno apsorbiraju i prihvate posla u našem tijelu.

Ne zaboravite da je dan dug i kako za obavljanje najosnovnijih stvari oboljelima od bolesti štitnjače često treba i duplo više energije nego ostalima.  Usput se malo i utješite činjenicom kako, prema jednoj studiji, neke osobe moraju čekati i 5 sati od primjene lijeka do svoje prve šalice kave. Njima se jedino tako hormoni mogu pravilno apsorbirati.

Rješenje je u tirozinu

I talijanski su znanstvenici otkrili kako njihova omiljena jutarnja espresso-rutina onemogućuje pravilnu apsorpciju lijekova za štitnjaču. Do toga, kako su objavili, dolazi zbog gotovo fizičkog kontakta organskih i anorganskih spojeva koji utječu na željenu funkciju hormona štitnjače. Zanimljivo je i kako je jedna druga  skupina talijanskih znanstvenika ipak pronašla rješenje za svoje sunarodnjake kavoljupce koji imaju problema sa štitnjačom. Riječ je o tirozinu, posebnom lijeku koji može izdržati učinke kave. Ustvari modificiranoj gel formulaciji levotiroksina, koji je na testiranjima pokazao adekvatnu apsorpciju, čak i uz kavu. Puno bolji u primjeni bio bi levotiroksin u tekućem obliku. No, njega zasad nema u širokoj dostupnosti.

Većina studija o apsorpciji kave i hormona štitnjače rađena je s levotiroksinom. No, poznato je da iste ili slične probleme s kavom mogu imati i oni koji uzimaju T3 i prirodne hormone štitnjače.

Minimalno 30 – 60 minuta

Dakle, većina osoba koje uzimaju lijekove za štitnjače trebaju pričekati minimalno 30 – 60 minuta nakon uzimanja lijekova za svoju prvu jutarnju kavu. Zapamtite kako je za taj razmak bolje da je veći, nego manji.

Stoga je preporučljivo držite lijekove štitnjače blizu kreveta, najbolje na noćnom ormariću, tako da ih možete uzeti čim se probudite.

I ne zaboravite da ostala hrana koja može ometati apsorpciju lijekova, a koju konzumiramo za doručak, uključuje soju, sok od grejpa, orahe, namirnice bogate vlaknima i dr. Stoga je dobro napraviti pauzu i između uzimanja hormona štitnjače i njene konzumacije.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads