Što roditelji trebaju znati o hipotireozi kod djece i tinejdžera?

Sve više djece i tinejdžera ima hipotireozu – oštećenu ili usporenu štitnjaču koja ne proizvodi dovoljno hormona, kaže pedijatrijski endokrinolog Andrew J. Bauer, MD, medicinski direktor The Thyroid Center u Dječjoj bolnici u Philadelphiji. Neaktivna štitnjača može ometati normalan rast i razvoj, pa čak i zaustaviti pubertet. Umor koji uzrokuje može ometati uspjeh u školi i ostaviti djecu bez dovoljno energije za sport i igru.

“Nekada smo mislili da će jedno ili dvoje od 100 djece i tinejdžera razviti hipotireozu. No, sada je taj broj narastao na dva do tri djeteta od njih 100”. Riječi su ovo dr. Bauera, koautora istraživanja poremećaja štitnjače u djetinjstvu za pedijatre i obiteljske liječnike, objavljenog u JAMA Pediatrics. “Ne znamo potpuni opseg hipotireoze kod mladih u Sjedinjenim Državama, ali čini se kako ta stopa raste zajedno sa stopama drugih autoimunih stanja. Ne znamo zašto. Moguće je da se više djece i tinejdžera testira, pa je češće i nalazimo. “Higijenska hipoteza” koja smatra da život u čistom okruženju u ranoj dobi života može oslabiti imunološki sustav još je jedno moguće objašnjenje. Evo što bi roditelji trebali znati o mogućoj hipotireozi kod svoje djece…

Usporen rast, kašnjenje u razvoju u pubertetu i, za djevojčice, neredovite menstruacije, ključni su simptomi.


1. Hipotireoza je najčešći poremećaj štitnjače kod beba, djece i tinejdžera

Rutinsko testiranje pri rođenju otkriva hipotireozu kod jedne od svakih 1500-3000 novorođenih beba. Uzrok je obično problem s razvojem štitnjače, žlijezde u obliku leptir na dnu vrata. “Rana dijagnoza i liječenje manjka hormona štitnjače ključno je za osiguravanje normalnog fizičkog razvoja i normalnog razvoja mozga”, kaže dr. Bauer. “Skrining je dio svih programa probira novorođenčadi u Sjedinjenim Državama.”

Međutim, hipotireoza se također može razviti kasnije u djetinjstvu ili tinejdžerskim godinama. Rizik je četiri puta veći kod djevojčica nego kod dječaka. I mladi ljudi s obiteljskom anamnezom autoimunih bolesti ili oni koji imaju Downov sindrom, Turnerov sindrom, dijabetes tipa 1 ili celijakiju, također su pod većim rizikom.

Najčešći uzrok ove “stečene” hipotireoze je napad imunološkog sustava na stanice štitnjače. Ostali čimbenici koji mogu naštetiti štitnjači ili njezinoj sposobnosti da proizvodi hormone štitnjače uključuju zračenje u slučaju tumora na mozgu, neke lijekove (uključujući litij, neke od lijekova za epilepsiju i lijekove za kemoterapiju) i, rijetko, nedostatak joda. Zahvaljujući “jodiranoj” soli (obogaćenoj jodom) i prirodnom jodu u mliječnim proizvodima, ribi i jajima, ovaj problem prehrane relativno je rijedak u SAD-u.

2. Simptomi mogu ostati sakriveni

Umor, zatvor, osjećaj hladnoće, suha koža i kosa klasične su crvene zastavice! No, roditelji i liječnici možda isprva ne posumnjaju na usporenu štitnjaču jer su ti simptomi uobičajeni problemi u svakodnevnom životu, a ne isključivo vezane za bolesti štitnjače. Usporen rast, kašnjenje u razvoju u pubertetu i, za djevojčice, neredovite menstruacije, također su ključni simptomi.

Kašnjenja u dijagnosticiranju problema sa štitnjačom također su česta kod djece i tinejdžera s hipertireozom (štitnjača proizvodi previše hormona štitnjače) zbog ponašanja sličnog anksioznosti i/ili poremećajima pažnje”, kaže dr. Bauer. “Susrećemo se i s obrnutom situacijom. Sve više roditelja koji su opravdano zabrinuti zbog umora ili težine svog djeteta žele znati je li to zbog problem sa štitnjačom. Ako su roditelji zabrinuti, osobito ako se njihovo dijete ne razvija, ne prolazi kroz pubertet kada bi to trebalo ili ako razviju neobjašnjive i konzistentne znakove ili simptome u skladu s hipo- ili hipertireozom, to treba obavezno spomenuti liječniku.”


3. Za većinu djece i tinejdžera prekomjerna tjelesna težina nije uzrokovana usporenom štitnjačom

Prekomjerna težina i pretilost rijetko su uzrokovani hipotireozom kod djece i tinejdžera”, kaže dr. Bauer. “Roditelji se pitaju je li uzrok tome problem sa štitnjačom? Pogotovo stoga što čine sve što kako bi omogućili djetetu zdravu prehranu i dovoljno aktivnosti. Djeca s hipotireozom ponekad mogu izgledati kao da imaju nekoliko kilograma viška jer ne rastu i ne postaju viša. No, najčešće prekomjerna tjelesna težina može dovesti do promjena u razinama hormona štitnjače, a ne obrnuto.”

Povećana tjelesna masnoća može povećati razinu hormona leptina. To zauzvrat može povećati razinu hormona koji stimulira štitnjaču, čak i kada štitnjača radi normalno. A to može izgledati kao subklinička hipotireoza. “S gubitkom težine, razina hormona koji stimulira štitnjaču vraća se u normalu”, kaže dr. Bauer

4. Roditelji mogu napraviti brzu provjeru kod kuće

Povećana štitnjača važan je trag za otkrivanje hipotireoze i hipertireoze. “Zajedno s drugim simptomima, može pomoći liječniku odlučiti je li potrebno testirati štitnjaču,” objašnjava dr. Bauer. “Međutim, možete imati hipotireozu bez povećane štitnjače.” Roditelji osnovnu provjeru mogu obaviti i kod kuće. “Ne potičemo roditelje da pokušaju biti liječnici, ali prilično je lako postići da vaše dijete gleda u strop dok mu vi gledate u vrat. Ako možete vidjeti obris štitnjače u ovom položaju, onda je štitnjača povećana.”

Štitnjača se nalazi na dnu vrata i proteže se na obje strane središnje linije vrata. Provjerite ima li povećanu štitnjaču gledajući ovo područje vrata u tri položaja:

1. dok dijete gleda ravno ispred sebe, s bradom paralelnom s podom.

2. dok dijete gleda prema gore s malo nagnutom glavom i bradom usmjerenom prema gore tako da joj je vrat ispružen.

3. dok guta (dajte mu da popije malo vode) i podiže pogled.

Možete li vidjeti oblik štitnjače kroz kožu ili možete vidjeti blago izbočenje s jedne ili obje strane, to može značiti da je djetetova štitnjača povećana.


5. Uzimanje sintetskih hormona štitnjače zlatni je standard liječenja…ponekad s neočekivanim učincima za studente

Liječnici dijagnosticiraju hipotireozu provjeravanjem simptoma, uzimanjem obiteljske anamneze, pregledom djetetove štitnjače i testiranjem razine hormona koji stimulira štitnjaču (TSH) i slobodnog T4 (slobodnog tiroksina). Visok TSH i nizak fT4 mogu značiti hipotireozu. Mogu se provjeriti i razine antitireoidnih antitijela, koje mogu biti povišene. “Ako dijete ili tinejdžer ima hipotireozu, standardni tretman je levotiroksin. To je sintetski hormon štitnjače koji nadomješta hormone koje štitnjača ne proizvodi u dovoljno velikim količinama”, kaže dr. Bauer.

Doza je prilagođena svakom djetetu, tako da razina hormona štitnjače ostane u zdravom rasponu. Djetetov liječnik će provjeravati štitnjaču svaka tri do šest mjeseci dok ne dosegne optimalnu razinu – s češćim kontrolama nakon promjene doze. “Ovo bi trebalo riješiti sporiji rast u pubertetu, spriječiti kašnjenje u učenju, poboljšati razinu energije i vratiti život mlade osobe u normalu”, kaže dr. Bauer.

Ali ponekad, “magla u mozgu” ili umor od hipotireoze se s levotiroksinom ne povuku u potpunosti. “Ako je to slučaj s vašim djetetom, vrijedi pitati liječnika bi li dodavanje drugog hormona štitnjače, T3, bilo korisno”, kaže dr. Bauer. “Počinjemo uviđati prednosti za i za odrasle i za djecu koji koriste kombinirano liječenje T3 i T4, iako je ovaj pristup i dalje kontroverzan i potrebna su dodatna istraživanja ovog pristupa.” To je vjerojatno glavni razlog zašto se neki pacijenti osjećaju bolje na ‘prirodnim’ hormonima štitnjače. Ne radi se o tome da je to ‘prirodni’ proizvod u usporedbi sa ‘sintetičkim’ proizvodom, već da ‘prirodna’ verzija hormona štitnjače ima i T3 i T4 u svojoj formulaciji.

U međuvremenu, neki roditelji primjećuju iznenađujuću “nuspojavu” liječenja. Djeca koja su bila tiha i relativno neaktivna sada imaju puno energije. Više su zainteresirana za igru i za trčanje uokolo nego za sjedenje i pisanje zadaće. “Postoje djeca s teškom hipotireozom koja završe sve svoje zadaće, ali su nakon toga  i previše umorna za bilo što drugo osim za sjedenje”, kaže dr. Bauer. “Nakon tretmana, odjednom imate tipičnog osmogodišnjaka punog energije.”

Autorica: Sari Harrar

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads