Kako pružiti podršku partneru s hipotireozom?

S obzirom da i sve više muškaraca obolijeva od bolesti štitnjače, u ovom ćemo se članku fokusirati na pojam “partner”, a što podrazumijeva i žene i muškarce. Dakle, živite li u zajednici s partnerom koji boluje od hipotireoze (ili bilo kojeg drugog poremećaja štitnjače), ponekad je teško procijeniti kako ga najbolje podržati. Takav je život nesumnjivo izazovan jer je stanje na mnogo načina “nevidljivo”. I to za sve osim za oboljelu osobu. Razumijevanje i podrška partneru u ovom specifičnom i najčešće cjeloživotnom stanju pomoći će mu da se osjeća bolje, a ujedno ćete i ojačati svoj odnos s partnerom.

U nastavku donosimo pet učinkovitih načina na koje možete iskazati podršku svom partneru s hipotireozom.

Imati partnera s hipotireozom nije samo izazov za oboljelu osobu, već može testirati i partnerski odnos.


Educirajte se

Možda ne znate puno o problemima sa štitnjačom, ali možda ste nešto čuli ili poznajete nekoga s tim stanjem. Edukacija o štitnjači najbolji je prvi korak koji možete poduzeti da podržite svoju voljenu osobu.

Štitnjača je žlijezda u obliku leptira na dnu vrata. Kao dio endokrinog sustava, proizvodi hormone koji reguliraju tjelesni metabolizam u obliku krvnog tlaka, temperature krvi i otkucaja srca. Kada proizvodnja hormona štitnjače padne, procesi u tijelu se usporavaju i mijenjaju, utječući na gotovo svaki sustav u tijelu.

Uobičajeni simptomi hipotireoze uključuju:

– umor

– povećana osjetljivost na hladnoću

– zatvor

– suha koža

– dobivanje na težini

– natečeno lice

– promuklost

– slabost mišića

– povišena razina kolesterola u krvi

– bolovi u mišićima, osjetljivost i ukočenost

– bol, ukočenost ili oteklina u zglobovima

– obilne ili nepravilne menstruacije

– stanjivanje kose

– usporen rad srca

– depresija

– slabije pamćenje


Istražite mogućnosti liječenja

Dobra vijest je da se hipotireoza može liječiti kod gotovo svih osoba. Optimiziranje razine štitnjače uz pomoć nadomjesnih hormona štitnjače obično je prvi korak u smanjenju nekih od gore navedenih simptoma.

Naravno, svi smo jedinstveni i s individualnom osjetljivošću. Naša tijela neće reagirati na isti način na određeni lijek ili njegovu dozu. Pronalaženje optimalnog načina liječenja štitnjače može biti teško i dugotrajno, a može donijeti i puno pokušaja i pogrešaka. Budite strpljivi jer vaša voljena osoba radi u suradnji s s liječnikom za štitnjaču i bori se kako bi se utvrdilo doza koja optimalno djeluje.


Razmislite o zajedničkoj prehrani

Osim uzimanja nadomjesnih hormona štitnjače, holistički tretmani zahtijevaju pravilnu prehranu i brigu o sebi. Stoga će vaš partner itekako cijeniti vašu podršku u održavanju načina života koji promiče zdravu funkciju štitnjače. Osobe s hipotireozom možda će morati promijeniti svoju prehranu kako bi se osjećale najbolje. Ne postoji jedinstvena dijeta za hipotireozu. Svaka osoba treba odrediti svoje prehrambene pokretače i nutritivne nedostatke kako bi stvorila plan prehrane koji joj odgovara.

Naravno, može biti izazovno držati se određene prehrane ukoliko se partner hrani drugačije. Često osobe koje imaju specifične prehrambene potrebe, kao što je u ovom slučaju, napuštaju svoju prehranu kako bi izbjegli dodatni izvor stresa u svojoj vezi. Ovaj stav dugoročno nije dobar jer će se vrlo brzo dogoditi da neuravnotežena prehrana ponovno postane uzrokom izbijanja simptoma.

Dijeta pogodna za štitnjaču promiče cjelovitu prehranu i ograničava prerađenu hranu. Razmislite o pripremi ili konzumiranju istih namirnica tijekom zajedničkih obroka. Ili pokušajte pohraniti hranu koja nije pogodna za štitnjaču u neprozirnoj posudi na višoj polici hladnjaka kako biste je držali izvan vidokruga i uma svog partnera.


Vježbajte zajedno

Osim terapije, prehrane, suplemenata i način života, kretanje je vrlo važno za one s hipotireozom ili Hashimotom. Međutim, često je to posljednja stvar koju žele učiniti zbog slabih, bolnih ili ukočenih mišića, bolova u zglobovima ili umora. Nepravilno vježbanje sa slabo aktivnom štitnjačom i hipotireozom može pogoršati simptome – uzrokujući ekstremni umor, preopterećenje hipermobilnih zglobova, pogoršati i uzrokovati bolove u zglobovima ili grčeve u mišićima.

Osobe s hipotireozom moraju izgraditi funkcionalnu snagu kako bi povećale energiju, pobijedile umor i nahranile mišiće. Opet, pronalaženje motivacije i energije za trening snage može se činiti gotovo nemogućim osobama s hipotireozom. Stoga započnite s laganim vježbama i postepeno idite prema težima.

Kao partner, možda možete zajedno sa svojom voljenom osobom izgraditi novu dnevnu rutinu. Dva ili tri dana u tjednu odvojite 20 minuta za zajedničko vježbanje. Započnite stvaranjem navike laganim pokretima – jogom ili laganim kardio treningom. Zatim, kako se navika razvija, započnite vježbe s tjelesnom težinom, prelazeći prema treningu snage.


Upitajte partnera što mu treba

Vaš partner može imati specifične zahtjeve koji će mu pomoći da uspiju. Ili možda uopće ne želi da se uključite. Upitajte partnera što treba od vas na način koji omogućuje otvorenost i sigurnost u razgovoru. Pojašnjavanje o tome kako ga najbolje možete podržati poboljšava iskustvo za vas oboje.

Imati partnera s hipotireozom nije samo izazov za oboljelu osobu, već može testirati i partnerski odnos. Budite strpljivi i shvatite da se uz marljiv rad oboje možete osjećati bolje.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads