Receptni lijekovi često ne uspijevaju u potpunosti riješiti simptome i učiniti da se osjećate bolje. To osobito vrijedi kod Hashimota. Većina će osjetiti višestruke okidače koji nastavljaju uzrokovati i simptome i trajno oštećenje štitnjače, čak i kada se uzima propisana terapija za štitnjaču. Neke ljekovite biljke posebno djeluju na uobičajene okidače za Hashimoto, a istraživanja pokazuju da mogu poboljšati razinu hormona štitnjače i cjelokupno zdravlje štitnjače.
Ako vaše zdravstveno stanje ukazuje na kronični stres, postoji mnogo adaptogenih biljaka koje biste mogli isprobati.

Zašto se biljke koriste u funkcionalnoj medicini?
Većina liječnika liječi Hashimoto usredotočujući se na ispravljanje razine TSH kod svojih pacijenata. No, ne rade baš na rješavanju temeljnih uzroka samog autoimunog stanja. Isto tako, većina liječnika ne vjeruje da je Hashimotova bolest reverzibilna. Suprotno tome, praktičari funkcionalne medicine koriste temeljne okidače autoimunih poremećaja kako bi preokrenuli stanje. Biljke se koriste u razne medicinske svrhe budući da se pokazalo kako oboljelima osiguravaju mnoge prednosti. Većina ljekovitog bilja ima protuupalna, antioksidativna i imunološka svojstva. Sve više istraživanja potvrđuju učinke biljnih pripravaka koje liječnici, travari i pacijenti osjećaju već tisućama godina.
Začinske biljke odnosno njihovi dijelovi (lišće, korijenje, sjemenke, cvjetovi, bobice, kora) imaju aromatična svojstva i često se koriste u kuhanju. Ali mnoge su biljke također poznate i po svojim ljekovitim svojstvima. Ponekad se različiti dijelovi iste biljke mogu koristiti u više medicinskih svrha, kao i za upotrebu u kuhinji (obično kao začini).
Iako se izraz “bilje” nekada primjenjivao samo na nedrvenaste biljke, sada se obično koristi naizmjenično s izrazom “ljekovito bilje” za označavanje bilo kojeg dijela biljke, poput ploda, sjemena, stabljike, kore, cvijeta, lista, korijena…
Biljke koje se koriste u medicinske svrhe nazivaju se biljni proizvodi, fitolijekovi ili botanički proizvodi. Ako je namijenjen za unutarnju upotrebu, proizvod se obično naziva biljnim dodatkom prehrani. Biljni dodaci mogu se kupiti u mnogim oblicima, sirovi ili sušeni, u prahu, tabletama ili kapsulama, nasjeckani, u eteričnim uljima, u kremi ili u obliku čaja. Preporučene doze nisu standardizirane kao kod receptnih lijekova. Mogući su i problemi međudjelovanja između biljaka i nekih lijekova, stoga je uvijek važno razgovarati sa svojim liječnikom o upotrebi biljnih dodataka prehrani.

Povijest
Bilje se koristilo u medicinske svrhe u mnogim kulturama tisućama godina. Najstariji stvarni pisani dokaz o korištenju biljaka u medicinske svrhe pronađen je na sumerskoj glinenoj ploči iz Nagpura (Indija), za koju se smatra da je stara otprilike 5000 godina. Bilje se spominje i u Bibliji, a egipatski travari dokumentirali su svoje zanimanje za biljnu medicinu, kao i korištenje bilja u kuhanju i kozmetici.
Tradicionalna kineska medicina (TCM) koristi drevne biljke i danas, kombinirajući ih s biljkama kojima se pripisuju kvalitete kao što su “poticanje” (yang) ili “hlađenje” (yin). Ayurvedska medicina uključuje korištenje biljnih terapija za smanjenje stresa, uravnoteženje zdravlja tijela i liječenje raznih stanja.
Sve više i više stručnjaka, pa i tradicionalnih zapadnih liječnika počinju prepoznavati važnost praksi koje pripadaju TCM-u i ayurvedskim disciplinama i sve više koriste komplementarne terapije kao što su akupunktura, masaža, meditacija i ljekovite biljke, kako bi pomogli svojim pacijentima.
Ayurvedski pripravci dolaze u dvije glavne vrste: samo biljni i rasa shastra. Rasa shastra je drevna praksa miješanja bilja s metalima, mineralima i dragim kamenjem – živom, olovom, željezom, cinkom… Zatoje moguće da formule rasa shastra sadrže i teške metale. Nekoliko formulacija otkrilo je razine olova/žive stotine tisuća puta veće od dopuštenih količina. Ovi pripravci mogu biti posebno problematični za ljude s preopterećenim kanalima za detoksikaciju organizma, onih s Hashimotom i dr.

Kako biljke mogu utjecati na Hashimoto?
Kao komplementarna terapija za Hashimoto, biljke su najučinkovitije kada ciljaju na same okidače, u odnosu na fokusiranje na određeni simptom. Jedan od primjera za to su probavni problemi, čest simptom kod Hashimota. Svakako postoje mnoge biljke za koje se zna da rješavaju probavne simptome. No, ako je stres doista temeljni uzrok probavnih simptoma postoje određene biljke prikladne za potporu tijelu kod stresa. Ako je crijevno oštećenje/probavni problem povezan s teškim metalima, postoje i biljke prikladne za rješavanje tog problema.
Zato je uuvijek preporučljivo pratiti sve promjene koje se događaju u organizmu u odnosu na posljednji put kada ste se osjećali dobro. A za poremećaje krivci mogu biti toksični lijekovi (oralni kontraceptivi, antibiotici, razni blokatori, kiseline npr.), izloženost toksinima, virusi i infekcije (uključujući zubne infekcije ili parazite) ili čak razdoblja kroničnog stresa.
Utvrdite li da imate jednu ili više uobičajenih infekcija koje se susreću kod Hashimoto poremećaja, postoje protokoli koji pomažu u iskorjenjivanju infekcija, uključujući upotrebu specifičnih biljnih proizvoda. Neke biljke imaju izvrsna antiparazitska svojstva, npr. kurkuma i aloe vera.) Postoje i mnogi drugi kao što su Saccharomyces boulardii, crni orasi, češnjak, ulje origana i pelin.
Ako vaša zdravstvena povijest pokazuje dugotrajnu prisutnost virusa, poput Epstein-Barr-virusa (EBV), to bi mogao biti dobar razlog za početak uzimanja jedne od mnogih antivirusnih biljaka. Sjajan biljni antivirusni lijek je cordyceps, za koji se pokazalo da suzbija Epstein-Barr virus, kao i da djeluje kao antivirusni lijek širokog spektra. Ostali antivirusni lijekovi uključuju ulje origana, lomatiuma i astragalusa.
Ako vaše zdravstveno stanje ukazuje na kronični stres, postoji mnogo adaptogenih biljaka koje biste mogli isprobati. Adaptogene biljke pomažu cijelom tijelu da se lakše nosi sa stresom podržavajući zdravlje nadbubrežne žlijezde. Ashwagandha je također jedna od adaptogenih biljaka, uz macu i sibirski ginseng.
Zdravlje crijeva
Postoje mnogi biljni proizvodi širokog spektra usmjereni na zdravlje crijeva (kao što su kurkuma i aloe vera, a tu su i mnoge druge, uključujući ulje origana, Saccharomyces boulardii, sladić, brijest i korijen bijelog sljeza).
Znamo da su propusna crijeva jedan od tri preduvjeta za autoimune bolesti, kao što je npr. Hashimoto. Ukoliko ste primijetili izloženost teškim metalima ili toksinima, postoje biljke kao što je Nigella sativa (ulje crnog kima) koje pružaju zaštitu i štite od štetnog djelovanja prirodnih i kemijskih toksičnih tvari (uključujući živu i olovo). Kurkuma je također koristan detoksikator teških metala.
U sljedećem nastavku opisat ćemo najvažnije biljke čije zdravstveno djelovanje treba uzeti u obzir…
Hashimoto – prehrana i suplementacija
12 ekoloških okidača za Hashimotov tireoiditis
Hashimoto i prehrana: Autoimuni protokol (AIP) i kako ga provoditi