Zašto su bolesti štitnjače prisutnije kod žena?

Otprilike 1 od 8 žena će u nekom trenutku svog života imati problem sa štitnjačom. Rizik za žene je oko 10 puta veći nego za muškarce. Jedan od razloga za to je što su poremećaji štitnjače često potaknuti autoimunim odgovorima, koji se događaju kada imunološki sustav tijela počne napadati vlastite stanice. Još uvijek nije poznato razumijemo što točni uzrokuje ove reakcije, ali poznato je da su autoimuna stanja češća kod žena nego kod muškaraca.

Drugi razlog učestalosti poremećaja štitnjače kod žena je međudjelovanje između hormona štitnjače i hormona koji fluktuiraju tijekom menstrualnog ciklusa. Problemi sa štitnjačom mogu se dogoditi bilo kada, ali su posebno česti kod žena tijekom i nakon menopauze kada se mijenjaju razine hormona. Neke žene mogu zamijeniti simptome poremećaja štitnjače s učincima menopauze, što ih može spriječiti da potraže liječenje.

Poremećaji štitnjače mogu povećati šanse za ranu menopauzu, već u ranim 40-ima ili ranije.


Problemi sa štitnjačom i zdravlje žena

Osim što su češći kod žena, problemi sa štitnjačom također mogu izazvati neke dodatne simptome kod žena. Ako imate problem sa štitnjačom, mogli biste imati problema s menstrualnim ciklusom ili plodnošću. To je zato što hormoni koje proizvodi vaša štitnjača mogu na različite načine utjecati na vaš reproduktivni sustav.

Poremećaji štitnjače kod djevojčica mogu odgoditi ili ubrzati početak puberteta.
Abnormalne razine hormona štitnjače mogu učiniti mjesečnice lakšim ili obilnijim. U nekim slučajevima, poremećaji štitnjače mogu učiniti ciklus manje redovitim ili mogu potpuno zaustaviti menstruaciju.

Poremećaji štitnjače mogu uzrokovati probleme s plodnošću ako sprječavaju jajnike da otpuste zrele jajne stanice. Također možete biti izloženi većem riziku od razvoja cisti na jajnicima imate li premalo aktivnu štitnjaču odnosno hipotireozu.

Ako ste trudni, tada postoji rizik da bi poremećaj štitnjače mogao izazvati komplikacije. Hipertireoza može povećati šanse za teške jutarnje mučnine, dok vas hipotireoza može izložiti povećanom riziku od prijevremenog poroda, pobačaja i drugih ozbiljnih komplikacija. Zato je važno iznijeti trudnoću pod nadzorom liječnika.

Poremećaji štitnjače mogu povećati šanse za ranu menopauzu (u ranim 40-ima ili ranije).
Mnogi učinci i rizici povezani s poremećajima štitnjače kod žena mogu se riješiti pravilnim liječenjem. Budući da poremećaji štitnjače mogu imati dramatičan utjecaj na zdravlje i kvalitetu života, kao i na menstrualni ciklus i plodnost, važno je potražiti pomoć osjetite li bilo kakve simptome. Mogući znakovi poremećaja rada štitnjače uključuju umor, neobjašnjivi gubitak ili dobivanje na težini te promjene raspoloženja ili razine energije. Iako simptome može biti lako zamijeniti s drugim problemima, poput menopauze, uvijek je najbolje razgovarati sa stručnjakom primijetite li bilo kakve promjene.

Dr. Tihana Mazalin: Neplodnost – sve što trebate znati o ovom problemu

Što kada posumnjate na neplodnost?

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.