Zašto je dobro raditi piling vlasišta?

Imati  lijepu kosu i zdravo vlasište česta je želja koja potiče kozmetičku industriju na mnogobrojne nove inovativne proizvode. Osim niza šampona koji mogu biti prema tipu, dužini, boji  i izgledu kose i dio su higijenskih navika koje obuhvaćaju pranje kose, u njezi se primjenjuju različiti regeneratori i maske koji je njeguju i održavaju zdravom. Noviji proizvodi su i pilinzi namijenjeni vlasištu. Zašto su uopće  smišljeni i koja je njihova primjena?

Usprkos mnogobrojnim procedurama, kosa može postati beživotna, bez volumena i sjaja. Šamponi mogu isušivati kosu, regeneratori i maske mogu sadržavati silikonska ulja i tekući parafin koji se poput premaza lijepe za kosu. Često se javlja i svrbež vlasišta, a uslijed osjećaja iritacije i grebanja na vlasištu se mogu pojaviti prištići i crvenilo koji su često i razlog odlaska dermatologu.

Piling vlasišta preporučuje se napraviti jednom tjedno ili jednom mjesečno, ovisno o stanju kose.


Pilinzi za vlasište

Postavlja se pitanje radi li se o seboroičnom dermatitisu tj. pojavi prhuti, crvenila i svrbeža vlasišta koji mogu biti manje ili više izraženi. No, ne mora uvijek biti navedena dijagnoza, već se može raditi o kosi i vlasištu preopterećenima različitim kozmetičkim proizvodima poput pjene, gelova, maski, regeneratora i šampona koji joj ne odgovaraju, čine je teškom, ljepljivom i bez sjaja. Rješenje za to su postupci koji će ukloniti sve nepotrebno s vlasišta i kose. Jedan od njih je i piling vlasišta.

Piling vlasišta preporučuje se napraviti jednom tjedno ili jednom mjesečno, već prema stanju kose. Time se uklanjaju površinske nečistoće, ljuskice s vlasišta i kosi se vraća zdrav izgled. U tu svrhu mogu se  primjenjivati piling šamponi koji već prilikom pranja kose  uklanjaju nečistoću s kose i površinski  ljuskavi sloj. Ovakvi  piling šamponi izrazito su ljekoviti pri seboroičnom dermatitisu vlasišta jer  smiruju crvenilo i ljuskanje.

Osim piling šampona, postoje i posebni pilinzi za vlasište koji mogu biti već gotovi proizvodi ili se mogu napraviti u kućnoj radinosti. Oni se nanose prije pranja kose i nježno umasiravaju u vlasište te potom ispiru šamponom.

Piling osigurava odstranjivanje ljepljivog i masnog sloja preparata za oblikovanje kose koji se često ne može ukloniti klasičnim šamponiranjem. Piling vlasišta dovoljno je napraviti jednom do dva puta mjesečno ili češće, ako je vidljiva prhut ili prisutan svrbež.

Piling napravljen kod kuće ne smije biti pregrub. Naime, trljanje vlasišta solju, šećerom i sličnim grubim zrncima može potaknuti žlijezde lojnice na pojačano lučenje sebuma, pa će se kosa pojačano mastiti.

 


PILING ZA KOSU – RECEPTI

Kod kuće se mogu napraviti različiti pilinzi, a neki od recepata su:

  • 2 žlice smeđeg šećera, 2 žlice usitnjenih zobenih pahuljica, 2 žlice regeneratora za kosu
  • 1 žlica sobe bikarbone, 1 žlica šampona, nekoliko kapi ulja čajevca – nije za obojanu kosu
  • 2 žlice morske soli, 2 žlice limunovog soka, 1-2 žlice maslinovog ulja
  • jabučni ocat – u čašu vode stavite pet žličica jabučnog octa, stavite na vlasište i operite nakon nekoliko minuta.

Osim navedenih recepata i domaćih pripravaka, gotovi kozmetički pilinzi također su učinkoviti. Oni sadrže ljekovite biljke, aktivni ugljen i morsku sol u balansiranom omjeru.

Uvrstite piling vlasišta u svoje uobičajene postupke njege vlasišta i očuvanja zdravlja kose.

 

Autorica: mr. Klaudija Šebetić dr.med.spec.dermatovenerolog

 

dr. Ivana Nola: Rješenje za sve kojima su obrve prestale rasti, a kosa se prorijedila

Koža i kosa odraz su načina života

Masna kosa i tjeme

12 prirodnih tretmana za kosu koje možete napraviti kod kuće

12 eteričnih ulja s antivirusnim učinkom

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads