Marie Kondo: Vještina oslobađanja od nepotrebnih stvari

Marie Kondo japanska je “kraljica urednosti”, a njezina knjiga “Magija sređivanja koja mijenja život: Japanska vještina oslobađanja od stvari i organiziranja” postala je bestseler širom svijeta. Knjigom u originalu nazvanom „The Life-Changing Magic of Tidying Up“, izazvala je veliki interes i stekla popularnost diljem svijeta, a čišćenje i organizaciju doma pretvorila u pravu umjetnost.

Kondo smatra kako stvari čuvamo iz emocionalnih razloga – iz straha od budućnosti ili veza s prošlošću. Umjesto toga, savjetuje da slavimo sadašnji trenutak i oslobodimo se tereta prošlog i budućeg vremena, koji nas sprječavaju da budemo spokojni i rasterećeni – upravo sada.

Evo nekih njezinih pravila za sređivanje doma, poslije kojih više nećete morati sređivati ponovo, tvrde njeni “sljedbenici”…
*


Zamislite svoj dom u savršenom redu

Vizualizirajte svoj cilj. Zamislite život u prostoru oslobođenom viška stvari, i sebe bez stresa i pritiska koji sav taj nered izaziva. Zamislite kako da, umjesto da ih raspremate, imate više vremena za obitelj i prijatelje.

*

Sredite sve odjednom i to odmah

Ignorirajte savjete o spremanju svakog dana pomalo ili oslobađanja od jedne nepotrebne stvari dnevno. Morate odvojiti posebno vrijeme i krenuti redom. I to što prije!

Prvo odbacujte, poslije raspoređujte

Ni ne pomišljajte na sređivanje sve dok ne završite s odvajanjem nepotrebnog. Čim počnete razmišljati o tome gdje biste stavili nešto što niste ni sigurni da vam treba, završili ste s raščišćavanjem.

Kondo savjetuje da počnete od lakšeg

Ne počinjite sa starim ljubavnim pismima i ostalim sentimentalnim sitnicama. Krenite od garderobe, prijeđite na knjige, papire, kuhinjski pribor, a emocije ostavite za kraj.

Stavite sve iz jedne kategorije na hrpu

Ako ste krenuli od garderobe, izvadite sve odjevne predmete koje imate u domu i stavite ih na jednu hrpu. Tada pregledajte stvar po stvar.

Riješite se papirologije

Kondo smatra kako svi papiri trebaju biti na jednom mjestu, podijeljeni u dvije grupe – oni koji se čuvaju i oni koji zahtijevaju da se nešto s njima poduzme.

Morate biti sasvim odlučni kad se radi o papirima. Bacite uputstva za električne uređaje, jer ih sigurno nikad ne koristite, a i sva se mogu naći na interetu. Pobacajte stare račune, izvode i priznanice. Čuvajte jedino ugovore i police osiguranja.


Rastajte se s ljubavlju

Ako vam je teško odbaciti poklone koje ste dobili od dragih ljudi, probajte primijeniti tehniku zahvaljivanja u sebi na daru i vremenu koje je poklon proveo s vama. Zatim ga odložite na gomilu za poklanjanje dobrotvornim organizacijama. Tako ćete se osloboditi osjećaja krivice.

Kupaonica treba biti prazna

Sve što se koristi u kupaonici treba biti zatvoreno u ormarićima, ne na otvorenom. U suprotnom će vam sve te stvari otežavati čišćenje, a bočice i teglice vječno će biti okovane kamencem.

Ne kupujte skupe ili komplicirane elemente za čuvanje stvari

Kondo kaže kako ih je sve isprobala i da je ipak najkorisnija obična kutija za cipele. Naša nezajažljiva potreba za boljim skladišnim prostorom rezultat je pretrpanosti stvarima.

Kutije za cipele možete koristiti u ladicama za slaganje hulakopki uredno i uspravno ili u kuhinji, za slaganje lonaca i tava uspravno umjesto jedne preko drugih.


Ne držite garderobu “za po kući”

Čuvate li flekave majice kako biste u njima šetali po kući, onda vam se sigurno neće dati presvlačiti  da biste otišli kod susjede ili do prodavaonice. Kondo smatra kako stvari “za po kući” čine da i vi postajete “za po kući”.

Naučite odjeću slagati uspravno

Osim kaputa, haljina i odijela, većina stvari se može presaviti kako bi zauzimala manje prostora. Ovladajte tehnikom uspravnog slaganja bluza i džempera, i uvijek ćete ih sve imati pregledno poslagane, umjesto jedne preko drugih.

Zadržite samo one stvari koje vam donose radost

Usrećuje li vas određena stvar? Možete li bez imalo razmišljanja reći “Ovo baš volim!” Ako nije tako, vjerojatno je se trebate osloboditi.

Umjesto da se fokusirate na pitanje – “Što trebam baciti?” promijenite perspektivu i razmišljajte “Što zaista želim čuvati?”


Knjige koje još niste pročitali vjerojatno ni nećete

Što je više vremena prošlo od kupovine knjige, manje su šanse da ćete je ikad zaista i pročitati. Bolje je da takve knjige donirate, a vi se vratite ponovnom čitanju onih knjiga koje vam zaista znače.

“Jednom” nikad neće doći

Jedna od malih laži koje sebi govorimo je da nešto trebamo zadržati jer će nam možda jednom zatrebati. To se po pravilu nikada ne događa. Kondo čak smatra da tako stvari puštamo da borave neiskorištene umjesto da posluže nekome kome stvarno trebaju.

Svoje stvari tretirajte kao da su žive

Umjesto da se iznenadite na ovu ideju, razmislite kako inače tretirate svoje stvari. Čim uđete, bacate kaput, ključeve, cipele… ono što rijetko koristite bacate u zadnji dio ormara…

Kako se ovo ne bi događalo, Kondo savjetuje da više poštujete stvari koje vam koriste. Svaka je zaslužila svoje mjesto i barem jedno mentalno “hvala” od vas kada je na kraju dana odložite tamo.

Vaše stvari odraz su vašeg uma

Kondo smatra da stvari čuvamo iz emocionalnih razloga – iz straha od budućnosti ili veza s prošlošću.

Umjesto toga, savjetuje da slavimo sadašnji trenutak i oslobodimo se tereta prošlog i budućeg vremena, koji nas sprečavaju da budemo spokojni i rasterećeni – sada.

Što s “možda mi jednom zatreba” stvarima iz ormara?

Očistite prostor i riješite se negativne energije u svom domu

*

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads